Slovenská technická univerzita usporiadala 18. apríla v priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli podujatie s názvom "Rozšírenie obzorov s STU – príležitosti partnerstva v srdci Európy". Jeho cieľom bolo prezentovať popredné výskumné projekty a položiť základy pre rozšírenú medzinárodnú spoluprácu.
Publikum podujatia tvorili zástupcovia rôznych technických univerzít a univerzitných aliancií, regionálnych a národných reprezentácií, agentúr a inštitúcií EÚ. Zo Slovenska naň popri reprezentantoch STU pricestovali aj zástupcovia ministerstiev, Bratislavského samosprávneho kraja a priemyselných partnerov ako je SPP. Video príhovorom ho pozdravil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý vyzdvihol aktuálnosť tém podujatia v európskom kontexte. Celý jeho príhovor nájdete nižšie.
„Na podujatí naši vedci prezentovali témy, ktoré na fakultách STU riešime a rieši ich aj Európska komisia. Boli sme tak v samotnom centre diania a pre STU to znamená viac možností zapájať sa do rôznych medzinárodných projektov, grantov a spoluprác, ktoré pre nás boli doteraz vzdialené a nedostupné. Hlavným aktérom v Bruseli sme prezentovali naše silné stránky a významné výskumné projekty aby sme ukázali, že dokážeme byť pri medzinárodných spoluprácach prospešným a plnohodnotným partnerom,“ zhodnotil Maximilián Strémy, prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax.
Podujatie "Rozšírenie obzorov s STU – príležitosti partnerstva v srdci Európy" bolo rozdelené na niekoľko tematických blokov s prezentáciami zameranými na aktuálne dôležité témy v Európe – polovodiče, pokročilé materiály, zelené technológie, koncepty inteligentných miest a inteligentnú mobilitu. Zakončila ho recepcia symbolicky venovaná minuloročnému otvoreniu bruselskej kancelárie STU - prvého stáleho zastúpenia univerzity zo Slovenska a len druhého zo širšieho regiónu V4.
„Veľká vďaka patrí vedeniam univerzity a fakúlt, vedcom a zástupcom, ktorí nám dali dôveru a podporili túto akciu i kanceláriu a výborne sa prezentovali. Takto má vystupovať moderná univerzita. Ohlasy sú naozaj skvelé, tak zo zahraničných univerzít, partnerov z aliancie EULiST, ako aj od delegátov z Európskej komisie či zástupcov Európskeho parlamentu,“ dodal prorektor Strémy.
STU chcela touto aktivitou preukázať svojim európskym partnerom odhodlanie byť relevantným hráčom v Európe a potvrdiť, že má potrebné odborné kapacity efektívne prispieť k medzinárodným výskumným snahám. Podujatia tohto typu by navyše mohli potenciálne pomôcť vybudovať platformu na posilnenie vzťahov medzi krajinami, ktoré sa doteraz menej zapájali do európskych projektov – tzv. Widening krajiny – a aktívnejšími časťami kontinentu.
Video príhovor podpredsedu EK Maroša Šefčoviča: