Granty na vedu stoja. Agentúra na podporu výskumu a vývoja posúva vyhodnotenie projektov, oslo vila 9-tisíc hodnotiteľov, málokto má o túto prácu záujem.
Pred rokom sa rektori našich univerzít obrátili na vtedajšieho ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) a upozornili na jeden z najväčších škandálov v našej vede. Výsledkom bolo, že nám Európska komisia zablokovala 600 miliónov eur, ktoré mali ísť na vedu a výskum. Postupne sa výzvy spúšťajú, ale kvôli škandálu odmietajú vedci hodnotiť projekty.
Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá má prerozdeľovať národné granty, tak nevie vyhodnotiť projekty a rozdeliť peniaze. Vyhodnotenie výzvy z júna tak teraz agentúra posúva o mesiac a výsledky chce povedať až 1. august. Termín posúvajú práve preto, že ľudia, ktorých oslovili ako hodnotiteľov, projekty hodnotiť odmietli. „Dôvodom dlhého trvania hodnotiaceho procesu je neochota oslovených potenciálnych posudzovateľov navrhovaný projekt posúdiť,“ píše agentúra na svojej stránke.
Riaditeľ: Oslovili sme takmer 9000 ľudí
Hodnotiteľov nevedia zohnať, aj keď podľa agentúry oslovili niekoľko desiatok posudzovateľov. „Nenašiel sa nikto ochotný projekt posúdiť,“ píše agentúra. Projekty totiž podľa zákona musia mať dva posudky - jeden domáci a druhý zahraničný, v júni získala agentúra dva posudky len v prírodných a technických vedách.
Riaditeľ agentúry Pavol Balžanka hovorí, že v rámci výzvy, ktorú vyhlásili vlani, oslovili takmer 8700 hodnotiteľov a z nich 7132 odmietlo posudky vypracovať. Najhoršie to je v lekárskych, spoločenských a humanitných vedách.
A prečo podľa riaditeľa agentúry nechcú projekty hodnotiť? „Z dôvodu neochoty byť súčasťou hodnotiaceho procesu v nadväznosti na skúsenosti s verejným pertraktovaním mien hodnotiteľov pri vyhodnocovaní projektov v rámci iných výziev, z dôvodu pracovnej vyťaženosti, prípadne z iných osobných nešpecifikovaných dôvodov,“ menuje Balžanka. Potrebujú ešte dopracovať šesť posudkov v rámci spoločenských a humanitných vied.
Po škandále s eurofondmi sa totiž zistilo, že niektoré projekty boli posudzované ľuďmi, ktorí na to nemali kvalifikáciu.
Ministerstvo: Sprofesionalizujeme to a hodnotiteľom zaplatíme
Ministerstvo školstva si nemyslí, že urobilo málo preto, aby ľudia chceli hodnotiť dané projekty. Agentúra zápasí s nedostatkom hodnotiteľov dlhodobo, a to aj preto, že projekty sú rôznorodé, tvrdí ministerstvo, ktoré už dnes vedie Martina Lubyová. Plavčan musel odísť z tohto postu práve kvôli škandálom s eurofondmi.
„Ide o základný výskum. To znamená, že vedci môžu skúmať čokoľvek, čo ich zaujíma a je potom naozaj ťažké nájsť v týchto často veľmi špecifických odboroch kvalifikovaných hodnotiteľov,“ napísalo ministerstvo. Ďalšia vec je, že za hodnotenie dostávajú často len symbolickú odmenu, čo ich podľa ministerstva nemôže motivovať. Dnes za hodnotenie projektu dostanú do 50 eur, hodnotiteľ môže povedať, že odmenu nechce, vtedy nedostane nič.
Teraz chce ministerstvo zmeniť, ako hodnotenie funguje. Hodnotitelia by za to mali byť aj platení a každý bude hodnotiť viacero projektov. Napríklad tak môžu dostať sto eur za deň, ale budú mať ohodnotiť viac ako jeden projekt.
Z databázy hodnotiteľov podľa nich vyhodili ľudí, ktorí nekomunikovali alebo k nim nemali potrebné údaje a tak je ich teraz v databáze menej. „Ale samozrejme ten problém nájsť správneho oponenta pretrváva,“ tvrdia.
Od budúceho roka tak ministerstvo sľubuje nový spôsob hodnotenia. Po novom by tak mali vzniknúť hodnotiace panely. „To znamená, že projekty sa nebudú rozosielať stovkám, až tisíckam hodnotiteľov, ale budú menšie panely, zložené z niekoľkých, možno desiatok ľudí,“ opisuje.
Zmeniť sa to však má až na budúci rok, tento rok zatiaľ hodnotenie mešká. Ministerstvo tvrdí, že projekty nie sú nijak ohrozené a financovanie je stabilné.
Univerzity sa nezhodnú, či im to prekáža
Nie všetky univerzity s ministerstvom súhlasia. „Meškanie projektových financií na výskum prináša nezvratné škody pre spoločnosť,“ hodnotí posun termínu rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.
Na nevyužitý potenciál mladých talentov bude Slovensko podľa neho ťažko doplácať, a nielen v oblasti výskumu, hospodárstva a inovácií, aj v podobe nedostatku financií na dôchodky a zdravotne zabezpečenie. „Ak inštitúcie nemajú rozhodnutie o financiách v čase rozhodovania o prijatí doktorandov, tak o nich prichádzajú nenávratne. Mnohí končia v zahraničí,“ dopĺňa.
Už pred časom rektor upozorňoval na to, že agentúra prepúšťala. Teraz sa podľa neho začínajú prejavovať dôsledky. „Výber odborne zodpovedajúcich hodnotiteľov pre výskumné granty je kľúčový. Máme pocit, že problém je práve v nesprávnom výbere hodnotiteľov, ktorí potom odmietajú hodnotiť projekty mimo ich špecializáciu,“ hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity.
Naša najstaršia Univerzita Komenského to tak dramaticky nevidí a hovorí, že posun hodnotenia nie je „zásadný problém“. Je dôležité, že to agentúra verejne oznámila, lebo neistota a nejasnosti sú horšie ako takýto posun, hovorí vedúca oddelenia projektov Rektorátu Univerzity Komenského Zuzana Lisoňová. „Napríklad vlani kvôli neprideleniu prostriedkov zo štátneho rozpočtu agentúra vydala rozhodnutia až 4 mesiace po zverejnení výsledkov a zároveň neposunula začiatok realizácie projektov, avšak po celý ten čas nebolo jasné, ako to celé dopadne,“ hovorí Lisoňová.
Hodnotiteľov je podľa nej ťažké nájsť aj preto, že niektoré témy sú špecifické a na Slovensku nie je dosť odborníkov. „Je to práca navyše, ktorá je slabo hodnotená,“ hovorí.
Univerzita Komenského podala niekoľko desiatok žiadostí, agentúru považujú za zásadný zdroj pre financovanie ich vedeckej činnosti.
Ani Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach nevidí problém v tom, že sa vyhodnotenie o mesiac posunulo. „Určite nie je príjemné ani pre agentúru a ani pre riešiteľov schválených projektov, ak došlo k takejto situácii,“ dodáva. Aj košická univerzita podala niekoľko desiatok projektov.
[dennikn.sk 08/07/2018]
Autor: Veronika Folentová
Link: https://dennikn.sk/1171187/po-skandale-s-eurofondmi-na-vedu-sa-odbornici-hanbia-hodnotit-projekty-tisice-takuto-ponuku-odmietli/