ECTS Information Package.
Získanie ECTS label naznačuje všetkým domácim a zahraničným študentom, že kreditný systém štúdia na STU spĺňa prísne európske štandardy a vzdelávanie je plne porovnateľné so zahraničím.
ECTS label udeľuje každoročne Európska komisia, konkrétne Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie a kultúru. O certifikát sa každoročne uchádzajú desiatky univerzít, uspeje spravidla len zlomok z nich. Zo slovenských univerzít doteraz získala certifikát ECTS label okrem STU už len Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
„Veľmi ma potešilo, že sa Slovenskej technickej univerzite podarilo získať certifikát ECTS label na prvý raz. Potvrdzuje to, že náš systém štúdia je plne porovnateľný v rámci celej Európy, že je transparentný. Študenti, naši aj zahraniční, ľahko získajú prehľad o tom, čo môžu u nás študovať, ktoré predmety a v ktorom semestri. Jednoducho to uľahčuje medzinárodnú mobilitu. Po minuloročnom zaradení STU do prestížneho Šanghajského rebríčka ARWU TOP 200 in Computer Sciences, je to ďalšie ocenenie našej snahy poskytovať študentom kvalitné vzdelávanie v prepojení na výskum a prax,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.
ECTS label je prestížnym potvrdením, že všetky študijne programy poskytované na Slovenskej technickej univerzite, všetky skúšky a kredity, ktoré študenti získavajú, sú v súlade s európskym kreditovým systémom a sú tak uznávané aj v zahraničí. Ak má univerzita túto značku, je to signál kvality pre domácich aj pre zahraničných študentov. Tí domáci vedia, že ak sa časť štúdia alebo jeho záver rozhodnú absolvovať v zahraničí, tamojšie univerzity im uznajú každú skúšku, ktorú absolvovali na STU. Pre zahraničných študentov, ktorí chcú, naopak, časť štúdia absolvovať na Slovensku, je ECTS label signálom, že po návrate na domovskú univerzitu im bude táto akceptovať štúdium na STU.
Podmienkou žiadosti o certifikát ECTS label (European Credit Transfer System - Európsky systém transféru kreditov) bolo vytvoriť a zverejniť na stránke univerzity tzv. ECTS informačný katalóg. Jeho štruktúru určuje Európska komisia, na webe univerzity musí byť dostupný v anglickom jazyku. Jednotlivým predmetom sú v ňom priradené tzv. ECTS kredity, čo sú hodnoty, ktoré vyjadrujú pracovné zaťaženie študenta potrebné na absolvovanie predmetov za jeden akademický rok na danej univerzite. Hodnotené sú prednášky, cvičenia, semináre, individuálna práca, skúšky a prípadné iné aktivity. ECTS katalóg tak umožňuje domácim aj zahraničným študentom ľahšie pochopiť a porovnávať študijné programy na európskych univerzitách.
„Vytvorenie ECTS katalógu bol pomerne náročný proces, ktorý si vyžadoval súčinnosť všetkých súčastí univerzity až po úroveň garantov predmetov. Preto všetkým zúčastneným patrí poďakovanie za spoluprácu,“ hovorí František Horňák, prorektor STU pre vzdelávanie.
Zoznam držiteľov ECTS label nájdete na stránke Európskej komisie (http://eacea.ec.europa.eu/llp/support_measures_and_network/ects_dsl_en.php).