Tlačová správa, Bratislava 18. apríl 2011
Lepšie podmienky na vzdelávanie a život študentov, menej byrokracie a viac efektivity, užšie prepojenie s biznisom a viac peňazí pre kvalitné školy a výskum. To sú hlavné ciele nového rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Roberta Redhammera. Inaugurácia rektora aj nových dekanov fakúlt STU: Alojza Kopáčika – dekana Stavebnej fakulty, Ľubomíra Šooša – dekana Strojníckej fakulty, Gabriela Juhása – dekana Fakulty elektrotechniky a informatiky, Jána Šajbidora – dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie sa uskutoční dnes o 11:00 hod v Aule Dionýza Ilkoviča v Bratislave.
Už v súčasnosti sa absolventi STU nemusia obávať o prácu. Podľa portálu profesia.sk sú u zamestnávateľov na Slovensku najžiadanejší spomedzi všetkých absolventov vysokých škôl. „Som hrdý, akých úspešných študentov má naša univerzita. Viem však, že im môžeme ponúknuť ešte viac. Takisto som presvedčený, že dokážeme prilákať ďalších šikovných mladých ľudí, ktorí si v súčasnosti vyberajú štúdium v zahraničí,“ hovorí R. Redhammer. Jeho ambíciou je skvalitniť priestory a prostredie v škole aj na internátoch, rovnako tak rozširovať možnosti študentov vo vzdelávaní, výskume a komunikácii s biznisom. „Chcem im poskytnúť viac príležitostí na rozvoj ich talentu, či už v spolupráci s podnikmi alebo pri zakladaní vlastných firiem. Chcem STU atraktívnejšiu pre súčasných aj budúcich študentov. Fandím šikovným, ambicióznym a talentovaným mladým ľuďom, ktorí sa neboja ukázať svoje schopnosti a presadiť sa,“ dodáva R. Redhammer.
Nevyhnutnou podmienkou rozvoja vzdelávania a výskumu je dostatok peňazí a efektívne – čo najmenej byrokratické fungovanie vo vnútri univerzity. „Máme veľké ambície vo výskume. Chceli by sme získať ďalšie významné prostriedky z eurofondov na budovanie infraštruktúry výskumu v prepojení na vzdelávanie a potreby praxe, biznisu,“ avizuje nový rektor STU.
Podľa Akreditačnej komisie SR aj Agentúry ARRA patrí STU medzi špičkové univerzity na Slovensku. R. Redhammer podporuje zmenu financovania vysokých škôl a vedy tak, aby viac z existujúcich verejných zdrojov dostali tí najlepší. „Úspešní si zaslúžia viac financií od štátu. Vedia ich najlepšie zhodnotiť a vrátiť ich celej spoločnosti, nielen svojim zamestnancom a študentom v podobe kvalitných podmienok a výborných pracovných vyhliadok. Nechceme viac peňazí za nič, ale ponúkame väčšie premietnutie potenciálu a úspechov našich študentov a učiteľov v prospech spoločnosti,“ tvrdí R. Redhammer.
Univerzitu preberá v čase, keď za osem rokov zvýšila svoj rozpočet o 80 %, tretinu z neho získava zo súťaživých zdrojov. V 6. a 7. rámcovom programe EÚ má najviac projektov zo SR. Ročne realizuje takmer tisíc objednávok pre prax. Vznik nových podnikov a rozvoj podnikateľských zručností mladých podporuje v Univerzitnom technologickom inkubátore. „Toto je výborné východisko, ako ešte viac prepojiť život univerzity so svetom biznisu a podnikania a ešte výraznejšie rozvíjať vedu a výskum. Je to výhodné pre univerzitu, študentov, firmy aj región a celú spoločnosť,“ dodáva R. Redhammer.
***
Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave je modernou vysokoškolskou inštitúciou s intenzívnym prepojením na prax a medzinárodnú vedeckú komunitu. Jej vzdelávacie programy sú postavené na výsledkoch vlastného výskumu, rozvíjajú u študentov tvorivé schopnosti. Je výskumne orientovanou školou zo silným inovačným potenciálom.
Robert Redhammer prežil svoj študijný aj pracovný život na Slovenskej technickej univerzite. Je absolventom Elektrotechnickej fakulty STU. Na STU následne pôsobil ako výskumník, potom učiteľ a od roku 1996 ako docent. Počas rokov 1997 až 2003 pôsobil ako prodekan, neskôr aj ako prorektor. Absolvoval zahraničné stáže v USA, Veľkej Británii, Rakúsku aj na Ukrajine. Presadil sa v čelných funkciách v Rade pre vedu a techniku Rady vysokých škôl aj v Agentúre na podporu výskumu a vývoja. Na STU podporoval a priamo sa zúčastňoval na získavaní prostriedkov z EÚ fondov, prispel k rozvoju a zhodnocovaniu vedy, výskumu a vývoja a prepojeniu na biznis sféru.