V stredu 18.9.2024 nás svojou návštevou opätovne poctil riaditeľ Európskeho Centra pre Medicínu Katastrof (The European Centre for Disaster Medicine – CEMEC (https://www.cemec-sanmarino.eu/)) zo San Marina, prof. Roberto Mugavero. Išlo o v poradí už druhú takúto návštevu tento rok, prvá sa konala v priestoroch pracoviska CEVES – Špecializovaného centra SCenT v máji 2024. Dôvodom jeho návštevy bolo prehĺbenie diskusií a definovanie konkrétnych oblastí spolupráce oboch centier pôsobiacich v rámci siete Špecializovaných Centier Rady Európy, platformy EUR-OPA.
Obe centrá ešte minulý rok na výročnom stretnutí Stálych korešpondentov a Riaditeľov Špecializovaných centier platformy EUR-OPA prisľúbili pomoc pri príprave projektu „Pomoc Ukrajine“, ktorý by mal smerovať k zvýšeniu povedomia a zlepšeniu pripravenosti na CBRN hrozby, osobitne s dôrazom na problematiku radiačných hrozieb. S tým cieľom sa intenzifikuje spolupráca so štátnou správou, konkrétne rezortom obrany, o ktorej skutočnosti sme priniesli článok začiatkom tohto týždňa. V súčasnosti prebiehajú na politickej úrovni Rady Európy dohovory so zástupcami Ukrajiny, ktoré by mali čoskoro viesť k potvrdeniu tohto zámeru ako aj definovaniu výšky prideleného rozpočtu. O predmetných skutočnostiach sa dozvieme viac na tohtoročnom výročnom stretnutí, ktoré sa bude konať v novembri 2024 v Paríži a ktorého sa, okrem už tradičnej participácie JUDr. Ing. Dominiky Reynolds, riaditeľky pracoviska CEVES a zároveň stáleho korešpondenta SR pre EUR-OPA Rady Európy, ktorá stojí historicky za zrodom myšlienky spolupráce a aj jej samotnej realizácie v podmienkach SR a osobitne STU, po prvýkrát zúčastní aj vedúca SCenT pracoviska, Ing. Dušana Halúzová, PhD.
Zo stretnutia s prof. Mugaverom vyplynul konkrétny krátkokodobý záväzok: príprava brožúry – guidelines pre stakeholderov z oblasti manažmentu rizík, ktorá bude v jej grafickej podobe zverejnená ešte tento rok. Ako už vyplýva zo štatútu platformy EUR-OPA Rady Európy, úlohou špecializovaných centier je najmä práca na spoločných projektoch zameraných na oblasť znižovania rizík katastrof, a tento spoločný malý projekt oboch centier bude v plnom rozsahu túto úlohu rešpektovať. Za STU sa v brožúre uvedú najmä zistenia, ktoré vyplynuli z minuloročného projektu „Bezpečnostné aspekty pri likvidácii požiaru elektromobilov...“, ako výsostne praktický a veľmi ľahko praxou využiteľný výstup. Na stretnutí v Paríži plánujeme odprezentovať aj návrh ďalšieho projektu zameraného na vzdelávanie verejnosti v oblasti veľkých, aktuálnych, alebo nových rizík, návrh ktorého je momentálne v príprave a ktorý plánujeme naviazať na už existujúcu aktivitu STU.
Dominika Reynolds
V utorok 17.9.2024 sa v nadväznosti na minulotýždňovú účasť na otváracom ceremoniáli cvičenia Toxic Valley 2021 organizovaného Ministerstvom obrany SR zástupcovia STU stretli na pôde Ministerstva obrany SR so štátnym tajomníkom Martinom Vojtašovičom.
Dôvodom stretnutia bola diskusia o spolupráci STU a MO SR v oblasti technologických hrozieb s dôrazom na problematiku CBRN, ktorú v podmienkach STU zastrešuje CEVES, konkrétne pracovisko (Špecializované centrum Rady Európy) SCenT. V roku 2022 bola medzi oboma inštitúciami podpísaná rámcová zmluva o vzájomnej spolupráci, takže po vzájomnej dohode ohľadne diskutovanej spolupráce by potenciálnym ďalším krokom mohla byť príprava vykonávacej dohody v zmysle zmluvy, v ktorej budú jednotlivé oblasti detailnejšie rozpracované. Predbežne sa diskutovalo o.i. o optimalizácii systému bezpečnosti a bezpečnostného výskumu, ako aj o spoločnom projekte pomoci Ukrajine, do ktorého sa SCenT zaangažovalo v spolupráci so špecializovaným centrom San Marina a ktorý by mal smerovať k vzdelávaniu a zlepšovaniu pripravenosti na CBRN (osobitne radiačné) hrozby, ktorým by Ukrajina mohla potenciálne čeliť. Špecialisti na problematiku, osobitne tí z práporu radiačnej chemickej a biologickej ochrany OS SR by tak v spolupráci s chemikmi a ďalšími odborníkmi na CBRN otázky z STU a zo sanmarínskeho centra CEMEC mohli poskytnúť ukrajinským kolegom kompetentnú pomoc v boji s týmto typom hrozieb.
