V duchu tradície Slovenská technická univerzita v Bratislave aj tento rok usporiadala slávnostný večer ku Dňu učiteľov, spojený s odovzdávaním ocenení úspešným pedagógom a vedcom. Na javisku divadla Nová scéna si prevzali z rúk prorektorov Jána Híveša a Štefana Stanka Ceny rektora za mimoriadne výsledky vo vzdelávacej činnosti a ocenenia Učiteľ roka.
Prorektor Ján Híveš, ktorý zastupoval rektora Olivera Moravčíka, v príhovore vyzdvihol potrebu úcty k učiteľskému povolaniu, ktoré zohráva kľúčovú úlohu v našej spoločnosti, aj keď môžeme mať pochybnosť, či si to spoločnosť dostatočne uvedomuje.
„Tento deň je nielen oslavou, ale aj pripomenutím a ocenením poslania pedagógov, ktorí svojím úsilím a zanietením formujú budúce generácie inžinierov, vedcov a odborníkov. Vieme, že veda a technika sú hnacím motorom pokroku a že práve v našich rukách leží úloha pripraviť mladých ľudí na výzvy budúcnosti,“ zdôraznil prorektor Ján Híveš a vyjadril hlbokú úctu a poďakovanie všetkým pedagógom a akademickým pracovníkom za ich trpezlivosť, obetavosť a neúnavnú snahu.
Následne prorektor Štefan Stanko odovzdal Ceny rektora za mimoriadne výsledky vo vzdelávacej činnosti. Cena sa udeľuje vysokoškolským učiteľom, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o budovanie a rozvoj STU, o rozvoj vzdelanosti, získali vynikajúce a významné výsledky vo výchovnovzdelávacej činnosti, prispeli k rozvoju STU, jej propagácie vo vzťahu k verejnosti a prispeli k spolupráci s inými vysokými školami a inštitúciami doma a v zahraničí.
Za rok 2024 ju získali:
prof. RNDr. Karol Mikula, DrSc. z Katedry matematiky a deskriptívnej geometrie SvF STU sa svojou dlhoročnou pedagogickou činnosťou významne zaslúžil o rozvoj vzdelávania v oblasti matematiky. Venuje sa predovšetkým detekcii obrazu, ktorá nachádza uplatnenie v medicíne i v ekológii. Je spoluautorom viac ako 200 originálnych vedeckých prác, na ktoré nadviazali výskumníci viacerých zahraničných univerzít. Obzvlášť cenný je jeho prínos v oblasti internacionalizácie vzdelávania. Prostredníctvom projektov schémy Marie Sklodowska - Curie Action , ktorých je zodpovedným riešiteľom, podporil výskumné talenty na fakulte.
prof. Ing. Róbert Olšiak, PhD. z Ústavu energetických strojov a zariadení SjF STU sa pričinil o významné výsledky a inovácie vo vzdelávaní v oblasti energetických strojov a zariadení. Významne sa zaslúžil o budovanie a modernizáciu viacerých laboratórií (predovšetkým laboratória hydraulických strojov), ktoré je zaradené medzi popredné laboratóriá našej univerzity. Vynikajúce výsledky dosiahol vo výchovnovzdelávacej i výskumnej činnosti; prispel k zvýšeniu kreditu technického vzdelávania v jeho vnímaní verejnosťou, ako aj v spolupráci s inými univerzitami a inštitúciami doma i v zahraničí.
prof. Ing. Ľubica Stuchlíková, PhD. z Ústavu elektroniky a fotoniky FEI STU je výnimočnou osobnosťou a svojou činnosťou významne prispieva k rozvoju vzdelávania v oblasti elektroniky a fotoniky. Pedagogické aktivity vykonáva s mimoriadnym nasadením a individuálnym prístupom k študentom. Počas kariéry zaviedla a inovovala niekoško predmetov, je priekopníčkou v e-learningu a moderných vzdelávacích metód, a tiež autorkou viacerých učebníc. Pod jej vedením študenti úspešne obhájilli mnoho bakalárskych, diplomových a dizertačných prác, či ŠVOČ-iek, ktoré získali významné ocenenia. Aktívne sa zúčastňuje na medzinárodných konferenciách a popularizuje vedu na stredných školách. Vo vedecko-výskumnej práci sa už takmer 25 rokov venuje výskumu materiálov pre polovodičovú elektroniku a optoelektroniku.
