Priemyselná rada, iniciovaná prostredníctvom projektu FrontSeat, sa transformuje na Priemyselnú radu kybernetiky na STU. V činnosti bude pokračovať aj po ukončení projektu. Jej predsedom sa stal profesor František Duchoň z FEI STU.
Priemyselná rada odboru Kybernetika (PrK) je poradným orgánom založeným za účelom zvýšenia intenzity spolupráce medzi priemyselným prostredím a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave v odbore kybernetika. Jej členmi sú akademickí pracovníci a pracovníci súkromných spoločností. Päticu akademických pracovníkov tvoria zástupcovia Ústavu informatizácie, automatizácie a matematiky FCHPT STU, Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU, Ústavu automobilovej mechatroniky FEI STU, Ústavu automatizácie, merania a aplikovanej informatiky SjF STU a Ústavu aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky MTF STU.
Návrh na ďalších členov PrK môžu podávať akademickí členovia PrK, pričom každý z nich môže nominovať najviac štyroch zástupcov zo súkromných spoločností – spolu teda najviac 20 členov. Členstvo v PrK je takisto podmienené zameraním súkromnej spoločnosti na oblasť kybernetiky alebo príbuzných vied.
Predsedom PrK je jeden z piatich akademických členov PrK, aktuálne profesor František Duchoň z FEI STU. PrK sa stretáva minimálne raz ročne.
Cieľom PrK je predovšetkým:
- pôsobiť ako poradný orgán v oblasti výskumu, vývoja, inovácii a vzdelávania v oblasti kybernetiky,
- prehlbovať komunikáciu medzi STU a partnerskými firmami, podnikmi a inštitúciami na Slovensku a v zahraničí v oblasti kybernetiky,
- pomáhať formovať profil absolventa kybernetiky na STU tak, aby spĺňal požiadavky praxe,
- vytvárať podmienky pre obojstranný transfer vedomostí medzi STU a podnikmi s orientáciou na rozvoj STU ako aj partnerských podnikov v oblasti kybernetiky,
- zlepšovať možnosti zamestnanosti absolventov STU v oblasti kybernetiky,
- umožniť transfer výsledkov vedeckovýskumnej činnosti STU do praxe v oblasti kybernetiky,
- kreovať pozitívne povedomie o pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti na STU v oblasti kybernetiky,
- vytvárať pozitívny mediálny obraz o odbore kybernetiky v národných a medzinárodných médiách,
- prehlbovať spoluprácu medzi STU a partnerskými firmami na úrovni odborného pôsobenia firiem priamo v pedagogickom procese na STU.
Na dosiahnutie týchto cieľov bude PrK:
- monitorovať a posudzovať študijné programy v oblasti kybernetiky na STU,
- vyjadrovať sa k oblastiam výskumu, vývoja a inovácií na STU v oblasti kybernetiky,
- vzájomne sa informovať o možných oblastiach spolupráce formou prezentácie potrieb výskumu vyššie uvedených pracovísk,
- umožňovať PrK stretnutia so študentmi a absolventmi STU v oblasti kybernetiky a poskytovať im informácie o jednotlivých firmách, podnikoch a inštitúciách a možnostiach zamestnania.
Projekt FrontSeat (Podpora príležitostí k slovenskej excelentnosti v pokročilom riadení pre inteligentný priemysel) získal podporu v rámci programu Horizon Europe. Projekt je zameraný na zvýšenie úrovne výskumu a akademických perspektív Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a naštartovanie jej evolúcie na modernú, uznávanú excelentnú inštitúciu, ktorá vykonáva kvalitný výskum v oblasti pokročilého automatického riadenia, vychováva špičkových kvalitných vedcov a priemyselných odborníkov a je úspešná v aktívnom šírení a využívaní svojich výskumných a inovačných snáh. STU sa za týmto účelom spojila s dvoma renomovanými výskumnými skupinami v oblasti automatického riadenia z Ruhr-Universität Bochum, Nemecko (RUB) a Pisa University, Taliansko (UNIPI).