Po Vianociach si často dávame predsavzatia, že začneme športovať a žiť zdravšie. FitlLock- zariadenie vyvinuté študentmi a vedeckými pracovníkmi Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, je pri takýchto predsavzatiach skvelým partnerom.
FitLock je malý prístroj v tvare zámku, ktorý sleduje, či má človek počas dňa dostatok fyzickej aktivity a pomáha tak nositeľovi udžiavať sa fit.
FitLock má majiteľ stále pri sebe,a pomocou displeja vidí, koľko mu ešte chýba k naplneniu denného plánu aktivít. Pomocou mobilnej aplikácie taktiež môže sledovať spálené kalórie a rôzne štatistiky pohybu.
Zariadenie vyvinuli študenti a vedeckí pracovníci na Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Táto skupina vedcov sa na fakulte dlhodobo venuje vývoju biometrických senzorov a diagnostických zariadení.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal dospelý človek vykonávať aspoň 150 minút stredne náročnej aeróbnej fyzickej aktivity za týždeň a deti medzi 5 – 18 rokmi by mali vykonávať aspoň 60 minút takejto aktivity týždenne. Tento údaj výskumníci použili ako východisko pre nastavanie optimálneho výkonu aktivít. FitLock je ihneď pripravený na použitie v preddefinovanom režime, ktorý je optimalizovaný na dospelého človeka. Po pripojení prístroja k tabletu alebo mobilnému telefónu je možné nastaviť mód pre deti, seniorov alebo športovcov.
Mobilná aplikácia poskytuje taktiež individuálne nastavenie pohybových cieľov, prehľad o pokroku, informácie o ostatných členoch rodiny. Bonusom je fukcia "blokovania" hier na PC, tablete či smart telefónoch pre deti, ktoré sa otvoria až potom, čo dieťa splní rodičom stanovený čas fyzickej aktivity.
„V našom výskumnom laboratóriu sa už niekoľko rokov venujeme biomedicínskemu inžinierstvu a telemedicíne, no väčšina vyvíjaných prístrojov je vhodná do nemocníc či špecializovaných pracovísk. Preto nás nadchla myšlienka jednoduchého monitorovacieho zariadenia pre bežného človeka, ktoré by pomohlo k výkonu pravidelnej fyzickej aktivity, čo so sebou prináša mnohé zdravotné benefity a prispieva k celkovej vitalite organizmu,“ objasňuje Ing. František Horínek, člen vývojárskeho tímu.
Tím vedcov aktuálne prezentuje svoj najnovší projekt verejnosti aj na crowdfundingovej platforme Indiegogo. Táto platforma slúži na získavania kapitálu pre nové projekty a podniky pomocou vyžiadaných menších príspevkov od veľkého množstva ľudí.
Fitlock je už druhý projekt, ktorého financovanie sa táto výskumná skupina pokúša zabezpečiť takýmto spôsobom. Tým prvým bol variometer pre pilotov.
„Nechceme aby „vynálezy“ našich študentov a výskumníkov zostali navždy zavreté v šuplíku, a tak sme sa rozhodli podporiť transfer technológii na trh takouto cestou,“ hovorí Martin Donoval z fakulty.
Správa s fotografiami a videom.
Kontakt pre médiá:
Andrea Settey Hajdúchová
|
Lýdia Kotríková
|