Medzi najvýznamnejšie udalosti roku 2024 na STU patrila novembrová návšteva nositeľa Nobelovej ceny, profesora Dana Shechtmana. Slovenská technická univerzita v Bratislave mu udelila titul „doctor honoris causa“ ako uznanie za jeho mimoriadne zásluhy v oblasti vedy, vzdelávania a podpory inovácií. Profesor Shechtman v inauguračnej prednáške i vystúpení na konferencii STU Learning & Teaching forum formuloval myšlienky, ktoré medzi účastníkmi zanechali výrazný ohlas. Viaceré z nich zhrnul aj v rozhovore, ktorý v priestoroch Univerzitného centra STU poskytol verejnoprávnej STV (STVR), odvysielala ho na programe :24.
Profesor Dan Shechtman v rozhovore najskôr vysvetlil podstatu objavu kvázikryštálov, za ktorý získal Nobelovu cenu. Tento objav spočiatku niektorí vedci vrátane nositeľa Nobelovej ceny za chémiu odmietali uznať s argumentom, že odporuje tomu, čo hovoria knihy.
„Prácou vedca je však prepisovať knihy. Sme tu na to, aby sme ukázali nové objavy. Spoliehame sa na knihy, ale píšeme v nich nové kapitoly,“ povedal profesor Shechtman. Spolu so svojimi nasledovníkmi dokázal pravdivosť svojho objavu a napokon zaň získal svetové uznanie.
Nemenej významný prínos profesora Shechtmana spočíva v jeho neúnavnom presadzovaní myšlienky prepojenia vedy, techniky a podnikania. Má výraznú zásluhu na tom, že neveľký Izrael má najvyšší počet startupov na obyvateľa na svete.
„HDP na obyvateľa je na Slovensku asi polovičné v porovnaní s Izraelom. Mohlo by byť oveľa vyššie. Vaša ekonomika je postavená na automobilovom priemysle. Je dôležité diverzifikovať, mať rôzne druhy priemyslu a najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je zakladať startupy,“ pokračoval Dan Shechtman.
Na izraelskom Technione – technologickom inštitúte v Haife otvoril kurz, na ktorom vyučuje technologické podnikanie. Približne 600 študentov na ňom učí, ako si založiť startup.
„V Izraeli máme veľké množstvo vedcov a inžinierov, ktorí si po skončení univerzity založia startup a podnikajú. Odporúčam aj vám, aby ste tak robili na vašich technických univerzitách a vyučovali technologické podnikanie,“ dodal.
Priemysel v Izraeli je založený na inováciách a startupoch. Podľa profesora Shechtmana to súvisí s tým, že nemajú strach z neúspechu.
„V mnohých krajinách majú ľudia strach podnikať, lebo si myslia, že keď zlyhajú, bude to hanba pre nich i pre ich rodiny. Ja však hovorím – nie je to hanba. Začnite opäť a uspejete. Takého ducha máme v Izraeli,“ hovorí s tým, že jeho krajina čelí mnohým výzvam, ako je napríklad nedostatok pitnej vody. Popasovali sa s ním a začali odsoľovať morskú vodu. V súčasnosti až 80 % vody, ktorú vypijú obyvatelia Izraela, tvorí odsolená morská voda zo Stredozemného mora. Krajina jej má dokonca viac, ako potrebuje, a predáva ju do susedného Jordánska.
„Ak máme problém, nájdeme riešenie a z neho môže vzniknúť aj obchodná príležitosť,“ dodáva profesor Shechtman.
Svojim študentom, ktorí sa chcú stať vedcami, zvykne odporúčať, aby si zvolili oblasť, ktorú majú radi a snažili sa byť v nej najlepší.
„Ak ste vo svojej oblasti číslo jeden, budete mať skvelú kariéru,“ tvrdí nositeľ Nobelovej ceny a neúnavný propagátor technologického podnikania a inovácií.
Celý rozhovor s profesorom Danom Shechtmanom si vďaka láskavému súhlasu STVR môžete pozrieť na: https://youtu.be/-OXjIGKzHrs .