doc. Ing. Dana Dvoranová, PhD. z Ústavu fyzikálnej chémie a chemickej fyziky FCHPT STU na STU pôsobí od roku 2002, od roku 2009 ako docentka v odbore Fyzikálna chémia. Je garantkou
viacerých študijných programov, v ktorých garantuje profilové predmety. Pod jej vedením bolo vypracovaných a obhájených 15 bakalárskych, 14 inžinierskych a dve dizertačné práce. Je autorkou 70 prác evidovaných v databázach WoS/Scopus. Aktívne sa venuje propagácii možností štúdia na stredných školách a početným akciám organizovaným na pôde fakulty. Má priateľský, priamy a otvorený prístup k študentom, s dávkou prísnosti, rešpektu a prirodzenej autority.
prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD. z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FAD STU zabezpečuje profilové predmety vo všetkých troch stupňoch štúdia, v habilitačných aj inauguračných konaniach študijného odboru architektúra a urbanizmus. Jej vedeckú školu reprezentujú viacerí úspešní doktorandi. Je renomovanou historičkou architektúry. Zameriava sa na výskum výnimočných osobností 19. a 20. storočia. Diela nestorov slovenskej architektúry približuje v tvorivom dialógu pedagóg - študent, veda a vzdelávanie. Je autorkou ocenených vedeckých monografií aj autorských a kurátorských výstavných projektov, úspešne prezentovaných doma i v zahraničí. Prezentáciou architektonického dedičstva Slovenska systematicky rozvíja regionálnu i medzinárodnú spoluprácu na poli vedy, vzdelávania a kultúry. Za svoje vedecké práce, výstavné projekty a vzdelávacie aktivity získala mnohé významné ocenenia.
RNDr. Renáta Masárová, PhD. z Ústavu aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky MTF STU pôsobí na STU už 35 rokov a patrí k najskúsenejším a najuznávanejším pedagógom fakulty. Počas dlhoročnej výchovno-vzdelávacej činnosti sa podieľala na výučbe viacerých predmetov, predovšetkým v oblasti matematiky. Jej odborný prínos a metodické schopnosti významne ovplyvnili generácie študentov. Okrem excelentných odborných znalostí má aj výnimočné pedagogické zručnosti, v ktorých sa spája vysoká profesionalita s ľudským a empatickým prístupom. Rešpekt a uznanie v akademickom prostredí si získala vďaka priateľskému, ústretovému a otvorenému prístupu.
prof. Ing. Pavel Čičák, PhD. z Ústavu počítačového inžinierstva a aplikovanej informatiky FIIT STU počas pôsobenia na fakulte viedol Ústav počítačových systémov a sietí, zastával funkcie jej prodekana aj dekana. Odborne a vedecky sa venuje počítačovým sieťam a systémom, strojovým jazykom, periférnym zariadeniam a vnoreným systémom. Je spoluzakladateľom sieťového akademického programu na STU. V súčasnosti sa orientuje na počítačové systémy odolné voči poruchám, paralelné systémy reálneho času, návrh špecializovaných počítačových systémov, bezpečnosť mobilných počítačových sietí, aplikačno-špecifické počítačové systémy, bezpečnosť a správu sieťových a mobilných počítačových systémov, systémy gridového počítania a ich komponenty, a spoľahlivosť v distribuovaných počítačových systémoch a mobilných sieťach.
doc. Ing. Monika Zatrochová, PhD. z Oddelenia manažmentu chemických a potravinárskych technológií ÚM STU pôsobí na STU od roku 1999 a na Ústave manažmentu od jeho zriadenia v roku 2008. V rámci vedeckej činnosti sa venuje zavádzaniu inovácii do technického vzdelávania v oblasti ekonomických predmetov. Tieto predmety zabezpečuje nielen na ÚM STU, ale aj na ďalších súčastiach STU. Medzi predmety, ktoré vyučuje, patria Metódy hodnotenia investícií, Finančný trh, Podnikové financie, Podnikanie a manažment a ďalšie.
Ocenenie Učiteľ roka sa udeľuje vysokoškolským učiteľom, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o rozvoj vzdelanosti, získali vynikajúce výsledky vo výchovnovzdelávacej činnosti, zaviedli inovačné prístupy do vzdelávacieho procesu, majú vynikajúci prístup ku študentom, prispeli k rozvoju fakulty a jej propagácie vo vzťahu k verejnosti. Študentky a študenti fakúlt a Ústavu manažmentu STU aj tento raz navrhovali nominácie pedagógov spolu s ich odôvodnením. Následne o nich hlasovali.
