Spojenou akademickou slávnosťou v Aule akademika Bellu otvorila Slovenská technická univerzita v Bratislave v pondelok 16. septembra nový akademický rok 2024/2025. Súčasťou slávnosti za účasti ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera bolo aj udelenie titulov „Doctor honoris causa“ rektorovi Univerzity Óbuda v Budapešti Leventemu Adalbertovi Kovácsovi a profesorovi Zenonovi Janovi Pudlowskemu a tiež imatrikulácia študentov prvého ročníka Stavebnej fakulty STU. Výnimočnosť udalosti podčiarklo aj následné slávnostné otvorenie nového Univerzitného centra STU.
Usporiadať slávnosť v preplnenej vynovenej aule Stavebnej fakulty bol zámer so symbolickým významom, povedal vo svojom príhovore rektor STU Oliver Moravčík.
„Naša univerzita síce patrí k najskôr založeným na Slovensku, vychovala už takmer 200 tisíc absolventov, ktorí výrazne pomohli pretvoriť zaostalú agrárnu krajinu na jednu z najpriemyselnejších v regióne. V stále silnejšej konkurencii však nemôžeme žiť z histórie, preto najmä v ostatných rokoch robíme všetko pre to, aby bola STU modernejšia, kvalitnejšia a konkurencieschopná v európskom kontexte,“ zdôraznil rektor poukazujúc na investície, ktoré vďaka projektu ACCORD pomohli STU zmodernizovať budovy a laboratóriá, takisto aulu, v ktorej univerzita otvorila nový akademický rok.
Úspešnú univerzitu však tvoria najmä kvalitní ľudia a tých zasa možnosti, ktoré majú na svoj rast, podčiarkol rektor Oliver Moravčík.
„Veľa si sľubujeme najmä od členstva v aliancii európskych univerzít EULiST, ktoré otvára široké možnosti stáží či študijných pobytov pre našich pedagógov i študentov. Treba ich využiť,“ dodal rektor.
Rektor pomenoval aj výzvy, ktoré pred STU v novom akademickom roku stoja. Vyzdvihol zvýšenie aktivity v medzinárodnej spolupráci a projektoch, zlepšenie spolupráce a komunikácie vnútri univerzity.
„Majme na pamäti, že značka STU má hodnotu a pod jej umbrellou sme všetci silnejší. Platí to dnes a bude to platiť aj pre univerzitu pod novým vedením,“ uzavrel rektor Oliver Moravčík.
Celý príhovor nájdete nižšie.
Súčasťou akademickej slávnosti bola aj imatrikulácia študentov prvého ročníka Stavebnej fakulty STU. Dekan Stanislav Unčík im v príhovore pripomenul, že prichádzajú študovať na najstaršiu technickú fakultu na Slovensku, ktorej história sa začala písať v roku 1937 po zriadení Vysokej školy technickej dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach.
"Ako jediná fakulta na Slovensku zabezpečujeme vzdelávanie vo všetkých oblastiach stavebníctva, ale tiež vo vodnom hospodárstve, krajinárstve, geodézii, či aplikovanej matematike vo všetkých troch stupňoch štúdia. Ponúkame vzdelávanie v deviatich bakalárskych študijných programoch, jedenástich inžinierskych a ôsmich doktorandských programoch. Tieto programy prešli úspešne hodnotením v ostatnej akreditácii, už podľa nových štandardov Akreditačnej agentúry. Výsledky akreditácie vám dávajú istotu kvalitného vzdelania s dlhodobou perspektívou," povedal dekan.
Čestný titul „Doctor honoris causa“ si z rúk rektora Olivera Moravčíka na slávnosti prevzali profesori Levente Adalbert Kovács a Zenon Jan Pudlowski.
Profesor Levente Adalbert Kovács z Óbuda University v Budapešti ho získal za významný vedecký prínos v oblasti modernej teórie robustného riadenia, fyziologického modelovania a riadenia, kybernetických lekárskych systémov a príbuzných vied a za spoluprácu so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, predovšetkým za jeho podporu vytvárania podmienok na odborný rast pedagógov, vedcov a študentov na STU a v neposlednom rade za jeho osobnostné, ľudské kvality. Univerzitná pedagogická a výskumná kariéra profesora Kovácsa začala v roku 2000 na University of Timişoara, neskôr pôsobil na viacerých univerzitách v Maďarsku, od roku 2012 pôsobí na Óbuda University v Budapešti, kde v roku 2016 získal miesto riadneho profesora na Ústave biomedicínskej informatiky a aplikovanej umelej inteligencie Fakulty informatiky. V rokoch 2018–2019 zastával funkciu prorektora pre vzdelávanie a od roku 2019 je rektorom/prezidentom univerzity. Je členom Rady medziodborovej doktorandskej školy aplikovanej informatiky a aplikovanej matematiky a členom Habilitačnej a doktorandskej komisie Obuda University v Budapešti. Oblasťami výskumných aktivít profesora Kovácsa sú moderná teória robustného riadenia, fyziologické modelovanie a riadenie a riadenie kybernetických medicínskych systémov. Počas kariéry získal množstvo medzinárodných vyznamenaní a ocenení. Okrem iného bol zvolený za zahraničného čestného člena Americkej akadémie umení a vied a je členom a podpredsedom Kráľovskej holandskej akadémie vied.
