Projekt SlovakION, podaný Slovenskou technickou univerzitou, Ústavom výskumu progresívnych technológií na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave, sa umiestnil medzi najlepšími z najlepších v rámci programu Európskej komisie Horizon 2020 a výzvy Teaming.
Projektový návrh, ktorý vznikol pod vedením hlavného koordinátora doc. Ing. Maximiliána Strémyho, PhD. a kolektívu riešiteľov (prof. Oliver Moravčík, Dr. Pavol Noga, Ing. Peter Cuninka), bol hodnotený ako excelentný a jeho zástupcovia boli pozvaní na predstavenie projektu (hearing) v sídle Európskej komisie, kde sa budú prezentovať najlepšie projektové návrhy podané vo výzve. Víťazné projekty získajú financovanie až do výšky 15 miliónov EUR výhradne na vedecké účely.
V prvej fáze projektovej výzvy bolo podaných viac ako 850 projektových návrhov. Do druhej fázy sa prebojovalo 43 projektov, z ktorých len tie najlepšie dostali možnosť sa obhajovať pred komisiou. Projektovými partnermi, ktorých vedie kolektív zo Slovenskej technickej univerzity, sú aj renomované európske vedecké a výskumné inštitúcie zo Spolkovej republiky Nemecko - Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Fraunhofer Gesellschaft. "Projekt SlovakION je excelentným príkladom vynikajúcej medzinárodnej spolupráce a koncentrovaného úsilia špičkových vedcov a odborníkov na Slovenskej technickej univerzite. Tento úspech dokumentuje, že aj na Slovensku sa dá študovať na vynikajúcej a dobre vybavenej vysokej škole európskeho významu," hovorí Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity.
Unikátny inštitút v našich podmienkach
Centrum SlovakION predstavuje unikátny inštitút v podmienkach slovenských univerzít so zameraním výhradne na vedu a pozostávajúci z vedecko-výskumných pracovníkov vytvorený na úrovni MTF STU a univerzitného vedeckého parku CAMBO v Trnave. Cieľom projektu je etablovať sa ako vedúce východoeurópske vedecké centrum v Európskom výskumnom priestore s primárnym zameraním na materiálový výskum pomocou iónových a plazmových technológií s podporou interdisciplinárnych výskumných projektov.
V projekte sú definované aktuálne vedecko-výskumné témy so zameraním napríklad na materiálový dizajn pomocou kvantovo-mechanických metód výpočtov či vytváranie povrchových funkčných vrstiev a povlakov. Východiská projektu sa opierajú o kritickú analýzu súčasného stavu univerzitného akademického prostredia s definovanými opatreniami a nástrojmi pre odstránenie existujúcich limitácií a bariér a vytvorenie atraktívneho vedeckého prostredia aj na úrovni manažmentu centra SlovakION, univerzitného vedeckého parku, fakulty a univerzity.
Na tomto centre už pôsobí niekoľko vedcov, ktorých výsledky a práce pozná aj slovenská verejnosť a médiá: Dr. Mariana Derzsi s výskumom supravodičov, Dr. Andrej Dobrotka a výskum čiernych dier a AGN podporený európskou vesmírnou agentúrou (ESA), ale aj prácou na výskumno-vývojových projektoch so študentmi, kde pod vedením doc. Strémyho implementovali vozík riadený EEG signálmi vo Think & Go projekte.