Prvé univerzitné vedecké parky
Rádio Slovensko, 12:00 22/03/2013
Oto Görner, moderátor: „Slovenská technická univerzita môže začať budovať prvé dva univerzitné vedecké parky u nás. Na základe zmlúv, ktoré podpísala s ministerstvom školstva, už bude mať k dispozícii prostriedky zo štrukturálnych fondov. Výskum sa bude orientovať na päť konkrétnych oblastí - napríklad informačné a komunikačné technológie, či materiálové inžinierstvo. S rektorom STU Robertom Redhammerom sa rozprávala Katarína Ottová.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Tieto vedecké parky budú v Bratislave a v Trnave. V Trnave chcete postaviť celkom novú budovu, v Bratislave rátate s vybavením a rekonštrukciou objektov. Kde bude v Bratislave toto vedecké pracovisko?“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Bude v dvoch lokalitách. Prvá lokalita je Radlinského ulica – Námestie slobody, počítame s opravou budovy Fakulty chemickej a potravinárskej technológie a renováciou, respektíve vybavením laboratórií, ktoré v tejto budove sú. Taktiež počítame s rozšírením a prestavaním laboratórií stavebnej fakulty. Druhá lokalita je Mlynská dolina, kde dôjde k oprave budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky a teda investícií do nových technológií v oblasti informatiky.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Koľko študentov a pedagógov bude môcť využívať tieto parky?“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Približne desaťtisíc ľudí v tom konkrétnom čase, takže keď si to tak premietneme, že možno dvadsať rokov to bude slúžiť, tak to je možno teda niekoľko desiatok tisíc ľudí.“
Katarína Ottová, redaktorka: „Do polovice roku 2015 musíte vyčerpať dvakrát štyridsať miliónov eur, štyridsať na Trnavu, štyridsať na Bratislavu. Aká je spoluúčasť?“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Štyri, maximálne päť miliónov eur. Toto nie sú financie zo štátneho rozpočtu, to musia byť financie získané iným spôsobom, primárne teda podnikateľskou činnosťou univerzity. Pokladáme to za neférové, pretože iné inštitúcie majú krytie na sto percent a verejné vysoké školy vlastne tie finančné prostriedky by potrebovali aj inde.“