Cenu SRK za umenie v roku 2024 udelil prezident Slovenskej rektorskej konferencie absolventovi architektúry a urbanizmu zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Tomášovi Rauszovi. Získal ju za diplomový projekt Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu.
Tomáš Rausz ukončil v akademickom roku 2023/2024 inžinierske štúdium na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Diplomový projekt Data Island – Oceľový oblak vznikol počas Tomášovho vysokoškolského štúdia v akademickom roku 2023/2024 pod vedením Andreja Boroša. Tomáš vo svojom diplomovom projekte originálnym spôsobom rieši využitie vyradených ropných plošín v súlade s požiadavkami dekarbonizácie a environmentálnej udržateľnosti. Jeho projekt je komplexný, po architektonickej stránke vysoko kvalitný, kladie dôraz na ekológiu. Navrhované riešenie má potenciál využiteľnosti aj priamo v praxi pri vyraďovaní početných pobrežných ropných plošín z prevádzky. Autor totiž pôvodnú funkciu ropného vrtu v projekte nahradil konceptom dátového centra postaveného na princípoch imerzného (ponorného) chladenia serverov.
„Každá stavba je kompozíciou v rámci priestoru, v ktorom sa pohybuje návštevník. Vždy je do istej miery umením, je to len otázka stvárnenia,“ povedal ocenený Tomáš Rausz.
Zadanie diplomového projektu vzišlo z medzinárodnej súťaže pre mladých architektov a študentov architektúry vyhlásenej spoločnosťami Manni, CNR-IRBIM a YAC (Young Architects Competition), ktorý je jedným z najprestížnejších organizátorov architektonických súťaží vo svete. Z medzinárodnej súťaže YAC 2024 si Tomáš so svojim projektom odniesol 1. miesto. Rovnako sa mu darilo aj v domácej súťaži o Cenu profesora Jozefa Lacka za akademický rok 2023/2024.
Prezident SRK Vladimír Hiadlovský hodnotí ocenené dielo veľmi pozitívne: „Tomáš Rausz oslovil svojím projektom nielen hodnotiacu komisiu Ceny SRK za umenie, ale aj poroty prestížnych medzinárodných a národných architektonických súťaží. Vo svojom projekte ponúka riešenie, ako opätovne využiť stavby z betónu a ocele, ktoré sú dnes symbolom environmentálneho násilia. Projekt Tomáša Rausza je sám o sebe skvelou myšlienkou, ako využiť stavby, ktoré stratili svoj prvotný cieľ, ale môžu sa stať pre okolitý ekosystém prínosom. Návrh môže mať ohromujúci spoločenský dopad. Na SRK sme radi, že môžeme predstaviť Tomáša Rausza a jeho projekt širokej verejnosti.“
„Pre študentov slovenských univerzít je dôležité, aby sa porovnávali a pozitívne konfrontovali s kolegami zo zahraničných univerzít. Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je účasť na medzinárodných súťažiach, ktorú na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave radi a často využívame. Je to aj možnosť, ako zviditeľniť našu univerzitu a potvrdiť jej kvalitu v medzinárodnom meradle. Študent, už náš absolvent, Ing. arch. Tomáš Rausz, svojou invenciou a schopnosťou využiť získané vedomosti potvrdil nielen svoju konkurencieschopnosť na európskom trhu práce, ale aj kvalitu a konkurencieschopnosť našej univerzity,“ hovorí prorektorka STU Ľubica Vitková.
Cenu za umenie SRK udeľuje od roku 2012 študentom alebo absolventom vysokoškolského štúdia, či kolektívu autorov, ktorí sú autormi mimoriadne hodnotného a verejne prístupného umeleckého diela alebo za umelecký výkon majúci nadnárodný význam. Cieľom SRK je zviditeľnenie a propagácia umeleckej činnosti vykonávanej na vysokých školách v SR. Cena sa udeľuje počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku.