Snáď pre každého z nás je cesta mimo oblasť nášho každodenného žitia osviežujúcim zážitkom. Navyše, keď je spojená s poznávaním krás a večných hodnôt umenia, a života vôbec. |
Obsah |
2017 - Exkurzia Volkswagen |
2017 - Študujúci UTV navštívili VW Bratislava
8.3.2017 bol podľa kalendára pre väčšinu z nás „Medzinárodný deň žien“. 16-ti študujúci na UTV STU v študijnom odbore „Od koča po auto“ s garantom, približne o 12:30h vstupovali bránou veľkého výrobcu automobilov Volkswagen Slovakia v Bratislave, na dlho očakávanú návštevu. V neďalekej budove Autofóra ich privítali pani Valeková – vedúca personálneho rozvoja a slečna Hanulová, ktorá bola zodpovedná za organizáciu tejto návštevy.
Obr.1.: Účastníci návštevy študujúcich UTV STU vo VW Slovakia (hostitelia: v strede p. Valeková, prvá zprava sl. Hanulová, druhý zľava Ing. Medveczký) – foto: VW SK
Program exkurzie zahŕňal
a) V „Autofóre“ úvodné informácie o histórii VW a o raste VW Slovakia (vrátane „Image film Smile“) prednesených p. Valekovou,
b) p. Medveczký predstavil novinky v technológiách, ktoré sú v závode VW SK významne zastúpené v produkčnom toku, t.j. v lisovni, v karosárni, v lakovni.
c) Pri reálnom podvozku luxusného terénneho automobilu vysvetlil funkcie niektorých systémov a modulov zabudovaných do vozidla s kombináciou pohonu spaľovacím motorom a elektromotorom, vrátane „zásobníkov“ energie - palivovej nádrže a elektrického akumulátora i budúceho hybridného vozidla novej generácie.
d) P. Medveczký na záver podpisoval ako autor všetkým darované učebnice „Základy konštrukcie automobilov“.
Po fotografovaní a krátkom občerstvení sa účastníci premiestnili do haly „Agregáty“.
Tam ich inžinier Boldocký oboznámil s tokom pri montáži modulov a neskôr aj ich „vkladaním“ do predtým videného podvozku v Autofóre. Seniori obdivovali aj prácu logistických vozíkov vyrobených v CEIT-e zo Žiliny. Pohyb dielov po hale je riadený bez človeka, na križovatkách je výskyt zápchy minimalizovaný. Šéf Haly H8 odpovedal na otázky pútavo, návšteva tohto pracoviska trvala 1,5 hodiny.
Obr.2.: Pán Medveczký „...tam je aj elektromotor“. Foto: VW SK
Záverom je možné konštatovať, že študujúci videli fabriku v pohybe, aj keď finálnu montáž vozidiel na linkách nebolo možné vidieť pre ešte utajené inovácie troch dominantných vozidiel výrobcu. Doplnili si poznatky z posluchárne, kde okrem modelov, priesvitiek a videí prednášajúci využívajú aj poukázaním na reálne automobily na cestách, parkoviskách resp. vo vlastnej garáži. Náhľad AKO sa to tvorí, resp. PREČO je to tak, je získateľný priamo v závode i rozhovormi z „prvej ruky“ – na mieste.
Poznámka: VW SK je najväčší výrobca automobilov na Slovensku, vyrába automobily od roku 1992, dnes pre 6 značiek (VW, Škoda, Seat, Porsche, Audi, Bentley), v štyroch mestách (Bratislava, Stupava, Martin, Košice), v roku 2016 celkom vyrobil viacej ako 388 000 automobilov v prevedení s pohonom so spaľovacím motorom, e-automobily, hybridné automobily a viacej ako 34 miliónov komponentov. VW Touareg, Audi Q7, Porsche Cayenne sú výraznými výrobkami globálneho výrobcu z Bratislavy. e-up! je prvý hromadne vyrábaný elektromobil na svete.
Bratislava, 18.3.2017 Ján Lešinský, garant
2016 - Záhrady Francúzska
Už tradične sa na konci mája vydávame s milovníkmi cestovania, objavovania neznámych i známych krás prírody i toho, čo vytvorila ľudská ruka, na púť po ďalekých krajoch. Tento rok bola témou odbornej exkurzie ďalšia časť problematiky záhradnej histórie a krajinárskej témy vôbec. Po vlaňajšej "poznávačke" v Taliansku bola zvolená krajina, v ktorej musíme zákonite hľadať ďalšie dôležité korene európskej kultúry - Francúzsko.
Zo širokého záberu možností trasu určilo viacero dôvodov. Hľadisko využitia možnosti "vidieť čo najviac" v čase, ktorý bude na pobyt mimo domova zvládnuteľný pre všetkých našich seniorov. Tí napriek svojmu veku a rôznym zdanlivým obmedzeniam sa dali na tento exkurz a zvládli ho bravúrne! Z minulej exkurzie sme mali "rest" - návštevu jedinečnej záhrady a paláca na ostrove Isola Bella v Lago Maggiore (tá sa v hitparáde najkrajších lokalít tejto exkurzie umiestnila na prvom mieste). Ďalšou veľkou témou boli krásy a atmosféra Côte d'Azur a Provence. Známou prírodnou zvláštnosťou sú Calanques pri meste Cassis, kde sme plavbou po týchto zátokách riešili aj zvládnutie pomerne rozbúrenej hladiny Stredozemného mora. Naše zmysly upokojila návšteva jedinečného Aix en Provence - mesta fontán, krásnej katedrály Saint-Saveur, ale aj mesta Paula Cézanna, v ktorého ateliéri bolo všetko tak, akoby práve odišiel maľovať jednu zo svojich scén v okolí mesta.
Isola Bella - prvá zastávka |
Roussillon - červené mestečko v pozadí |
Pont du Gard - impozantné osvieženie |
V oblasti Provence je možné pobudnúť dlhé týždne, ale museli sme si vybrať - mestečko Fontaine de Vaucluse, kde sa nachádza prameň rieky Sorgue, je jedným zo svetovo najvýznamnejších vzhľadom na množstvo vody, ktorá z neho vyteká a hĺbku vyše 318 m (doteraz nebola skutočná hĺbka zmeraná). Pobýval tu významný cestovateľ, oceánograf a novátor Jacques-Yves Cousteau a kedysi aj básnik Petrarca, píšuc tu sonety svojej veľkej láske Laure. Mestečko Roussillon nás prekvapilo svojim červeným sfarbením domov vďaka okru, ktorý sa tu v neďalekých baniach ťažil. Majestátnosť pápežského paláca a slávny Avignonský most len podporili jedinečný zážitok z mesta pápežov - Avignonu.
Druhým "provensálskym balíčkom" bola návšteva národných parkov oblasti Camarque s povestnými čiernymi býkmi a bielymi koňmi. Plameniaky sme síce nevideli, ale návšteva stredovekého mesta Aigues-Mortes so zachovaným hradbami stála za to. Šachovnica ulíc, fungujúce pôvodné domy a autentické hradby s vežami, všetko v lúčoch žiarivého slnka a pri vôni rannej kávy odkrývali príbeh tohto pôvodne prístavu - vybudovaného pre štart križiackych výprav v stredoveku. Bonbónikom návštevy malebného mesta v skalách - Les Baux de Provence bola multimediálna performance v neďalekom bývalom kameňolome - Cathédral d'Images, kde sme nedýchali pri projekcii o diele Marca Chagalla.
