Bioplasty, ktoré absolútne nezaťažujú prírodu. Za tento jedinečný vynález patrí kolektívu vedcov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity slovenský a svetový patent. Vedúca osobnosť tohto tímu, docent Pavel Alexy, získal za výskum bioplastov cenu Technológ roka SR 2012.
Ocenenie Technológ roka SR 2012 si Pavel Alexy prevzal za „vývoj receptúry a technológie prípravy zmesných materiálov s vysokou odolnosťou na báze biodegradovateľných polymérov pochádzajúcich z obnoviteľných zdrojov surovín.“
Základom výroby bioplastov, ktoré vyvinuli vedci FCHPT STU sú dve zložky – kyselina polymliečna, na výrobu ktorej sa používa ako základná surovina škrob a potom polyhydroxybutyrát – rovnako biomateriál, ktorý produkujú baktérie z cukrov (napríklad z trstinového, repného, alebo z laktózy – mliečneho cukru, ktorý sa nachádza v srvátke). Vďaka tomuto zloženiu sú bioplasty absolútne odbúrateľné v prírode. Ak ich viac nepotrebujeme, stačí ich dať do kompostu a oni sa rozložia –na biomasu, vodu a CO2.
„Neškodia životnému prostrediu, pretože rastliny ako kukurica, z ktorej získame škrob, alebo cukrová trstina, potrebujú pre svoj rast práve CO2. Z pohľadu prírody sme teda na nule,“ vysvetľuje Pavel Alexy z Oddelenia plastov a kaučuku Ústavu polymérnych materiálov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU.
Pavel Alexy si v utorok 14. mája 2013 prevzal ocenenie Technológ roka SR 2012. Udeľovanie ocenení Vedec roka SR 2012, Technológ roka SR 2012 a Mladý vedecký pracovník roka SR 2012 sa uskutočnilo v Centre vedecko-technických informácii SR pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica.
Problematike biodegradovateľných polymérov sa P. Alexy venuje takmer 20 rokov, je autorom 8 udelených patentov v SR, z toho jedného svetového patentu. Jeho výskum nachádza uplatnenie aj v praxi, na základe jeho riešení je dodnes v prevádzke jediná výrobná linka na výrobu biologicky rozložiteľných vodorozpustných fólii na Slovensku. Na základe jeho posledného patentu práve vzniká materiál vhodný na výrobu rôznych druhov obalov z biodegradovateľných plastov.
Z plastov od slovenských vedcov je možné vyrobiť rôzne obaly – od tašiek cez vrecká, obaly na vajíčka, alebo rôzne formovateľné obaly na konkrétny tovar napr. zubné kefky či elektroniku. Výskumný tím už rokuje s firmami v SR, ale aj v zahraničí o možnostiach výroby rôznych obalov na tovar, na vajíčka či o výrobe uzáverov na fľaše. Na tieto produkty už prebiehajú aj priemyselné skúšky.
A v čom sú plasty, ktoré vytvoril tím vedcov STU také jedinečné? „Náš prínos spočíva v tom, že sme odstránili jednu z podstatných negatívnych vlastností prírodných biodegradovateľných materiálov, a to je krehkosť. Vytvorili sme jedinečnú kombináciu polymérov a prímesí, z ktorej vzniká pevný materiál. Navyše, tento materiál nestráca pevnosť ani dlhým skladovaním, ani vplyvom poveternostných podmienok, teda pôsobením dažďa či slnka. Rozkladať sa začne až v komposte pôsobením mikroorganizmov,“ hovorí Alexy. Ďalším bonusom je, že nový materiál je cenovo porovnateľný so súčasnými plastovými obalovými materiálmi.
Za nový vynález získal tím vedcov na čele s P. Alexym minulý rok aj zlatú medailu na prestížnom medzinárodnom veľtrhu vynálezov a technológií Taipei International Invention Show and Technomart 2012.
Kontakt pre médiá: Andrea Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita
andrea.hajduchova@stuba.sk +421 917 669 205 www.stuba.sk
__________________________________________________________________________________
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. V roku 2012 sa umiestnila na 101.-150. mieste v prestížnom Šanghajskom rebríčku ARWU TOP 200 svetových univerzít v počítačových vedách. Je to doposiaľ najlepšie umiestnenie slovenskej univerzity v medzinárodnom porovnaní. Podľa rebríčka ARRA je najlepšou univerzitou pre chemické technológie a technické vedy. STU je držiteľkou ECTS label, čo je znak, že všetky študijné programy sú v súlade s európskym kreditovým systémom a sú uznávané v zahraničí. Ročne študuje na siedmych fakultách STU 17-tisíc študentov a 4000 frekventantov celoživotného vzdelávania. STU nadväzuje na 250 ročný odkaz Banskej akadémie v Banskej Štiavnici. Vzdelávanie vychádza z vlastného vedeckého výskumu a je orientované na potreby praxe. Absolventi patria k najúspešnejším a najlepšie zarábajúcim na trhu práce.