Výsledky určili laureátov ocenenia Učiteľ roka 2024 a z rúk prorektora Štefana Stanka si ich prevzali:
doc. Ing. Rastislav Ingeli, PhD. z Katedry konštrukcií pozemných stavieb SvF STU
prof. Ing. Vladimír Chmelko, PhD. z Ústavu aplikovanej mechaniky a mechatroniky SjF STU
Mgr. Ing. Matúš Jókay, PhD. z Ústavu informatiky a matematiky FEI STU
Mgr. Peter Viceník, PhD. z Ústavu informatizácie, automatizácie a matematiky FCHPT STU
doc. Ing. arch. Danica Končeková, PhD. z Ústavu architektúry občianskych budov FAD STU
Ing. Lukáš Jurík, PhD. z Ústavu priemyselného inžinierstva a manažmentu MTF STU
doc. Ing. Daniela Špirková, PhD. z Oddelenia ekonomiky a riadenia stavebníctva ÚM STU
Cena rektora za najlepšie publikácie sa udeľuje za publikovanie v špičkových a vysokoimpaktovaných periodikách.
V kategórii „Publikácie, ktoré boli publikované v rokoch 2021 – 2023 a získali atribút highly cited paper v databáze WoS“ získal ocenenie
prof. RNDr. Radko Mesiar, DrSc. z Katedry matematiky a deskriptívnej geometrie SvF STU
za článok „Intuicionistické fuzzy geometrické agregačné operátory v rámci triangulárnych noriem Aczéla a Alsinu a ich aplikácie v oblasti multikriteriálneho rozhodovania” publikovaný v časopise International Expert Systems with Applications.
Cena rektora za originálne umelecké alebo architektonické dielo sa udeľuje za prezentáciu špičkových umeleckých a architektonických výkonov.
V kategórii „Originálne umelecké dielo za rok 2024“ získali ocenenie rektora spoluautori
doc. Mgr. art. Michala Lipková, ArtD. a Mgr. art. Filip Maukš, ArtD. z FAD STU za dielo PHYGITAL×
Čestné uznanie v rovnakej kategórií získava doc. Mgr. art. Ing. arch. Peter Mazalán, PhD. z FAD STU za dielo Piesne o mŕtvych deťoch.
V kategórii „ Originálne architektonické dielo za rok 2024“ získali ocenenie rektora spoluautori
prof. Ing. arch. Vladimír Šimkovič, PhD. , Ing. arch. Natália Bošková Filová, PhD., MArch Ing. arch. Roman Hajtmanek, PhD., študenti - Daša Batešková, Barbora Fabová, Nicolas Fádlik, Ivana Jančová, Lorenzo Malavasi, Štefan Marenčák a Miroslav Tóth z FAD STU za dielo Revitalizácia Mestskej pamiatkovej rezervácie Žilina, rekonštrukcia Mariánskeho námestia a priľahlých ulíc.
Čestné uznanie v rovnakej kategórií získava Ing. arch. Michal Križo z FAD STU za dielo O.R.C.H.I.D.
Ocenenie Vedecká osobnosť STU udeľuje rektor STU za významné výsledky a počiny v oblasti vedeckej činnosti na STU. Ocenenie za rok 2024 v kategórii Mladý vedec získal
Ing. Tomáš Vopát, PhD. z Ústavu výrobných technológií MTF STU
Je mladým vedeckým pracovníkom, ktorý počas svojej krátkej vedeckej kariéry preukázal schopnosť viesť výskumné kolektívy v niekoľkých projektoch s vynikajúcimi výsledkami. Vďaka úspešnosti pri získavaní a riešení grantov dokázal na svojom pracovisku vybudovať prvý výskumný tím z mladých vedcov do 35 rokov v oblasti obrábania a úpravy rezných nástrojov. Ako vedecký pracovník sa zameriava najmä na úpravu rezných nástrojov progresívnymi metódami a ich testovanie v obrábacom procese. Je nielen autorom viacerých vedeckých publikácií, ale aj pôvodcom piatich patentov a ôsmich zapísaných úžitkových vzorov. Okrem toho vyriešil viac ako 20 výskumných úloh a problémov pre priemyselnú prax, čím významne prispel k inováciám i spolupráci v tomto odvetví.
Po odovzdávaní ocenení mal slávnostný večer príjemné pokračovanie v podobe divadelného predstavenia Bonviván - muzikálu inšpirovaného životom Františka Krištofa Veselého, legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla, v podaní umeleckého súboru Novej scény SND v Bratislave.
Foto: Filip Izrael
26.3.2025