V dňoch 18. – 20. mája 2010 sa konalo medzinárodné vedecké podujatie Energetika 2010 v Tatranských Matliaroch pod záštitou ministra hospodárstva Slovenskej republiky. Podujatie zorganizovala Slovenská technická univerzita v Bratislave v spolupráci so Zväzom slovenských vedecko-technických spoločností, Národným centrom pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie a Slovenským výborom Svetovej energetickej rady.
I napriek nepriazni počasia sa na tomto podujatí zúčastnilo viac ako 350 popredných slovenských, ale aj zahraničných odborníkov v oblasti elektroenergetiky. Okrem akademických osobností svoje zastúpenie mali aj významné energetické spoločnosti z oblasti riadenia a prevádzkovania sústav, výrobcov a poskytovateľov podporných technológií pre oblasť elektroenergetiky a riadiacej techniky. Názory, postoje a možnosti riešenia problémov vyslovené účastníkmi na rôznych konferenciách, vyvolali v mnohých prípadoch podnetnú diskusiu. Vďaka priamemu prenosu plenárnych prednášok sprostredkovanému televíziou mc2, sa široká verejnosť mohla „zúčastniť“ tejto časti podujatia prostredníctvom internetového spojenia. Veľký záujem bol aj o exkurziu do prečerpávacej vodnej elektrárne Liptovská Mara. Zúčastnení i napriek nepriaznivému počasiu prejavili spokojnosť.
Iniciatíva prof. F. Janíčka zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vytvoriť diskusiu medzi osobnosťami energetiky pri okrúhlom stole sa ukázala ako veľmi podnetná a vysoko aktuálna. K téme súčasného stavu v oblasti výchovy mladých odborníkov na slovenských, ale aj zahraničných školách vyjadrili svoj názor predstavitelia našich i zahraničných univerzít a iných vzdelávacích inštitúcií. S tým súvisiaca problematika podpory vedy a výskumu vyvolala búrlivú diskusiu medzi predstaviteľmi verejnej správy a akademickou obcou. Účastníci diskusie na záver spoločne deklarovali nevyhnutnosť podporovať vzdelávanie v energetike a zvýšiť podporu výskumu s účasťou štátu aj súkromného sektora. V tomto smere sa niektorí účastníci vyslovili za priamu zmenu alebo doplnenie legislatívy a predložili konkrétne návrhy.
V oblasti podpory využívania obnoviteľných zdrojov energie sa väčšina účastníkov zhodla na takej forme podpory, ktorá bude založená na vedeckých základoch a odporúčaniach. Pri tvorbe legislatívy v tejto oblasti je potrebné apelovať na štátne orgány, vytvoriť komplexnú stratégiu rozvoja OZE na Slovensku, a podporiť zriadenie medzirezortnej komisie zloženej zo zástupcov viacerých inštitúcií. K téme OZE bol vyslovený názor, aby sme sa začali zameriavať aj na otázku využívania energie z odpadu, čomu sa v súčasnosti na Slovensku nevenuje primeraná pozornosť. Počas diskusie pri okrúhlom stole sa odborníci venovali aj postaveniu jadrovej energetiky a jej rozvoju na Slovensku, efektívnemu využívaniu jednotlivých zdrojov na pokrytí denného diagramu zaťaženia, výhodám a možnostiam, ktoré vychádzajú z budovania inteligentných sietí, aj ďalším aktuálnym témam.
Organizačný tím vyvinul maximálne úsilie, aby účastníci podujatia boli spokojní s úrovňou a organizáciou všetkých sprievodných akcií a veríme, že nabudúce sa radi opäť zúčastnia, aby si vymenili podnety a inšpiráciu pre svoju odbornú aj výskumnú prácu. Inšpirovaní podnetmi a návrhmi zo strany účastníkov sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie a veríme, že toto podujatie prispeje k ďalšiemu rozvoju v oblasti prevádzky a riadenia energetických systémov, obnoviteľných zdrojov, ako aj ekologizácie a ekonomizácie energetiky.
Mgr. Miriam Szabová
organizačný výbor Energetika 2010