Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave InQb už 20 rokov pomáha mladým nádejným podnikateľom rozvíjať ich podnikateľské nápady. Za toto obdobie pomohol na svet 92 startupom, z ktorých 57 dodnes funguje. Pri príležitosti jubilea sa dnes predstavitelia vedenia STU stretli s úspešnými bývalými i súčasnými startupistami, ktorí inkubátorom prešli. Prorektor STU Maximilián Strémy oznámil významné kroky k vybudovaniu inovačného ekosystému.
Univerzitný technologický inkubátor STU InQb pomáha študentom a absolventom STU rozvíjať ich podnikateľský nápad v inkubačných programoch START a UP, organizuje vzdelávacie podujatia a buduje komunitu.
„Podporovať a motivovať mladých ľudí k podnikateľským nápadom, inováciám a zakladaniu startupov považujeme za veľmi dôležité pre budúcnosť Slovenska. Mnohé inovačné myšlienky sa uchytia a dokážu významne dvíhať technologickú úroveň i HDP štátov,“ konštatoval prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Maximilián Strémy a odkazuje na príklad Izraela, ktorý má najviac startupov na obyvateľa vo svete.
“Preto budujeme inovačný ekosystém na STU s cieľom podporiť a akcelerovať nápady našich študentov a zamestnancov. Aktuálne pripravujeme významný krok - vytvárame pri STU investičný fond za účasti súkromného kapitálu, spoločnosti Limerock, a smerom k stredoškolákom a našim študentom finalizujeme prípravu spolupráce s americkou univerzitou Georgia Tech s cieľom prilákať a podporiť talenty k inováciám a k STU,” dodal Maximilián Strémy.
InQb začal činnosť v roku 2005 a odvtedy sa v ňom rozbehlo 92 startupov. Z nich 57 dodnes úspešne funguje. Presadili sa aj startupy, ktoré sa v inkubátore STU rozvíjajú v súčasnosti – napríklad projekt Rewardly študenta FIIT STU Romana Osadského sa stal absolútnym víťazom súťaže Študentská podnikateľská cena 2024 a jeho kolega z fakulty Matúš Koleják sa so svojím startupom MeltFlex takisto zaradil medzi piatich finalistov.
V programe START pomáha InQb najmä študentom a absolventom STU komplexne posúdiť ich podnikateľský nápad, nastaviť biznis model a uskutočniť prieskum trhu. Nadväzuje naň program UP, ktorý vedie startupistov k založeniu firmy a po novom bude bližšie spolupracovať s priemyslom. K projektom v inkubátore pristupujú individuálne a dôraz kladú na mentoring, marketingovú stratégiu, viditeľnosť.
Okrem toho InQb organizuje počas akademického roka podujatia pre študentov a verejnosť. Zameriavajú sa na vzdelávanie potenciálnych záujemcov o podnikanie, ktorým poskytujú užitočné rady a tipy v oblasti biznisu, marketingu a mäkkých zručností. Lektormi sú uznávaní slovenskí odborníci vo svojej oblasti.
Na dnešnom podujatí predstavil riaditeľ Centra európskych projektov, spolupráce s praxou, inovácií a transferu technológií STU Peter Cuninka okrem bilancie aj plány pre inkubátor do budúcnosti, nové možnosti spolupráce a nechýbala diskusia k budovaniu inovačného ekosystému.