Absolvent má vedomosti z oblasti priemyselného inžinierstva, projektovania výrobných systémov, ich modelovania a simulácie, manažmentu výroby, so zameraním predovšetkým na predvýrobné a inovačné procesy a trendy vo výrobe, komplexného manažérstva kvality, manažmentu ľudských zdrojov, ergonómie, inovačného, projektového, investičného a interkultúrneho manažmentu. Má vedomosti z kritickej systémovej analýzy teórie a praxe udržateľného strategického manažmentu a vie charakterizovať relevantné požiadavky zákazníkov a ďalších zainteresovaných strán, ktoré sa týkajú produktov a poskytovaných služieb. Zároveň má vedomosti aj z oblasti spoločensko-vedných disciplín.
Absolvent má praktické zručnosti v oblasti projektovania výrobných systémov, ich modelovania a simulácie. Dokáže plánovať, navrhovať, implementovať a monitorovať inžinierske projekty z oblasti výroby, inovácií, logistiky, ergonómie, ľudských zdrojov a kvality. V uvedených oblastiach vie využívať vybrané metódy operačnej analýzy, nástroje racionalizácie práce a metódy neustáleho zlepšovania, v záujme zabezpečenia udržateľnej výkonnosti podniku. Vie vytvárať podnikové a podnikateľské stratégie s dôrazom na udržateľný rozvoj organizácie, dokáže aplikovať vhodné ukazovatele výkonnosti, tvoriť štandardy výkonu, zostavovať hodnotiace kritériá a systémy hodnotenia výkonu zamestnancov, vzhľadom na kategorizáciu pracovných pozícií, so zameraním na zvyšovanie efektívnosti procesu výrobných jednotiek. Absolvent dokáže poskytovať podporu pri implementácii a prijímaní zmien, poradenstvo v riadení kariéry, ekonomickom zhodnocovaní investícií do zamestnancov, vytvárať systémy nástupníctva a systémy vyhľadávania a riadenia talentov, pripraviť a organizovať interný personálny audit, vytvárať kompetenčné modely, systémy hodnotenia zamestnancov, komplexné systémy vzdelávania a rozvoja zamestnancov a uplatňovať jednotlivé personalistické ukazovatele v kontexte s princípmi spoločensky zodpovedného podnikania. Absolvent ďalej dokáže využívať nástroje modelovania procesov tvorby a rozvoja systémových prístupov v strategickom manažmente, dokáže analyzovať možnosti použitia rozličných prístupov na riešenie konkrétnych strategických úloh priemyselných podnikov, vie vytvárať matematické modely procesov a úloh súvisiacich s riadením výrobných, dopravných a logistických systémov, vie vyhodnotiť význam inovácií z podnikového hľadiska, vie vysvetliť podstatu inovačných stratégií a ich význam pre plánovanie inovácií, identifikovať fázy inovačného procesu v podniku, prakticky využívať základné metódy a nástroje vývoja nových výrobkov v inovačnom procese, identifikovať postupy inovácií výrobných procesov a služieb a používať manažérskej systémy podľa ISO noriem pre zabezpečovanie kvality produktov a poskytovaných služieb Zároveň dokáže odborne komunikovať v cudzom jazyku, rozvíjať vlastné jazykové kompetencie a manažovať tvorivú prácu seba a tímu.
Absolvent je schopný riešiť s vysokým stupňom samostatnosti komplexné problémy ako v technickej, tak aj manažérskej oblasti. Dokáže optimalizovať procesy v priemyselnom podniku spôsobom, ktorý prináša zvýšenie celkovej efektívnosti činnosti danej organizácie. Je schopný identifikovať kľúčové príčiny problémov a následne navrhovať nápravné opatrenia na zvýšenie produktivity práce a na zníženie výrobných nákladov. Ďalej je schopný plánovať investičné zámery podniku, hodnotiť investičné zámery podniku, manažovať informačné, finančné a projektové zabezpečenie investičného rozvoja podniku a manažovať realizáciu investičných zámerov podniku. Absolvent je schopný pracovať v národných aj globálnych medzinárodných a interdisciplinárnych tímoch. Dokáže integrovať manažérske systémy a využívať ich hardvérovú a softvérovú podporu. Má osvojené etické, environmentálne a procesné myslenie a systematickú prácu. Na základe vyššie uvedeného je absolvent schopný riadiť výrobu, logistiku, kvalitu a ľudské zdroje na úrovni prvolíniového, stredného, ale aj vrcholového manažmentu. Zároveň je schopný zakladať a viesť malé firmy či spoločnosti alebo byť členom manažmentu jednotlivých zložiek väčších organizácií.
Absolvent nájde uplatnenie v organizáciách rôznych odvetví priemyslu predovšetkým na stredných a vrcholových stupňoch riadenia a všade tam, kde je potrebná synergia manažérskych, ekonomických, technických a humanitno-spoločenských vedomostí a zručností, s uplatnením progresívnych nástrojov, metód a techník priemyselného inžinierstva. Dokáže integrovať a optimalizovať procesy v priemyselnom podniku spôsobom, ktorý prináša zvýšenie celkovej efektívnosti činnosti danej organizácie. Nájde uplatnenie ako manažér výroby, kvality, HR manažér, špecialista v oblasti ergonómie, podnikovej logistiky, podnikových financií, controllingu, či projektový alebo procesný inžinier. Absolvent je pripravený na štúdium v nadväzujúcom študijnom programe doktorandského štúdia a na budovanie vedeckej perspektívy v celej škále oblastí priemyselného inžinierstva. Na základe portálu https://uplatnenie.sk/ podľa dostupných informácii z roku 2019 86% absolventov modulu PMA, ktorý je v rámci študijného programu Priemyselné manažérstvo je zamestnaných, 3% tvoria SZČO (samostane zárobkovo činná osoba), 4% absolventov je nezamestnaných a 6% pokračuje v štúdiu na 3. stupni resp. na inej VŠ. V rámci modulu PPP je to nasledovné: 85% sú zamestnaní, 3% sú SZČO, 3% sú na materskej dovolenke, 6% pracuje v zahraničí alebo sú dobrovoľne nezamestnaní.