Ďalšie mesto - pamiatka UNESCO - Carcassone je trochu "iná káva"- vo veľkom rozsahu zrekonštruované známym puristom Viollet le Ducom je teraz preplnené turistami a po prehliadke hradu sme sa rýchlo pobrali do západnej časti krajiny - do oblasti Périgord. Cestou ešte návšteva skvostu románskej kláštornej architektúry v meste Moissac a hor sa do krajiny tajomných katarských hradov, prehistorických jaskýň a stredovekých "bastides". Tu sme si plne vychutnali aj tému záhrad a z plejády možností sme si vychutnali bonbóniky - barokové záhrady v Eyrignac a visuté záhrady zámku Marquessac, ale aj umenie prehistorického obdobia v jednej z mnohých jaskýň tejto oblasti - Pech-Merle.
Marquessac v oblasti Perigordu - záhrady |
Prieuré d Orsan - záhrady sú strojom času do stredoveku |
Villandry - zeleninové záhrady pri zámku |
Duch stredovekej záhrady nás privítal v Prieuré d'Orsan, práca s prírodou a všetkým, čo ponúka, nás ohromila. Po presune od oblasti zámkov na rieke Loire sme chceli vidieť to najzaujímavejšie - perlu Chenonceau, zeleninové záhrady zámku Villandry, excelentnú šou Festivalu záhrad pri zámku v Chaumont sur Loire a deň sme zakončili v Amboise. Tu je v zámockej kaplnke pochovaný génius Leonardo da Vinci. My sme však navštívili zámoček, v ktorom prežil posledné 3 roky života - Clos Lucé. Okrem výstavy v samotnom objekte nás tu prekvapil jedinečný park s inštalovanými jeho vynálezmi v skutočnej veľkosti. V posledný deň sme boli v zámku Chambord - jedinečný príklad francúzskej renesancie sa nám nakrátko predstavil medzi prívalmi dažďa. Ten poznačil aj návštevu zámku, ale najmä záhrad Vaux-le-Vicomte, ktoré sú monumentálnou prvotinou záhradnej tvorby slávneho architekta - tvorcu záhrad vo Versailles - Le Nôtra.
Chaumont sur Loire |
Clos Lucé v Amboise, Leonardo a my |
Renesančná megastavba v Chambord |
Pred silným dažďom, ktorý dva dni po nás spôsobil rozsiahle záplavy nielen v Paríži, ale aj v záhradách zámkov na Loire, sme doslova ušli. Mali sme asi priazeň dobrých víl, ktoré majú na starosti pôsobivosť a bohatstvo zážitkov našich frekventantov Univerzity tretieho veku. Verím, že tomu tak je, pretože v septembri nás pre veľký záujem čaká "opakovačka".
A to nám zas tento rok zostala "mimo trasy" záhrada Clauda Moneta v Giverny. Možno bude práve začiatkom putovania v budúcom roku - záhrady Anglicka a Škótska? Nepredbiehajme. Tohtoročná výprava bola obohatená odbornými výkladmi lektoriek z Fakulty architektúry STU, ktorými boli PhDr. Jarka Bencová, PhD., Ing. Katka Gécová, PhD. a Ing. arch. Evka Putrová,PhD. Exkurzia sa uskutočnila vďaka réžii cestovnej kancelárie TRANSTIP, s.r.o., ktorá zabezpečila dopravu, ubytovanie, vstupy... Ale - úspech expedície vždy najviac závisí od záujmu a pozitívnej spätnej väzby samotných účastníkov a za to im patrí srdečná vďaka.
júl 2016, text a foto: N. Hrašková
Doc. Ing. Arch. Nadežda Hrašková, PhD. je garantom architektonických študijných odborov na UTV STU
2015 - Záhrady Talianska
Po zvážení záujmov poslucháčov a v nadväznosti na študijné programy z oblasti architektúry, histórie a pamiatok, organizátori na koniec mája 2015 pripravili 9-dňovú trasu, zahŕňajúcu 15 lokalít s významnými záhradami a 5 ďalších zaujímavých miest v Taliansku a Slovinsku. 50 miest v autobuse obsadili frekventanti z STU, ale aj z UK v Bratislave.
