Stanovisko STU k článku v Hospodárskych novinách 19. 3. 2013 o podpisovaní projektov Univerzitných vedeckých parkov
Slovenská technická univerzita pracuje na budovaní Univerzitných vedeckých parkov v Bratislave a v Trnave už od roku 2007. Mrzí nás, že dlhoročné snaženie odborných tímov na univerzite je spochybňované anonymným a nepodloženým obvinením. Obvinenie, ktoré prevzali Hospodárske noviny podsúva, že prvý univerzitný park bude zriadený v priestoroch Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave, pretože tam pôsobí brat ministra školstva D. Čaploviča.
Výzvu, podľa ktorej sa rozhodlo o oprávnenosti žiadateľa, t. j. aj MTF STU vypísala ešte vláda Ivety Radičovej 6. decembra 2011 a predložený projektový zámer bol vysoko pozitívne hodnotený.
Súčasné vedenie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo výzvu na predkladanie detailných projektov Univerzitných vedeckých parkov v júni 2012. Na túto výzvu mohli reagovať už len inštitúcie, ktoré uspeli s projektovým zámerom výstavby parku.
STU na projekte univerzitných parkov pracuje už roky, preto na zverejnenú výzvu reagovala ako prvá. Prvá poslala na ministerstvo školstva projekt Univerzitného vedeckého parku práve Materiálovotechnologická fakulta STU v Trnave, a to 27. decembra 2012. Nasledujúci deň STU doručila na ministerstvo aj projekt Univerzitného vedeckého parku v Bratislave. Predpokladáme, a všetko tomu nasvedčuje, že ministerstvo školstva projekty vyhodnocuje, schvaľuje a podpisuje podľa poradia doručenia.
Z prvenstva v podpise projektu ministerstvom školstva nevyplývajú nijaké výhody. Neznamená to, že ministerstvo prvému projektu pošle skôr aj financie. Každý predložený a schválený projekt má predbežne „alokované“ financie, no každá jedna finančná transakcia bude podliehať niekoľkonásobnej kontrole viacerých orgánov. “Úspešnú inštitúciu“ čakajú rozsiahle administratívne procedúry vrátane verejného obstarávania a zásadný termín – aby celý projekt zrealizovala do roku 2015.
Slovenská technická univerzita má vynikajúce výsledky v oblasti vedeckého výskumu. Je jednou y piatich slovenských univerzít zaregistrovaných vo rebríčku svetových vedeckých inštitúcií SCIMAGO SIR. Má skúsenosti so zriaďovaním start-up a spin-off spoločností, jej vedecké tímy sú autormi viacerých svetových patentov. Materiálovotechnická fakulta STU v Trnave je vyhodnotená ako 6. najlepšia fakulta na Slovensku z pomedzi 23. hodnotených technických fakúlt podľa agentúry ARRA.
Slovenským univerzitám zúfalo chýbajú investície na rozvoj a na kvalitnú výskumnú infraštruktúru. Práve projekty univerzitných vedeckých parkov by mali napomôcť tento dlhodobý deficit vo financovaní riešiť. Mrzí nás, že v tejto situácii prednosť pred vysvetľovaním dôležitosti vedy a výskum pre budúcu prosperitu krajiny dostali nezmyselné obvinenia.