V lotyšskej Rige bolo 12. apríla úvodné stretnutie projektu WIDEnzimes - Widening Synergies for Novel Enzymes Development, financovaného z fondov Európskej výkonnej agentúry pre výskum (REA) „Pathways to synergies“. Významne sa na ňom podieľa aj Slovenská technická univerzita spolu s Lotyšským inštitútom organickej syntézy (LIOS), Krétskou univerzitou, Polytechnickou univerzitou z Milána a výskumnou organizáciou Teamit zo Španielska.
Každý z členov konzorcia významnou a jedinečnou mierou prispieva k výskumnému potenciálu projektu, ktorý skúma činnosť enzýmov ako biokatalyzátorov chemických reakcii, ktoré sú kľúčom k novým aplikáciám v oblasti chémie, potravinárstva, medicíny, poľnohospodárstva, ale napr. aj energetiky.
Revolúcia v syntetickej biológii otvorila možnosti pre analýzu enzýmov a metabolických dráh, ktoré ponúkajú rozsiahle príležitosti na inovácie a udržateľnosť. Keďže celosvetový trh s enzýmami naďalej rastie (s odhadovanou hodnotou 15 miliárd eur do roku 2028), pre Európu je čoraz naliehavejšie posilniť svoju konkurencieschopnosť v tejto rozvíjajúcej sa oblasti. Jadrom celého projektu je záväzok znižovať rozdiely medzi výskumnými centrami a zároveň podporovať vedeckú excelentnosť, priemyselnú spoluprácu a udržanie talentov v celej Európe. Zlúčením odborných znalostí v oblasti biotechnológie, výskumu liekov a udržateľných zdrojov sa konzorcium snaží posunúť európsky výskum a inovácie na vyššiu úroveň.
Slovenská technická univerzita bude v rámci projektu participovať na biotechnologických experimentoch spolu s vývojom udržateľných high-tech inovácií na Slovensku, pričom bude spolupracovať s viacerými renomovanými odborníkmi v oblasti výskumu enzýmov v Európe. Projekt tiež prináša STU viaceré príležitosti, v ktorých môže univerzita rozvíjať svoje vedecké kapacity a rozširovať svoj inovačný potenciál s cieľom budovania vedeckej excelentnosti.