Projekt FrontSeat (Podpora príležitostí k slovenskej excelentnosti v pokročilom riadení pre inteligentný priemysel), ktorý získal podporu v rámci programu Horizon Europe, má za sebou Kick-off Project Meeting. Je to dôležitý míľnik v rámci projektu, v ktorom STU vystupuje ako koordinátor.
Projekt FrontSeat je zameraný na zvýšenie úrovne výskumu a akademických perspektív Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a naštartovanie jej evolúcie na modernú, uznávanú excelentnú inštitúciu, ktorá vykonáva kvalitný výskum v oblasti pokročilého automatického riadenia, vychováva špičkových kvalitných vedcov a priemyselných odborníkov a je úspešná v aktívnom šírení a využívaní svojich výskumných a inovačných snáh. STU sa za týmto účelom spojila s dvoma renomovanými výskumnými skupinami v oblasti automatického riadenia z Ruhr-Universität Bochum, Nemecko (RUB) a Pisa University, Taliansko (UNIPI).
Dôležitým míľnikom projektu bol „Kick-off Project Meeting", ktorý STU hostila 27. a 28. októbra 2022 v Bratislave. Jeho účastníkmi boli za STUBA Miroslav Fikar, Radoslav Paulen, Juraj Oravec, Michal Tölgyessy, Danica Rosinová, Martin Gulan, Oliver Moravčík, Viltaré Platzner, Peter Cuninka, Alžbeta Lapšanská a Martin Grančay, za UNIPI Gabriele Pannocchia, Francesca Ceron a Michele Padrone a za RUB Martin Mönnigmann, Raphael Dyrska a Christiane Wüllner.
Vo štvrtok 27. októbra najskôr navštívili Ústav informačného inžinierstva, automatizácie a matematiky FCHPT STU, následne na FEI STU Ústav automobilovej mechatroniky a Ústav robotiky a kybernetiky a tiež Ústav automatizácie, merania a aplikovanej informatiky na SjF STU. Plenárnu časť otvorili prezentácie za okrúhlym stolom, po nich predstavil projekt FronSeat jeho zodpovedný riešiteľ, prof. Miroslav Fikar. Po následných prezentáciách partnerov bolo na programe predstavenie pracovných balíkov WP1-WP4 (Budovanie kapacít v manažmente výskumu, Podpora excelentnosti vo výskume automatického riadenia, Podpora viditeľnosti prostredníctvom strategického vytvárania sietí, Iniciovanie nového doktorandského programu) a z nich vyplývajúcich úloh i spoločné vypracovanie podrobného plánu činností.
V piatok 28. októbra bola prezentácia WP5 (Projektový manažment a DEC aktivity) - štruktúra projektového riadenia, procesy kvality, riadenie rizík, finančné otázky, šírenie a komunikačné aktivity využívania, vizuálna identita projektu, otvorená veda, rod a DNSH a Valné zhromaždenie pod vedením projektových lídrov všetkých troch partnerov.
Špecifickými cieľmi projektu FrontSeat sú: posilnenie spolupráce s dvoma výskumnými skupinami zo západnej Európy, zintenzívnenie výskumu v oblasti pokročilého automatického riadenia, otvorenie nových kanálov spolupráce prostredníctvom akademických a priemyselných sietí, vyškolenie vynikajúcich mladých/starších výskumníkov a projektových manažérov a efektívne šírenie a využívanie výsledkov výskumu STUBA.
Zodpovedným riešiteľom projektu je prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc. (UIAM FCHPT STU, odkaz https://www.uiam.sk), ktorý spojil sily s ostatnými ústavmi v oblasti Kybernetiky na STU (prof. Ing. František Duchoň, PhD. (URK FEI STU), prof. Ing. Danica Rosinová, PhD. (UAMT FEI STU), doc. Ing. Martin Gulan, PhD. (UAMAI SjF STU), doc. Ing. Maximilián Strémy, PhD. (UVPT MTF STU)), podal projekt a uspel v náročnej medzinárodnej konkurencii.
Jedinečné vlastnosti projektu sú:
- prijatie/zmena pravidiel a postupov týkajúcich sa interných výskumných projektov a vývoj súboru nástrojov na riadenie projektov,
- výskumné úsilie zamerané na vysoko kvalitné výsledky výskumu a softvérových nástrojov,
- založenie série hosťovských vedeckých a pedagogických prednášok,
- výmeny a školenia projektových manažérov a výskumných pracovníkov (junior a senior),
- organizácia konferencií a pozvaných stretnutí, seminárov s priemyslom a každoročných letných škôl,
- príprava a implementácia nového doktorandského študijného programu na STU,
- iniciovanie akademicko-priemyselného výskumného a inovačného klastra.