Školenie vybraných odborníkov zabezpečujú renomovaní odborníci a predstavitelia nadácie OpenEHR z Londýna a Glasgowa, ktorí spolupracujú na tvorbe a vývoji archetypov v Brazílii, Slovinsku, UK, Dánsku, Austrálii, Švédsku a majú za sebou úspešné implementácie EHR riešení v mnohých štátoch sveta.
Úlohou NCA STU v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií je priniesť na Slovensko, udomácniť a ďalej rozvíjať štandardy zdravotníckej informatiky v oblasti štruktúrovaných záznamov o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
NCA STU zabezpečilo od svojho založenia sadu aplikácií a nástrojov pre vývoj, lokalizáciu, manažment otvorených dátových štandardov – archetypov, ako aj prepojenie NCA STU s medzinárodnými štruktúrami spravovanými celosvetovou nadáciou OpenEHR. Na tvorbe archetypov a ich nasadzovaní do informačných systémov zdravotníckych zariadení spolupracuje s nadáciou OpenEHR v súčasnosti vyše 70 krajín a tisíce špecialistov – lekárov aj informatikov.
NCA STU vytvára radu odborníkov z oblasti štandardov pre zdravotníctvo. Postupne do svojich aktivít zapojí profesionálne medicínske pracoviská a umožniť naštartovanie aktivít NCA STU v oblasti príprav prvých archetypov, lokalizovaných pre potreby Národného zdravotného informačného systému v súlade s postupom projektov eHealth na Slovensku. Súčasne sa predpokladá intenzívna spolupráca NCA STU s výrobcami informačných systémov pri riešení úloh, súvisiacich s elektronizáciou zdravotníctva a IT podporou zdravotníckych služieb. Štandardy a archetypy vyvinuté NCA STU budú postúpené Centru pre medicínsku terminológiu a štandardy NCZI. Po odsúhlasení budú následne predložené na schválenie Rade ministra zdravotníctva pre medicínsku terminológiu a štandardy a využívané pre eHealth SR.
Ciele projektu:
- sprístupniť špičkové celosvetové know-how v oblasti štandardov informatizácie zdravotníctva implementovaním artefaktov pre potreby zdravotníctva SR
- zabezpečiť a sprístupniť technologickú platformu vzájomného zdieľania zdravotne relevantných klinických dát a informatických aplikácií v oblasti zdravotníctva SR pre:
· iformačné systémy poskytovateľov zdravotníckych služieb v rámci rezortu navzájom
· informačné systémy poskytovateľov zdravotníckych služieb a Národný zdravotný informačný systém
· medzinárodnú integráciu zdravotníckych informačných systémov a dát pacientov
V čom je prínos archetypov:
- predstavujú verejne dostupné, bezplatné, dokumentované dátové štruktúry
s možnosťou spracovania relevantných dát o poskytovanej zdravotnej starostlivosti
- podporujú používanie štandardizovaných výrazov a termínov (SNOMED, CT, IDC...) pri tvorbe zdravotne relevantných záznamov
- podmieňujú štandardizáciu formátu výmeny správ medzi poskytovateľmi (laboratórium – lekár, lekár – lekár, lekár – lekáreň, praktický lekár – nemocnica, poskytovateľ zdravotníckych služieb – zdravotná poisťovňa a pod.)
- minimalizujú textové polia s voľným formátom
- ich sprístupnenie prostredníctvom NCA STU predstavuje BEZPLATNÝ prínos do zvýšenia úrovne informatizácie zdravotníctva Slovenska zo strany nadácie OpenEHR v hodnote cca 300 mil. EUR, bez potreby ďalších investícii z rezortu zdravotníctva SR
Bezplatný prístup k artefaktom umožní NCA STU záujemcom od 1. 3. 2012 v elektronickej podobe na svojej internetovej stránke.