Taliansko je kultúrne bohatá krajina. Známe sú jeho jedinečné mestá, historicky dôležité centrá vývoja ľudského poznania. Obsah bytia človeka by však nebol kompletný bez priestoru prírody a krajiny. Preto bola fenoménu záhrady a parku v odbornej exkurzii venovaná primárna pozornosť. Kľúčovú úlohu zohrala odborná účasť J. Bencovej ale i znalosti K. Gécovej a E. Putrovej z Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Fakulty architektúry STU. Nocľahy, dopravu a vstupy do objektov zabezpečila komerčná cestovná kancelária.
Trasa exkurzie viedla po významných záhradách z dôb antického Ríma cez renesanciu, barok až po súčasnosť. I keď sú aj mestá ako Rím, Florencia a iné taktiež známe „pestovaním“ záhradnej kultúry, zámerne neboli v programe.
Vila Hadriana v Tivoli je všeobecne známa, ale i tak pri osobnej návšteve vždy šokuje veľkoleposťou a dômyselnosťou. Ďalším jedinečným skvostom v Tivoli je Vila d'Este so svojimi barokovými záhradami a sofistikovaným systémom vodných prvkov. V oblasti Padovy boli navštívené dve menšie mestá – Valsanbizio a Stra, kde práve v Stra vo Vile Pisani je snáď najznámejší záhradný labyrint.
Tivoli-Vila Hadriana-Canopus a UTV |
Tivoli-Vila dEste-Čakanie na vodný organ |
Stra-Palác Pisani-Stratenci v labyrinte |
Nejeden z účastníkov sa v ňom stratil a nakoniec musel využiť pomoc „navádzača-plavčíka“, ktorý vyslobodil zblúdenca zo zúfalstva dezorientácie. Záhrady rodiny Medicejských reprezentovala vila Castello pri Florencii. Najjužnejší bodom trasy bola Caserta, z ktorej pokračovala do Salerna a odtiaľ loďou na jedno z najkrajších pobreží Talianska s mestami Amalfi a Positano.
Caserta-Záhrady kráľovského paláca |
Positano-Príjazd po mori |
Cisterna di Latina-Záhrada Ninfa |
V samotnej Caserte sa nachádza prekrásny komplex kráľovského zámku a záhrad zo 17. storočia, ktoré sú prirovnávané francúzskemu Versailles. Osová kompozícia záhrad má viac ako 3,5 km a je na čo pozerať. S veľkým očakávaním účastníci navštívili romantickú záhradu Ninfa pri meste Cisterna di Latina, asi 70 km východne od Ríma. Záhrada nie je staršia ako 100 rokov, ale je naaranžovaná v prostredí stredovekých ruín pôvodného mesta. Je tak malebná a náročne udržiavaná, že návštevnosť je prísne regulovaná a bez rezervácie minimálne 3 mesiace dopredu sa do nej nedá dostať. Pri prehliadke sa takmer väčšine zastavoval dych a hoci mierne mrholilo, zážitok bol veľký.
V ponuke brilantných príkladov si bolo ťažké vybrať, ale vďaka sledovaniu možností na trase exkurzie sa podarilo navštíviť krásne záhrady v oblasti Viterba – renesančnú Vilu Lante v Bagnaii a bizarné manieristické divadlo záhrady Sacro Bosco pri Bomarzo, ktorá očarila aj takých umelcov, ako boli Salvator Dali.
Bomarzo-Sacro Bosco |
Caprarola-Palác Farnese |
Caprarola-Pred palácom Farnese |
Exkurzia pokračovala návštevou mestečka Caprarola, kde pre rodinu Farnese vybudoval Vignola úchvatné dielo. Palác s pôdorysom 5-cípej hviezdy a kruhovým nádvorím prekvapil svojou výzdobou a bonbónikom bola úžasná renesančná záhrada, ukrytá za tajomným boscom (lesom). Caprarola ako aj ďalšie, pôvodne etruské mestá, sa rozprestiera na vrchole náhornej plošiny, kde v úzkych uličkách je pohyb veľkým autobusom nemožný. Aj tu sa však tajnička možného prístupu vyriešila a palác Farnese sa podarilo dobyť.