Absolvent študijného programu Priemyselné manažérstvo, resp. jeho modulov je pripravený flexibilne sa uplatňovať na trhu práce, alebo pokračovať v ďalšom stupni štúdia. - Uplastní sa ako manažér výroby, manažér v strojárskej výrobe, strojársky špecialista riadenia výroby, manažér v podnikovej logistike, manažér kvality, strojársky špecialista v oblasti kvality, špecialista v oblasti ergonómie, manažér kontroly, audítor, hlavný účtovník, špecialista účtovník, špecialista v oblasti mzdového účtovníctva, hlavný projektový manažér, projektový manažér, projektový špecialista, procesný špecialista v strojárskej výrobe, manažér pre stratégiu, manažér obstarávania, manažér pre oblasť náboru a výberu pracovníkov, manažér pre oblasť vzdelávania a rozvoja pracovníkov, karierový poradca, manažér ľudských zdrojov, personálny riaditeľ, manažér personálnej administratívy a zamestnaneckých vzťahov a podobne. Charakteristika povolaní je dostupná na stránke sústavy povolaní (https://www.sustavapovolani.sk a sústavy kvalifikácií https://www.kvalifikacie.sk/kartoteka-kariet-kvalifikacii#/). - Je pripravený pokračovať v štúdiu v nadväzujúcom doktorandskom študijnom programe Priemyselné manažérstvo.
Študijný program Priemyselné manažérstvo, ako pokračovateľ študijných programov Ekonomika a riadenie strojárskej výroby, Manažment priemyselných podnikov, Priemyselné inžinierstvo a manažment, Personálna práca v priemyselnom podniku, Inžinierstvo kvality produkcie za 69 rokov svojej existencie vychoval množstvo úspešných absolventov, ktorý sa uplatnili v komerčnej i akademickej sfére. Za komerčnú sféru je možné spomenúť, napríklad nasledovných absolventov: Ing. Ľuboš Lopatka, PhD. (1984) - MH Manažment (generálny riaditeľ); Ing. Andrej Juris (1988) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (predseda); Ing. Juraj Janáč (1991) - Volkswagen Slovakia (vedúci logistiky); Ing. Miroslav Daniš (1995) - ZF Boge Elastmetall Slovakia (technický riaditeľ); Ing. Martin Dzama (1998) - Stellantis (generálny riaditeľ); Ing. Jana Bogyóová (1998) - Reydel Automotive Slovakia (riaditeľka); Ing. Andrea Vaňová (2000) - Gotec Slovakia (Quality Manager); Ing. Branislav Horváth (2002) - IAC Group (Senior Injection Moulding Engineer); Ing. Kristína Šmída (2003) - Autocont (HR Director); Ing. Martina Jakábová, PhD. (2003) - Vision Consulting (Project Manager); Ing. Yulia Šurinová, PhD. (2006) - Sky Medical (Plant Manager); Ing. Rastislav Beňo, PhD. (2008) - Stellantis Trnava (hlavný ergonóm); Ing. Viktória Talnagiová, PhD. (2009) - Osram (Controlling Manager); Ing. Veronika Beluská, PhD. (20011) - Honeywell (Project Plannig and Control Analyst); Ing. Jaroslav Patka (2012) - Schaeffler Slovakia (generálny riaditeľ); Ing. Marián Hodulík (2012) - Volkswagen (Logistik Manager); Ing. Lenka Púčiková (2012) - Faurecia (Product Manager); Ing. Tomáš Podhradský (2013) - Edymax (Project Manager); Ing. Matej Daňo, PhD. (2013) - LEONI (Product Section Manager); Ing. Lenka Lörincziová (2017) - Kongsberg Automotive (procesná inžinierka). Veľmi úspešní sú absolventi v akademickej a výskumnej sfére, môžeme spomenúť napr. prof. Ing. Jozef Sablik, CSc. (1967) - Materiálovotechnologická fakulta STU (dekan); prof. Ing. Miloš Čambál, CSc. (1988) - Materiálovotechnologická fakulta STU (dekan); doc. Ing. František Horňák (1992) - STU (prorektor); doc. Ing. Andrea Chlpeková (1992) - Materiálovotechnologická fakulta STU (riaditeľka ústavu); prof. Ing. Ján Závadský, PhD. (1999) - UMB Banská Bystrica (manažér vnútorného systému kvality)
Študijný program Priemyselné manažérstvo je zostavený v súlade s aktuálnymi trendami a požiadavkami praxe v rôznych priemyselných podnikoch. Zamestnávateľmi je kladne hodnotená schopnosť absolventov študijného programu kreatívne aplikovať teoretické a technické vedomosti pri riešení konkrétnych problémov priemyselnej praxe. Absolventi sú motivovaní, avšak v niektorých prípadoch očakávajú podporu zo strany zamestnávateľov vo forme tútorstva. Taktiež je zo strany zamestnávateľov vyzdvihované, že študijný program Priemyselné manažérstvo akcentuje zaradenie predmetov s využitím projektovej práce, či už individuálnej alebo skupinovej, čím ich pripravuje na prácu v kolektíve. Pozitívne hodnotia aj zaradenie predmetov, v ktorých absolventi nadobúdajú mäkké zručnosti, predovšetkým v oblasti efektívnej komunikácie a prezentácie svojich myšlienok, riešení a výsledkov.