Slovenskí vedci a vedecké tímy predstavili svoje inovatívne riešenia na verejnom finále vzdelávacieho programu Challenger Science. Po troch mesiacoch intenzívneho vzdelávania, keď rozvíjali svoje prezentačné zručnosti, komunikačné schopnosti a dizajnové myslenie, predstúpili pred odbornú porotu. Komunitným partnerom programu Challenger Science je Slovenská technická univerzita v Bratislave.
Hlavnú cenu – cestu na prestížny technologický veľtrh Viva Tech 2025 v Paríži – si odniesol tím PoxyMed z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied. Ich technológia umožňuje cielené doručenie liečiv priamo na miesto účinku, čo má potenciál výrazne zlepšiť efektivitu liečby. „Do programu sme prišli ako čistí vedci, ale už po prvých workshopoch sme sa naučili pozerať na náš výskum očami biznisu. Najväčším prínosom pre nás bol koučing a kontakty, ktoré sme získali,“ zhodnotila členka tímu Zuzana Kroneková.
Víťazov vybrala odborná porota zložená z biznisového, startupového aj investorského prostredia. Za vedeckú obec hodnotil výkony súťažiacich predseda SAV Pavol Šajgalík, ktorý ocenil dôležitosť programov, akým je Challenger Science. „Slovensko v inovačnom faktore výrazne zaostáva. Programy ako tento ukazujú vedcom, že ich práca nemá len publikačný potenciál, ale aj reálne využitie v praxi. To je cesta, ktorou sa musí Slovensko vydať,“ konštatoval.
„Niektoré projekty by boli hodné investície už po tomto krátkom predstavení. Challenger Science ich posunul míľovými krokmi vpred,“ ocenil pripravenosť finalistov ďalší porotca Palo Luka, CEO spoločnosti ESET, ktorej Nadácia je zároveň hlavným partnerom programu. Zároveň zdôraznil potrebu lepšej komunikácie vedeckých úspechov smerom k verejnosti, ktorá si často neuvedomuje, že za väčšinou bežných vecí, ktoré používame, je práve veda.
Program Challenger Science organizuje poradenská spoločnosť Civitta v spolupráci s Nadáciou ESET, ktorá je hlavným partnerom. Program taktiež podporil Európsky inovačný a technologický inštitút EIT Health. Komunitným partnerom programu Challenger Science je Slovenská technická univerzita v Bratislave.
Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami významne zaostáva v komercializácii vedy a výskumu. Nedostatok podnikavosti, financovania, ale aj infraštruktúry na transfer technológií často bráni vedcom pretaviť svoje nápady do praxe. Challenger Science má dlhodobú ambíciu pomôcť prekonať bariéry v slovenskej vede, podporiť komercializáciu výskumu a vytvoriť podmienky na úspešný transfer technológií a inovácií.
Finalisti Challenger Science Akcelerátora:
- Ján Lacko - Fakulta informatiky, Paneurópska vysoká škola - Využitie umelej inteligencie pre diagnostiku neurodegeneratívnych ochorení a rehabilitáciu pacientov
- Zuzana Vince Kážmérová - Biomedicínske centrum, Slovenská akadémia vied - Vývoj diagnostických markerov na identifikáciu metabolicky asociovanej steatózy pečene (MASLD).
- Kristína Macáková - Lekárska fakulta Univerzity Komenského - Vývoj nových biologických ukazovateľov pre včasnú diagnostiku reumatoidnej artritídy.
- Natália Stollárová - Farmaceutická fakulta Univerzity komenského - Prispôsobenie liečby a konzumácie liečiv na základe genetických informácií pacienta.
- INFANTSIM - Lekárska fakulta Univerzity Komenského - Vývoj realistického modelu novorodenca pre nácvik chirurgických operácií s minimálnym zásahom.
- ANIMATO - FunGlass, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka - Výroba inovatívnych sklenených a keramických materiálov v oblasti environmentálneho a biomedicínskeho. inžinierstva.
- PoxyMed - Ústav polymérov, Slovenská akadémia vied - Vývoj inovatívnych polymérov a hydrogélov pre implantovateľné materiály s antibakteriálnymi vlastnosťami.
- DEKK Institute - DEKK Inštitút - Analýza dynamiky sociálnej súdržnosti na Slovensku a v Európe a navrhovanie opatrení na jej posilnenie.
- Univerzitná päťka - Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity - Vývoj nových terapeutických metód a diagnostických testov na detekciu rakoviny.
- Potravinový inkubátor - Výskumné centrum AgroBioTech, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre - Vývoj nových potravinárskych technológií a zdravých alternatív pre zdravšiu spoločnosť.