Caprarola-Schodisko paláca |
Predjama-Hrad v Slovinsku |
Bagnoregio-Výstup do mestečka |
Spomedzi jedinečných lokalít treba spomenúť vymierajúce mestečko Bagnoregio, ale aj úchvatné mesto Orvieto, slovinský Predjamský hrad, ktorý bol ako „hrozienko koláča“ na programe tesne predtým, ako účastníci úspešne a v zdraví „pristáli“ v Bratislave.
september 2015, text a foto: N. Hrašková
Doc. Ing. Arch. Nadežda Hrašková, PhD. je garantom architektonických študijných odborov na UTV STU
2014 - Írsko
V máji 2014 bol na programe náročný 11-dňový poznávací zájazd do Írska.
Na Írsku je fascinujúca nielen jeho jedinečná príroda, krajinné scenérie a podnebie. Úchvatná je najmä hmatateľná prítomnosť dôb veľmi dávno minulých – staroveku a megalitických kultúr. Obyvatelia mladší – Kelti – poznačili túto krajinu a jej históriu (až po dnešok) natoľko, že je ich cítiť na každom kroku a Íri sú na to veľmi hrdí. Ich patriotizmus sa nám prezentoval vo veľmi príťažlivej podobe – cez upravenú krajinu, rešpektované prírodné danosti v charaktere miest a dedín, v type architektúry v meste ale najmä na vidieku.
Stanovenie trasy bolo náročnou fázou prípravy exkurzie. Naštudovať miesta, pamiatky, jedinečné prírodné parky, prispôsobiť sa nájdeným nocľahom tak, aby bolo možné uvidieť to podstatné z fantastickej mozaiky kultúry krajiny, o ktorej síce čo-to bolo známe, ale ako sa hovorí: „Lepšie raz vidieť ako 100-krát počuť“.
Odborný program sa po niekoľkých fázach „kvasenia“ ustálil, zvládli sa prípravy, tu mali hlavné slovo Naďa Hrašková a Jarmila Bencová (UTV pri STU). O organizačnú stránku – výber financií, inštrukcie a pod. sa postarala kolegyňa Naďa Hrapková z UTV pri Univerzite Komenského.
Veľkým orieškom miest na trase bolo zvoliť ich dostupnosť veľkým autobusom pre 53 ľudí, keďže cesty v Írsku sú rôzne – niekoľko trás je diaľnica, ale väčšina ciest pre nás boli „nacionálky“, ktoré boli niekedy aj dvojprúdové. Často to však bol len jeden pruh cesty a pri prejazde napríklad národným parkom bolo veľkým adrenalínom napätie, či vôbec prejdeme. A to sa ešte v Írsku jazdí vľavo! Naozaj vďaka patrí našim dvom šoférom – Vladovi a Tiborovi a ich profesionálnym výkonom. Boli sme v ich rukách. ☺
Počasie bolo také typicky írske – počas dňa počnúc dažďom cez hmlu až po slnečnú oblohu. Írsko nesklamalo očakávania. Ukázalo dôležité miesta, kde sa rodila história. Cez praveké dolmeny (Poulnabronne) a chodbové hrobky, dôležité keltské kultové miesta (Hill of Tara), ťažiskové miesta pôsobenia kresťanských misionárov sv. Patrika, sv. Brigidy a sv. Kierana
Hill of Tara | Kildare |
(kláštory a kostoly v Clonmacnoise, Glenndalough, Kildare) až po obydlia a hrady stredovekých rytierov a panovníkov v menších mestečkách (Cahir castle, Rock of Cashel, Bunratty castle, Ross Castle, Roscrea heritage center, Kilkenny castle), ale aj v mestách ako boli Limerick, Dublin apod.
Bunratty castle | Ross Castle | Birr castle |
Obdobia novoveku a nádherné viktoriánske obdobie oslovilo účastníkov v areáli Birr castle, ale najmä v Dubline a Belfaste.
