Slovenský tím FEIsat postúpil medzi päť najlepších študentských kolektívov v Európe v rámci prestížneho programu Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Fly Your Satellite Design Booster 2. Cieľom tímu študentov STU je zostaviť vlastný satelit pripravený na vypustenie do vesmíru. Mladých vedcov čaká rok a pol intenzívneho vývoja, školení a konzultácií pod vedením expertov z ESA. Ide o prvý slovenský satelit vytvorený v spolupráci s touto agentúrou.
Program ESA „Fly Your Satellite Design Booster 2“ ponúka študentom jedinečnú šancu premeniť teoretické vedomosti na reálny technologický projekt – vývoj satelitu schopného vykonávať vedecké experimenty na obežnej dráhe Zeme. FEIsat patrí medzi 15 tímov, ktoré sa v novembri 2024 zúčastnili intenzívneho týždňového tréningu v centre ESA ESTEC v Holandsku. Počas neho získali študenti cenné skúsenosti z oblasti vývoja satelitov. Odborná komisia ESA zverejnila pred niekoľkými dňami päť najlepších kolektívov, medzi nimi aj náš FEIsat. Slovenský tím si tak vybojoval miesto v prestížnom programe spolu s finalistami zo Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, Česka a Talianska. Študentov STU teraz čaká intenzívny cyklus, počas ktorého budú pracovať pod dohľadom špičkových expertov ESA.
„Tento úspech je dôkazom odhodlania, vytrvalosti a odbornosti našich študentov. Je to však len začiatok – čaká ich náročná, ale vzrušujúca cesta k vytvoreniu funkčného prototypu satelitu. Naším cieľom je dostať prvý študentský slovenský satelit na obežnú dráhu Zeme. Verím, že tento úspech inšpiruje aj ďalšie ročníky študentov programu kozmické inžinierstvo na FEI STU,“ povedal profesor Vladimír Kutiš, dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.
Slovenský tím sa v projekte zameriava na vývoj vlastných technologických riešení, ako je anténny systém, napájací modul a unikátne mikrolaboratórium na meranie viskozity lubrikantov, ktoré by mohli prispieť k testovaniu vesmírnych materiálov. Na projekte spolupracujú študenti z rôznych študijných odborov Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, čo prináša interdisciplinárny prístup a prepája široké spektrum odborností potrebných pre vývoj pokročilých vesmírnych technológií pod strechou jednej univerzity.
„Vďaka účasti v tomto programe sme dostali vstupenku do riešenia technologických problémov na európskej úrovni. Keďže ide len o druhý ročník programu a minimálne najbližšie dva roky sa ďalší otvárať nebude, stávame sa unikátnym priestorom na štúdium vesmírneho inžinierstva a projektov smerovaných k vesmíru na Slovensku,“ hodnotí Matej Novák, tímlíder študentského tímu FEIsat.
FEIsat tím sa aktuálne pripravuje na ďalšie fázy programu, ktoré zahŕňajú detailný návrh komponentov satelitu, ich testovanie a prípravu na tvorbu funkčného modelu – flatsatu. Po úspešnom zvládnutí tejto fázy sa študenti FEI STU budú snažiť zapojiť aj do nadväzujúceho programu ESA „Fly Your Satellite“, ktorý sa zameriava na finalizáciu satelitu a jeho prípravu na vesmírnu misiu.
Okrem technického vývoja sa tím teraz sústreďuje aj na rozšírenie svojich radov o ďalších talentovaných študentov. Nábor bude otvorený nielen pre študentov STU, ale aj pre mladých vedcov z iných univerzít, ktorí sa chcú podieľať na jedinečnom projekte vývoja slovenského satelitu a prispieť k jeho úspešnému vypusteniu do vesmíru.