Príprave Vízie udržateľného rozvoja Slovenska 2050 sa v stredu 9. novembra 2022 na akademickej pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave venovalo diskusné fórum zástupcov širokého spektra inštitúcií, profesií a spoločenských aktivít. Záštitu nad podujatím, organizovaným v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku, prevzal rektor STU Oliver Moravčík a zorganizovalo ho SPECTRA Centre of Excellence Európskej únie pri STU v Bratislave v spolupráci so Slovenskou asociáciou pre Rímsky klub a Spoločnosťou pre trvalo udržateľný život v Slovenskej republike.
Diskusné fórum bolo zároveň pripomenutím polstoročnice od vydania prvej správy Rímskeho klubu „Medze rastu“, ktorá sa stala jednou z najdiskutovanejších prognostických expertíz 20. storočia.
Na úvod prorektor STU pre vedu a výskum prof. Ján Híveš ocenil, že ani v týchto časoch, poznačených množstvom akútnych problémov, sa nezabúdame zaoberať budúcnosťou. „Chceme sa vzájomne oboznámiť s aktivitami a dokumentmi, ktoré s prípravou vízie udržateľného Slovenska bezprostredne súvisia, a to na globálnej, európskej, národnej i regionálnej úrovni a katalyzovať celospoločenskú diskusiu o budúcnosti Slovenska," priblížil prvý z cieľov podujatia jeden z organizátorov a hlavný moderátor podujatia, prof. Maroš Finka z Ústavu manažmentu STU. Význam a kontexty prípravy Vízie, ktorá má ambíciu nasmerovať Slovensko k udržateľnému rozvoju, a relevantné dokumenty následne predstavili poprední reprezentanti slovenskej environmentalistiky prof. Mária Kozová a prof. Mikuláš Huba. Zámer Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) spracovať Víziu, za ktorú je na základe uznesenia vlády č. 41/2021 zodpovedné, a proces jej spracovania priblížil riaditeľ Odboru Agendy 2030 a strategického plánovania MIRRI SR Ing. Kvetoslav Kmec.
Účastníci a účastníčky diskusného fóra, reprezentujúci široké spektrum inštitúcií, profesií a spoločenských aktivít (rezorty a rezortné výskumné pracoviská, univerzity, Slovenská akadémia vied, regionálna samospráva, podnikatelia, mimovládne neziskové organizácie) aktívne a konštruktívne diskutovali najmä o troch okruhoch otázok: kde sa nachádzame (resp. akým najväčším výzvam čelíme), aké prekážky pred nami stoja a čo je potrebné urobiť pre to, aby sme tieto prekážky úspešne prekonali a realizovali žiaduce zámery. „Čaká nás úloha aktualizovať poznanie v tejto oblasti. Zaväzuje nás k tomu uznesenie vlády, ale najmä potreba ujasniť si, čo vlastne chceme a ako sa k tomu dopracovať. Poznať názor širokého spektra kompetentných považujeme za nevyhnutný predpoklad toho, aby takýto komplexný dokument bol dostatočne reprezentatívny a odrážal predstavy tých, ktorých sa týka," povedal jeden z iniciátorov podujatia, prof. Mikuláš Huba z Ústavu manažmentu STU.
Predseda Slovenskej akadémie vied prof. Pavol Šajgalík zaželal spracovateľom pripravovanej vízie a stratégie podporu nielen z najvyšších miest riadenia štátu, ale aj zo strany verejnosti. „Výsledky dnešného stretnutia, doplnené o odpovede na dotazník, distribuovaný širšiemu okruhu zainteresovaných, ako aj o ďalšie výstupy z doterajšieho participatívneho procesu, majú veľký význam pre spracovateľov Vízie a stratégie Slovenska 2050. Budú tiež jedným z východísk pre tvorbu Dobrovoľnej správy o plnení globálnych cieľov udržateľného rozvoja v zmysle Agendy OSN 2030, ktorú bude Slovensko prezentovať na zasadaní OSN v New Yorku na budúci rok," konštatoval na záver diskusného fóra riaditeľ Odboru Agendy 2030 a strategického plánovania MIRRI Ing. Kvetoslav Kmec.