Hlavné mesto by si vyžadovalo viac času, ale aspoň pre predstavu účastníci prešli centrom, navštívili Trinity college so slávnou Book of Kells zo 6. storočia, potešili sa pohľadom na usporiadané mesto a spravili si krátku prestávku v štvrti Temple bar, kde sa mohli aspoň na chvíľu dotknúť ozajstných Írov. Ich dobrosrdečnosť mali príležitosť zažiť viackrát, ale najmä pri návšteve tradičných írskych barov - krčmičiek.
v Dubline |
v meste Tullamore |
Brali nás ako svojich a tešili sa zo života s nami. A pivo Guiness chutilo výborne! Popri ubytovaní v meste Tullamore, sa nedalo vynechať Múzeum výroby slávnej írskej whisky Tullamore Dew (a neochutnať) ☺.
Druhým veľkým mestom bol Belfast, neoficiálne hlavné mesto Severného Írska, ktoré patrí do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie. K ich chvále možno podčiarknuť, že po nie tak dávno skončených konfliktoch tu niet viditeľnej stopy a mesto kvitne do krásy. Na novootvorené múzeum Titanicu síce nezostal čas, tak aspoň na prechádzku dookola.
Romantické zákutia doplnili skanzeny – Folk village pri Bunratty castle, typické írske domčeky v mestečku Adare. Romantické záhrady si seniori „užili“ v National Trust v Tully (slávny Národný žrebčinec) pri Kildare a pri Birr castle.
Čo nás úplne dostalo, boli prírodné jedinečnosti krajiny, z ktorých aspoň pár sme videli na vlastné oči - Ring of Kerry a Národný park Killarney, 200 m vysoké útesy na západnom pobreží – Cliffs of Moher, jedinečnú krajinu s vápencovými skalnými plošinami The Burren, rašeliniská v centrálnej časti, Národný park Wicklow mountains...
Ring of Kerry |
Cliffs of Moher |
A všade ovečky, krajina rozdelená kamennými múrikmi, alebo starostlivo strihanými živými plotmi. Okolo domov príkladne upravený trávnik, golfové ihriská takmer v každej dedine.
Írsko účastníkov dojalo a dostalo. Pri ceste domov absolvovali ešte prejazd Parížom a nocľah v Remeši, kde si pozreli slávnu gotickú katedrálu. Cestou im spievali The Celtic woman, tancovali Lord of the Dance, prípadne spievala do uška írska speváčka Enya.
Na cestách účastníci strávili 11 dní, po súši prešli asi 5500 km, po mori 2x900 km.
júl 2014, text a foto: N. Hrašková
Doc. Ing. Arch. Nadežda Hrašková, PhD. je garantom architektonických študijných odborov na UTV STU
Exkurzie 1998 – 2013
Od roku 1998 organizuje UTV pri STU v spolupráci s UTV pri Univerzite Komenského v Bratislave pre poslucháčov odborné exkurzie.
Ich program vždy úzko nadväzoval na študijné odbory z oblasti architektúry v programe UTV pri STU a odbory o histórii a umení na UTV pri UK. Organizačnú stránku zabezpečovala UTV pri Univerzite Komenského. Počty účastníkov si obe UTV delili rovnakým pomerom.
V období 15-tich rokov sa takéto exkurzie uskutočnili celkom 18- krát s trvaním jednotlivých „výletov“. spočiatku 3, potom 7 a do vzdialenejších kútov Európy aj 12 dní. Na mape Európy je červenými značkami vyznačené a v pripojenom zozname uvedené, do ktorých geografických oblastí tieto exkurzie smerovali.
Všetky trasy doterajších exkurzií boli absolvované autobusom. Od roku 2000 dopravu a celý servis vrátane nocľahov zabezpečuje cestovná kancelária TRANSTIP, s.r.o..
Od januára 2014 sa do centra pozornosti väčšiny seniorov dostalo Írsko. Na túto krajinu sa sústredila i príprava, aby sa následne v máji uskutočnila ďalšia užitočná a poučná exkurzia.
Júl 2014