Pozývame vás na jedinečnú výstavu – svoju predstavu o podobe dunajského nábrežia tvorili mladí architekti vo virtuálnej realite.
Vernisáž výstavy sa koná v utorok 13. 12. 2016 vo foyer Fakulty architektúry STU. Okrem utorka bude mať verejnosť ďalšiu možnosť pozrieť si projekty vo virtuálnej realite počas víkendu 17. a 18. decembra od 15:00 do 18:00hod. opäť v priestoroch FA STU (Námestie slobody 19, BA).
Študenti sa venovali územiu medzi Starým mostom a Mostom Apollo, resp. Prístavným mostom. Riešili spôsob prezentácie lužných lesov, občiansku vybavenosť a zástavbu a navrhovali aj podobu napojenia Chorvátskeho ramena na Dunaja.
„Téma Dunaj a Bratislava je na fakulte tradíciou, ale napriek tomu vždy láka objavovať nové dimenzie. V Bratislave zmizlo veľa vecí spojených s Dunajom. A my sme sa v projektoch sústredili na otázku – prečo vlastne nie je Chorvátske rameno, ako vždy bolo, napojené na hlavný tok Dunaja a je slepo odrezané diaľnicou? Rozhodli sme sa ísť touto cestou a výsledok nás prekvapil. V mieste spojenia vznikol atraktívny priestor na verejnú budovu - Múzeum Dunaja či nové PKO,“ hovorí vedúci projektu profesor Vladimír Šimkovič z FA STU.
Okrem posterov a fyzických modelov po prvý raz študenti navrhovali aj digitálne modely. Tie si bude možné na výstave pozrieť s pomocou špeciálnych okuliarov na virtuálnu realitu, alebo si ich bude možné stiahnuť do mobilu v podobe aplikácie a na prehliadku použiť papierové virtuálne okuliare tzv. CardBoard.
„Kedysi sme mali pravítko a rysovaciu dosku, potom sme robili fyzické modely, potom 3D modely v počítači, teraz sa aj architektom otvára nová forma tvorenia skutočnosti. Môžeme ďalším spôsobom overovať, či bude naša predstava fungovať a ďalším spôsobom ju prezentovať verejnosti. A nasledujúci krok možno bude rozšírenie samotnej architektúry o nový rozmer, a bude zaujímavé, ako sa k tejto výzve architekti postavia,“ povedal Viliam Zajíček, doktorand FA STU a koordinátor projektu.
Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prezentovala túto formu tvorby po prvý raz, no bude v nej pokračovať.
„Našim cieľom je, aby sa táto forma prezentácie tvorby stala bežnou súčasťou vyučovania na fakulte. V rámci výučby sa snažíme prepájať pedagogickú činnosť s praxou a najnovšími poznatkami výskumu. Súčasne sa usilujeme o uplatňovanie progresívnych postupov, akým je aj využitie virtuálnej reality. A výhodou školy je nezávislosť a akademická sloboda. Študenti spolu s pedagógmi tak dokážu vo svojich návrhoch prinášať netradičné a inovatívne riešenia,“ povedala dekanka fakulty Ľubica Vitková.
Projekt Virtuálne dunajské nábrežia vznikol na FA STU s podporou Dunajského fondu. Snaží sa o sprístupnenie diplomových prác študentov zaoberajúcich sa potenciálom dunajských nábreží pomocou virtuálnej reality. Cieľ je inovatívnou formou zaujať verejnosť a podnietiť diskusiu o týchto hodnotných priestoroch v meste. Navrhnuté riešenia je možné sledovať aj in situ – teda priamo na konkrétnom mieste na nábreží a porovnať ich tak priamo s realitou. Umožňuje to práve mobilná aplikácia a špeciálne okuliare.
Celý katalóg z výstavy a fotografie na stuba.sk
Kontakt pre médiá: Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu andrea.hajduchova@stuba.sk +421 917 669 205 www.stuba.sk
________________________________________________________________
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU): V Times Higher Education 2015 sa umiestnila na 601.-800. mieste. V QS World University Rankings 2016 na 401-450. mieste v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. STU v roku 2015 riešila 294 projektov výskumu pre prax a takmer 500 výskumných projektov financovaných z grantov. Prostredníctvom Univerzitného podnikateľského inubátora STU podporila rozvoj viac ako 50 nových podnikov.