Bronzová medaila z Olympijských hier, zlatá, strieborná a bronzová z majstrovstiev Európy, Svetovej univerziády a dve zlaté a strieborné z Európskych hier. Okrem toho dva svetové a množstvo slovenských rekordov a stovky usporiadaných pretekov – to je bilancia Atletického oddielu TJ Slávia STU Bratislava, ktorý práve oslavuje 60 rokov.
„Už 60 rokov figuruje na mape kráľovnej športov na Slovensku klub, ktorý v názve hrdo nesie meno našej univerzity. Vychoval množstvo kvalitných športovcov vrátane reprezentantov, vybojoval rad víťazných trofejí a titulov, najmä však priviedol stovky detí a mladých ľudí k takému krásnemu športu, akým atletika nesporne je. Zvlášť v období, ktoré športu a podmienkam na jeho rozvoj neprialo, je to výsledok hodný ocenenia. Patrí všetkým trénerom, ich zverencom, funkcionárom a zamestnancom. Teší ma, že má na ňom výrazný podiel Slovenská technická univerzita a podmienky, ktoré pre atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava vytvára,“ hovorí rektor STU Oliver Moravčík.
Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava vznikol v roku 1962 po reorganizácii Slávie VŠ. Tá sa rozdelila na viacero telovýchovných jednôt pôsobiacich pri vysokých školách – pri Slovenskej vysokej škole technickej zostal pôsobiť atletický a basketbalový oddiel, pri Univerzite Komenského plavecký a volejbalový. Atletika zostala pri SVŠT (v roku 1991 premenovanej na STU) najmä preto, lebo disponovala vo svojich radoch s množstvom atletických odborníkov a už v tom čase mala univerzita za internátom Mladá garda vybudovaný atletický štadión s vynikajúcimi podmienkami a zázemím potrebným pre zvyšovanie výkonnosti aj vrcholových atlétov.
„Náš oddiel je aktuálne na jednom z vrcholov svojej činnosti za uplynulých 60 rokov. Získava množstvo športových úspechov a vďaka STU pôsobí na peknom vynovenom atletickom štadióne Centra akademického športu STU v Športovom areáli Pavla Gleska,“ konštatuje predseda atletického oddielu TJ Slávia STU Zdenek Národa.
Po založení oddielu začali prichádzať aj prvé úspechy. V rokoch 1963-1978 zaznamenali pretekári oddielu 9 účastí na Olympijských hrách, 24 na majstrovstvách Európy (na dráhe aj v hale) a 7 na Svetovej Univerziáde, z toho šesťkrát pretavili svoj štart aj do zisku cenného kovu. Na OH v Mníchove 1972 to dokázala 3. miestom v skoku do diaľky Eva Šuranová-Kucmanová - dodnes jediná slovenská atlétka s medailou z olympiády. Zlato na ME v Budapešti 1966 získala Anna Chmelková (beh na 400 m), striebro pridala na ME v Ríme 1974 diaľkarka Eva Šuranová-Kucmanová a bronz na ME v Aténach 1969 výškarka Mária Mračnová-Faithová, ktorá pôsobila aj odborná asistentka na KTV FCHPT. Na Svetových univerziádach sa darilo výškarovi Romanovi Moravcovi (3. miesto v Moskve 1973) a Jozefíne Čerchlanovej (2. miesto v behu na 800 m v Ríme 1975). Olympionička Eva Glesková-Lehocká, absolventka FCHPT STU, dokázala dokonca v tomto období vyrovnať svetové rekordy v behu na 60 (čas 7,2 s. z roku 1968) a 100 metrov (čas 11,0 z roku 1972). V poslednej dekáde oddielu na tieto úspechy nadviazala trojica Martin Kučera (1. miesto v behu na 400 m prekážok na Svetovej univerziáde v Kazani 2013), Tomáš Benko – absolvent MTF STU (1. miesto v behu na 100 m a 2. miesto v štafete na 4 x 100 m na Európskych hrách v Baku 2015) a Lenka Kršáková (1. miesto v štafete na 4 x 100 m a 2. miesto v behu na 100 m rovnako na Európskych hrách v Baku 2015).
„Za uplynulých 10 rokov sa náš atletický oddiel posunul o hodný kus dopredu, o čom svedčí aj aktuálne obhájený titul Majstrov SR získaný družstvom mužov na Finále atletickej ligy v Banskej Bystrici a obhájené tretie miesto družstva žien v rovnakej súťaži. Taktiež o tom hovorí aj počet medailí získaných našimi pretekármi na Majstrovstvách SR všetkých kategórií pre rok 2022 k dnešnému dňu, ktorý činí 79 medailí, čo je v celej jeho doterajšej histórii najviac, a to nemáme ešte koniec roka,“ dodal k aktuálnym úspechom tajomník oddielu Branislav Droščák.
Vďaka oduševnenosti a zanietenosti predstaviteľov oddielu sa postupne rozvíjal aj atletický štadión na Mladej garde a podujatia organizované na ňom. V roku 1968 na ňom oddiel zorganizoval prvé obnovené majstrovstvá SR, ešte predtým od roku 1958 všetky atletické stretnutia Technika – Univerzita (teda súťaže atlétov STU vs. UK) a v rokoch 1984 - 1989 a od 2006 až doteraz každoročne medzinárodný míting Memoriál Tomáša Babiaka, na počesť oddielového odchovanca a šesťnásobného majstra Československa v hode oštepom, ktorého život predčasne ukončila zákerná rakovina. Okrem toho sa oddiel v súčasnosti na Mladej garde venuje aj organizácii všetkých najvýznamnejších akademických pretekov. Za ostatné roky tam zorganizoval trikrát atletickú časť letnej Univerziády SR (2008, 2016 a 2020) a Akademické Majstrovstvá SR v atletike (2018 a 2022).
Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava organizuje oslavy výročia opäť po 10 rokoch. Ich súčasťou bude aj Galavečer, ktorého súčasťou bude oceňovanie jeho najvýznamnejších pretekárov. Podujatie pod záštitou rektora STU Olivera Moravčíka bude v sobotu 8. októbra 2022 v priestoroch spoločenskej sály študentského domova STU Mladá Garda na Račianskej 103 v Bratislava o 18. hodine. Galavečeru predchádza aj Deň otvorených dverí určený pre deti, ktorý bude spojený s autogramiádou olympioničiek o 15. hodine na atletickom štadióne na Mladej garde. Oddiel k 60. výročiu vydal aj 200 stranovú publikáciu z pera tajomníka oddielu, ktorá mapuje celú jeho históriu rozdelenú na jednotlivé desaťročia a obsahuje aj štatistické tabuľky rekordov a najlepších výkonov pretekárov oddielu.