Profesor Zenon Jan Pudlowski je uznávanou vedeckou osobnosťou, ktorá významne prispela k šíreniu dobrého mena STU a Slovenska vo svete. Je členom Svetovej nadácie pre inovácie (WIF) vo Veľkej Británii, redakčnej rady časopisu Journal of Engineering Education (IJEE), zakladateľom Austrálskej asociácie pre inžinierske vzdelávanie (AAEE), zároveň bol jej prvým viceprezidentom a výkonným riaditeľom. Založil časopis Australian Journal of Engineering Education (AJEE) a bol jeho šéfredaktorom od jeho vzniku v roku 1989 až do roku 1997. V súčasnosti je riaditeľom Svetového inštitútu pre inžinierske a technologické vzdelávanie (WIETE) so sídlom v Melbourne v Austrálii. Profesor Pudlowski 25 rokov spolupracuje s FAD STU, pomohol fakulte k spolupráci s WIETE - Svetovým inštitútom pre technické a technologické vzdelávanie so sídlom v Melbourne, čo umožnilo účasť jej zástupcov na mnohých medzinárodných konferenciách a prinieslo desiatky indexovaných publikácií a stovky citácií. V ostatných rokoch profesor Pudlowski spolupracoval s pedagógmi FAD STU na organizácii viacerých medzinárodných konferencií EADE (Conference on Engineering and Architecture Design Education), naposledy v júni 2024 v Bratislave. V súčasnosti pôsobí profesor Pudlowski na FAD STU ako hosťujúci profesor.
Príhovor rektora STU Olivera Moravčíka pri príležitosti otvorenia akademického roka 2024/2025:
Vážené magnificencie, honorability, spektability, kolegyne a kolegovia, milé študentky a študenti, drahí hostia,
Slovenská technická univerzita v Bratislave vstupuje do nového akademického roka 2024/2025. Inak a na inom mieste, ako bolo doposiaľ zvykom. Nie je to náhoda, ale zámer so symbolickým podtextom.
Dnešná slávnosť, to sú vlastne tri slávnosti v jednej, s bonusom navyše. Spájame v nej začiatok akademického roka univerzity, imatrikuláciu našich študentov prvého ročníka a udeľovanie čestných titulov doctor honoris causa dvom našim vzácnym kolegom zo zahraničia.
Robíme tak na pôde našej najstaršej a najväčšej Stavebnej fakulty, v jej kompletne vynovenej aule. To je prvý z dnešných symbolov. Naša univerzita síce patrí k najskôr založeným na Slovensku, vychovala už takmer 200 tisíc absolventov, ktorí výrazne pomohli pretvoriť zaostalú agrárnu krajinu na jednu z najpriemyselnejších v regióne. V stále silnejšej konkurencii však nemôžeme žiť z histórie, preto najmä v ostatných rokoch robíme všetko pre to, aby bola STU modernejšia, kvalitnejšia a konkurencieschopná v európskom kontexte.
Sú to len mesiace, keď sme spolu s Univerzitou Komenského úspešne ukončili najväčší akademický investičný projekt v slovenskej histórii ACCORD v objeme vyše 120 miliónov eur. Vďaka nemu máme zmodernizované budovy, laboratóriá, aj túto aulu, v ktorej sa nachádzame. Ďalšie zlepšenia podmienok na prácu a štúdium nám prinesie spoločný projekt s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, ktorý ako najlepší získal nedávno 50 miliónov z Plánu obnovy a odolnosti.
Úspešnú univerzitu však tvoria najmä kvalitní ľudia a tých zasa možnosti, ktoré majú na svoj rast. Dávajú nám ich aj naše medzinárodné spolupráce, dvaja ich predstavitelia ako živé dôkazy si už o pár chvíľ prevezmú od našej univerzity čestné doktoráty. Veľa si sľubujeme najmä od členstva v aliancii európskych univerzít EULiST, ktoré otvára široké možnosti stáží či študijných pobytov pre našich pedagógov i študentov. Treba ich využiť. Vedeli ste, milí naši prváci, že počas troch stupňov štúdia na Slovenskej technickej univerzite môžete až tri roky prežiť a študovať v zahraničí?
Významný posun pre nás znamená aj nedávne získanie akreditácie podľa nových štandardov. Dosiahli sme ju vďaka úspešnému implantovaniu vnútorného systému kvality. Vďaka nej môžeme omnoho flexibilnejšie a sami upravovať existujúce študijné programy a vytvárať nové, aj spolu s našimi partnermi v spomínanej aliancii. To nám umožňuje pružne reagovať na vývoj vo vede, technológiách i na trhu práce, kde sú naši absolventi mimoriadne žiadaní.
Aj v novom akademickom roku stojí pred nami viacero výziev, ktoré by sme mali nasledovať. Stúpať v rebríčkoch kvality – či už symbolických, alebo aj reálnych – budeme len vtedy, ak budeme aktívnejší v medzinárodnej spolupráci a projektoch. Máme viacero pozitívnych príkladov, že na tomto poli dokážeme byť úspešní, treba ich nasledovať. Na to je však potrebná užšia spolupráca, založená na komunikácii vnútri univerzity. V nej máme ešte stále rezervy, ale odstrániteľné. Známe „kde je vôľa, tam je cesta“ platí aj pre nás. Majme na pamäti, že značka STU má hodnotu a pod jej umbrellou sme všetci silnejší. Platí to dnes a bude to platiť aj pre univerzitu pod novým vedením.
Som veľmi rád, že na túto akademickú slávnosť bezprostredne nadviaže ešte jedna. Bonus, ktorý som naznačil v úvode. Prestrihneme pásku úplne nového Univerzitného centra STU. Stojí symbolicky v centre hlavného mesta, v tesnej blízkosti dvoch dôležitých národných inštitúcií, na mieste, kde sa stretávajú štyri naše fakulty. Aj ono by nás malo spájať – s verejnosťou i navzájom.
Vivat, crescat et floreat academia, Slovenská technická univerzita v Bratislave.