Študenti a pracovníci STU majú teraz k dispozícií plnú verziu MATLABu – skvelého nástroja na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Študenti a zamestnanci ho môžu používať na pracovných a osobných počítačoch aj na mobiloch a absolvovať zdarma certifikované kurzy.
MATLAB je interaktívny nástroj na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie, ktorý využívajú odborníci z rôznych technických oblastí od robotiky cez informačné technológie, chémiu, biotechnológie, výrobu až po architektúru či stavebníctvo.
MATLAB má akademický pôvod, za jeho vznikom stojí profesor Cleve Moler zo Stanfordskej univerzity. Do komerčnej verzie ho rozvinul so svojimi študentmi, najmä Jackom Littleom, ktorý je dodnes riaditeľom firmy, čo začínala ako univerzitný startup. Prvým klientom bola MIT (Massachusetts Institute of Technology), Technologický inštitút v Massachusetts, ktorá kraľuje rebríčkom najlepších svetových univerzít.
Dnes má MATLAB tisícky používateľov po celom svete, nie len univerzity, ale aj komerčné firmy – banky a finančné inštitúcie vrátane našej NBS, svetové automobilky ako Volvo, Continental či Mercedes, firmy z oblasti informačných technológií ako Cisco, IBM či Apple či výrobných procesov ako Honeywell, Siemens či Emerson.
Slovenská technická univerzita v Bratislave MATLAB používala aj doteraz, ale s obmedzeným počtom nástrojov a pre obmedzený okruh laboratórií. Teraz je STU prvou univerzitou na Slovensku a v Česku, kde majú študenti k dispozícií plnú verziu Total Academic Headcount (TAH) MATLABu. Všetci študenti a aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. Podmienkou je pri registrácií použiť e-mail stuba.sk. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy, ktoré sú pre študentov ďalším bonusom na pracovnom trhu.
Foto: Marián Tárník (ISTROBOT 2017)
„MATLAB je pre technickú univerzitu priam životne dôležitý. Vo svete, ale aj na Slovensku existujú technické povolania, kde je jeho znalosť podmienkou. Pre nás zamestnancov to znamená, že máme prístup k špičkovému softvéru a vieme si naše nápady rýchlo overiť. Tým sa zefektívni náš výskum a samozrejme aj pedagogika. Pre študentov to znamená, že môžu tento špičkový vývojový nástroj používať v rámci záverečných prác a to, čo sa naučili na prednáškach si rýchlo overiť,“ hovorí František Duchoň z Národného centra robotiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU. V Národnom centre robotiky softvér využívajú najmä na navrhovanie a overovanie prototypových riešení, naposledy na overenie metód spracovania obrazu pri hľadaní rôznych súčiastok na dopravníkovom páse robotom. Toto riešenie už mieri zo školy do praxe.
„Na našom oddelení je MATLAB neoddeliteľnou súčasťou každodenného vedeckého aj pedagogického života. Využívame ho napríklad na modelovanie a simuláciu rektifikačných kolón, ktoré sa bežne používajú v priemysle trebárs na výrobu motorových palív. Pomocou simulácií vieme overiť rôzne spôsoby, ako takéto kolóny prevádzkovať efektívnejšie,“ vysvetľuje Michal Kvasnica z Oddelenia informatizácie a riadenia procesov Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
MATLAB môžu využívať všetky fakulty STU, ponúka viac ako 80 rôznych nástrojov, medzi najpoužívanejšie patria nástroje pre vývoj a výskum riadiacich algoritmov, pre programovanie a optimalizáciu systémov v automobiloch, motoroch, strojoch, robotoch či výrobných linkách, nástroje pre počítačové simulácie a overovanie, nástroje pre štatistiku a strojové učenie, nástroje na prácu s umelou inteligenciou či na spracovanie veľkého množstva dát. V MATLABe napr. vyvíjala automobilka Scania automatický brzdiaci systém pre kamióny, TESLA v ňom vyvíja a testuje systémy autonómneho riadenia a futuristický dopravný systém Hyperloop ho využíva na modelovanie dynamiky a 3D vizualizáciu.