Základy spolupráce medzi MO SR a STU boli položené už dávnejšie, realizovalo sa viacero úspešných projektov, na ktoré by sme týmto veľmi radi nadviazali. Slovensko čelí novým hrozbám, ktoré sme doteraz v našich podmienkach nepoznali, a spolupráca akademickej obce so štátom v týchto oblastiach je nadmieru vhodná, čo v konečnom dôsledku potvrdzuje aj zahraničná prax.
Dominika Reynolds
V pondelok 9.9.2024 sa zástupcovia STU zúčastnili na na slávnostnom otváracom ceremoniáli 12. ročníka veľkého medzinárodného cvičenia Toxic Valley 2021 organizovaného Ministerstvom obrany SR, za participácie takmer 300 príslušníkov Ozbrojených síl SR, Ministerstva vnútra SR a Ozbrojených síl Rakúska, Belgicka, Nemecka, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska, Poľska, Slovinska a USA. Otvárací ceremoniál cvičenia, zameraného na precvičenie činnosti odberových tímov SICA (Sampling and Identification of Chemical Agents) a mobilných chemických, identifikačných laboratórií, otvoril štátny tajomník MO SR Martin Vojtašovič. Prítomných sprevádzal areaálom riadiaci cvičenia plk. Oliver Toderiška, na osobné pozvanie ktorého sa STU cvičenia zúčastnila, ktorý zároveň uviedol časový harmonogram cvičenia a spoločné postupy a spôsob a metódy ich precvičovania. Výcvikové testovacie centrum v Zemianskych Kostoľanoch je v podmienkach aliančných krajín výnimočné možnosťou výcviku špecialistov radiačnej chemickej a biologickej ochrany s použitím reálnych toxických chemických látok, zároveň disponujúce akreditáciou Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
Účasť zástupcov STU na tomto výnimočnom podujatí vyplynula z iniciovaných dohovorov ohľadne možnej spolupráce medzi oboma inštitúciami, ktorú za STU bude zastrešovať pracovisko CEVES. Na najbližšie dni je zároveň naplánované stretnutie na úrovni štátneho tajomníka MO SR, ktorého cieľom bude identifikácia možných prienikov spolupráce v oblasti vedy a výskumu, osobitne s dôrazom na problematiku CBRN hrozieb ako časti technologických rizík, medzi STU a MO SR. STU sa o túto tému zaujíma a odborné vedenie poskytuje už dlhobobejšie, významným zvratom v tejto oblasti bolo podpísanie zmluvy o spolupráci medzi MV SR a STU, na ktorú plánujeme nadviazať uzavretím zmluvy s podobným obsahom práve s rezortom obrany.
Dominika Reynolds
Názov projektu: Zvyšovanie úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti STU
Názov programu: Program Slovensko
Predkladateľ: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Slovenská technická univerzita v Bratislave má záujem realizovať projekt „Zvyšovanie úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti STU“, ktorý môže byť spolufinancovaný prostredníctvom výzvy PSK-MIRRI-614-2024-DV-EFRR - Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni – verejné a štátne vysoké školy.
Hlavnou motiváciou projektu je zvýšenie úrovne KIB, aby STU v Bratislave bola lepšie pripravená čeliť interným a externým hrozbám v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Na rozdiel od súčasného stavu bude disponovať výrazne vyššími schopnosťami detekcie škodlivých aktivít, technologické vybavenie bude umožňovať lepšiu ochranu pred útokmi z externého a interného prostredia, ako aj ochranu dát.
Dokumentácia k projektu je zverejnená v METAIS. Vaše pripomienky k projektu zasielajte v štruktúrovanej forme v dole uvedenom formulári na e-mailovú adresu: lucia.banasova@stuba.sk
Pripomienkovanie je možné od 06.09.2024 do 23.09.2024.