Bratislava, 3. 5. 2013 – Veda a výskum patria na univerzity. Univerzitný výskum je zdrojom inovácií. Potvrdzuje to aj zriadenie regionálnej pobočky Európskej aliancie pre inovácie priamo na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
Rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer a Imrich Chlamtac, prezident Európskej aliancie pre inovácie za účasti štátneho tajomníka MŠVVaŠ SR Štefana Chudobu, podpísali v piatok 3. mája 2013 memorandum o spolupráci a porozumení. Na základe memoranda vznikne na STU regionálna pobočka Európskej aliancie pre inovácie, ktorá sa bude zameriavať na oblasť mobility a na „sieťovanie“ odborníkov. Po pobočke v Taliansku a v Belgicku ide o prvú pobočku v regióne Strednej a Východnej Európy.
„Súčasná situácia v Európe a vo svete si vyžaduje inovácie. Európska aliancia pre inovácie je jedinečná, pretože buduje komunity - spája vlády, priemysel, výskumné inštitúcie a jednotlivcov s potenciálom pre rozvoj inovácii a ich aplikáciu v praxi. Najlepší jednotlivci sú tí, ktorí sú odborne pripravení, a takúto prípravu zabezpečujú v prvom rade univerzity. Práve univerzity sú motorom nových ideí, preto sme si vybrali za sídlo pobočky práve Slovenskú technickú univerzitu,“ povedal Imrich Chlamtac, prezident Európskej aliancie pre inovácie a čestný profesor Univerzity Bruna Kesslera v Trente.
Európska aliancia pre inovácie má v súčasnosti viac ako 200 členov – ide o univerzity, výskumné inštitúcie aj privátne firmy predovšetkým v Európe, ale aj v Ázií či v Severnej Amerike. Vďaka EAI je tak v kontakte viac ako osem miliónov vedcov, inovátorov a biznismenov. To prináša veľký potenciál práve pre prenos poznatkov z akademickej pôdy do ekonomickej praxe.
Regionálna pobočka, ktorá vzniká na Slovenskej technickej univerzite je zatiaľ treťou pobočkou, ktorú EAI zakladá. Zriadenie pobočky podporí zapájanie slovenských výskumných tímov do medzinárodných projektov. EAI úzko spolupracuje s inštitúciami Európskej únie a snaží sa ovplyvniť aj tvorbu legislatívy na podporu trasferu technológii do praxe. Cieľom členov EAI je posilnenie konkurencie schopnosti Európy na základe inovácii a podpora vzniku inovatívnych start-upov a spin-offov na základe poznatkov získaných výskumov na akademickej pôde. EAI sa zameriava najmä na inovácie v oblasti informačných technológii, v oblasti výskumu nových materiálov, ale aj v oblasti biotechnológií. EAI a STU už v minulosti úspešne spolupracovali.
„Vysoké školy na Slovensku majú najväčšiu výskumnú kapacitu, ale aj medzinárodne akceptované výkony vo vede, našou snahou je posilňovať transfer poznatkov a inovácii z akademickej pôdy do praxe. Slovenská technická univerzita má v tejto oblasti skúsenosti, na základe výskumov našich tímov sme založili niekoľko spin-off spoločností a prostredníctvom Univerzitného technologického inkubátora sme podporili rozvoj desiatok start-upov. Transfer poznatkov do praxe však musí byť celospoločenskou prioritou, ak chceme udržať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.
Slovenská technická univerzita zriadila už pred 7 rokmi Univerzitný technologický inkubátor, ktorý za túto dobu podporil vznik už 40, najmä študentských, start-up firiem. Na základe výskum vzniklo na STU už päť spin-off spoločností, predovšetkým z oblasti informačných technológií, chémie, potravinárstva a stavieb.
STU tiež veľmi úzko spolupracuje pri riešení výskumných úloh práve s praxou, v roku 2012 išlo o 349 projektov, ich výsledkom sú riešenia používané v praxi a v niektorých prípadoch patenty či chránené úžitkové vzory. Od roku 2000 STU eviduje u svojich zamestnancov 137 patentov a 33 úžitkových vzorov.
Priority pobočky EAI SK zriadenej na STU sú nasledovné:
- príprava a realizácia projektov EÚ,
- výskum v oblasti technologického transferu,
- podpora transferu technológií a propagácie malých a stredných podnikov,
- spolupráca s malými a strednými podnikmi s dôrazom na lokálne podmienky,
- rozvoj komunity EAI,
- zorganizovanie “Mobility Summit“ v roku 2015 na Slovensku,
- propagácia Slovenska ako významného partnera v oblasti inovácií a výskumu.
Kontakt pre médiá: Andrea Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita
andrea.hajduchova@stuba.sk +421 917 669 205
__________________________________________________________________________________
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU – www.stuba.sk) je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. V roku 2012 sa umiestnila na 101.-150. mieste v prestížnom Šanghajskom rebríčku ARWU TOP 200 svetových univerzít v počítačových vedách. Je to doposiaľ najlepšie umiestnenie slovenskej univerzity v medzinárodnom porovnaní. Podľa rebríčka ARRA je najlepšou univerzitou pre chemické technológie a technické vedy. Ročne študuje na siedmych fakultách STU 17-tisíc študentov. Vzdelávanie vychádza z vlastného výskumu a je orientované na potreby praxe. Absolventi patria k najúspešnejším na trhu práce. STU spolu s ďalšími 7 univerzitami založila vo februári 2013 Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR.
Európska aliancia pre inovácie: (EAI – www.eai.eu): vznikla s cieľom posilniť európsku konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácii. Pripravuje a riadi medzinárodné výskumné projekty, vyhľadáva inovatívne vedecké tímy, podporuje vzdelávanie a transfer poznatkov z univerzít a výskumných centier do ekonomickej praxe, podporuje legislatívu, ktorá je na prospech transferu technológii, poznatkov a inovácii do praxe. Sieťuje odborníkov, výskumníkov, podnikateľov, politikov pre dosiahnutie cieľov.