„...Dnes sviatok, vtedy tvrdý začiatok. Písal sa rok 1953 a vo vestibule internátu v Horskom parku, verboval plagát od autorov – Bárdoš, Varhoľa, Zeke, Rovňák, Laciak, Kuruc a Demko, poslucháčov fakúlt vtedy ešte Slovenskej Vysokej Školy Technickej do kolektívu spevu, hudby a tanca. A už vo februári toho istého roku bol Veľký estrádny súbor závodného klubu 17. novembra Slovenskej vysokej školy technickej - skutočnosťou.“
Ing. František Krúteľ, prvý vedúci súboru Technik
Pri príležitosti 60. výročia sa Technik STU predstavil Umeleckým večerom 21. marca 2014 v SND:
Foto: Matuš Lago
Záštitu nad Umeleckým večerom STU prevzal prezident SR Ivan Gašparovič. Hostí v úvode privítal rektor STU Robert Redhammer. Poďakoval partnerom Umeleckého večera STU, za to, že investujú nielen do vzdelávania mladých, ale aj do kultúry na STU.
Program v SND začal choreografiou pripravenou pre tento večer s názvom Spomienka, kedy sa na javisku predstavili naraz všetky tri zložky súboru: Folklórny súbor, Komorný orchester, Spevácky zbor.
"Touto choreografiou sa vraciame do začiatkov súboru, ktorý začínal ako estrádny súbor, keď vystupovali všetky tri zložky naraz a na javisku bývalo viac ako sto účinkujúcich,“ vysvetlila riaditeľka Vysokoškolského umeleckého súboru Technik STU Ľubica Mešková.
Zaujímavo tak úvodné vystúpenie spojilo orchester, zbor a ľudovú hudbu, pričom Folklórny súbor vystúpil s tancom z oblasti Tekova.
V programe sa ďalej predstavili jednotlivé zložky samostatne. Vystúpenia naznačili ich vývoj.
Spevácky zbor začínal pri ľudovej piesni a rozvíjal repertoár smerom k náročnejším polyfonickým skladbám a dielam zahraničnej a postupne aj domácej súčasnej hudby. Dnes Spevácky zbor Technik STU pracuje pod vedením zbormajsterky Petry Torkošovej a jeho ambíciou je meniť tradičné predstavy publika o klasickom vystúpení speváckeho zboru. Hľadá netradičný repertoár, zaujímavé formy interpretácie a kontaktu s divákom.
Repertoár Speváckeho zboru dnes obsahuje diela sakrálnej hudby, starej hudby, skladby súčasných skladateľov, džezové aranžmány, úpravy ľudových piesní. Zbor sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Úspešne sa prezentoval vo viac ako 15 štátoch Európy. Realizoval množstvo nahrávok pre Slovenský rozhlas, televíziu, OPUS. V roku 2011 absolvoval spoločný koncert so svetovým barytonistom Dmitrijom Hvorostovskym, v rámci hudobného festivalu Viva Musica a zároveň nadviazal užšiu spoluprácu so Slovenskou filharmóniou.
Spevácky zbor počas Umeleckého večera 21. marca 2013:
Foto: Matej Kovač
Folklórny súbor sa vyvinul z pôvodného estrádneho súboru. V jeho vedení dlhé roky pôsobil zakladateľ Slovenského folklórneho hnutia na Slovensku Cyril Zálešák, dlhoročný riaditeľ festivalu vo Východnej.
V rámci vystúpenia Folklórneho súboru počas Umeleckého večera STU sa predstavila samostatne dievčenska spevácka skupina aj ľudová hudba úspešnými Muzikantskými ciframi. Zaujímavosťou je, že tanečníci Folklórneho súboru Technik STU vystúpili v originálnych krojoch z konkrétnej oblasti, ktoré súbor získal v rámci vlastného výskumu v regiónoch. V rámci Umeleckého večera v SND išlo o hudbu a tanec z oblasti Tekov, Novohrad, Horehronie a Lastomír pri Košiciach. Najvzácnejšie boli krojev rámci vystúpenia z Novohradu.
„Číslo vzniklo na základe nášho vlastného výskumu v obciach Lentvora, Madačka, Polichno, Ábelová, Tuhár. Pri návšteve najstarších obyvateľov obcí, z ktorých niektorí mali aj 90 rokov, sme zaznamenávali piesne, tance a príbehy, učili sme sa obliekať kroje, viazať čepce. Kroje, v ktorých budeme tancovať pochádzajú z týchto obcí z prelomu 19. a 20. storočia. Majú teda viac ako sto rokov,“ hovorí Mešková.
Kroje z Novohradu sú výnimočné ozdobnosťou a farebnosťou, cez túto oblasť viedli obchodné cesty do Poľska, Maďarska, na Ukrajinu, čo ovplyvnilo tanec aj hudbu. Kroje sú bohato vyšívané, zdobené korálikmi, trblietkami a majú výrazné farby – červenú, dokonca krikľavo ružovú či zelenú.
Technik STU zaznamenávaním ľudových piesní a zvykov a ich úpravou pre javiskové vystúpenia, tak dodnes zostáva verný svojmu cieľu, ktorý si dal pri vzniku - udržiavať, pestovať a scénicky rozvíjať umelecké hodnoty slovenského folklóru.
Folklórny súbor v rámci Umeleckého večera:
Lastomír:
Novohrad:
Komorný orchester súboru TECHNIK sa vyčlenil z orchestra sprevádzajúceho spevácky zbor a tanečný súbor v roku 1965. Pri jeho zrode stála dvojica nadšených hudobníkov a skvelých organizátorov Jindřich Drmola a Zdeněk Somora. Pod ich vedením sa orchester ako amatérske teleso postupne posúval na profesionálnu priečku. Ďalšou osobnosťou, ktorá sa výraznou mierou zaslúžila o jeho umelecký rast, bol prof. Ján Pragant. Štafetu od neho prevzal mladý nadšenec, talentovaný dirigent Mirko Krajči, ktorý je v súčasnosti aj jeho umeleckým vedúcim.
Vysoká interpretačná úroveň otvorila orchestru dvere na množstvo festivalov a prehliadok doma i v zahraničí. Predstavil sa na koncertoch v Anglicku, Portugalsku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Turecku, Grécku, Chorvátsku, Maďarsku a Poľsku. Jeho vystúpenia sa všade stretávali s veľkým ohlasom. Komorný orchester súboru Technik za svoje umenie získal niekoľko významných ocenení. V roku 2011 sa orchester úspešne predstavil na celoštátnej prehliadke amatérskych telies Divertimento Musicale a získal hlavné ocenenie za profesionálny výkon amatérskeho telesa, ktoré si obhájil i v roku 2013.
Komorný orchester počas umeleckého večera: