Pavol Jakubec je absolventom Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
Je to vedec, ktorý pôsobil na univerzitách v Oxforde a Harvarde a prispel k vývoju nových antibiotík a rozvoju viacerých nových katalyzátorov v organickej chémii.
Ešte počas doktorandského štúdia spolupracoval s farmaceutickými firmami - na Slovensku Zentiva a v Nemecku Degussa. Vďaka prestížnemu štipendiu Marie Curie sa dostal na univerzitu v Manchestri, kde sa pod vedením profesora Darrena J. Dixona venoval vývoju nových syntetických metód a syntéze biologicky aktívnych prírodných látok. Výskum dokončil na univerzite v Oxforde v skupine prof. Darrena Dixona. Články, ktoré publikoval o výskume v Journal of Americal Chemical Society patrili k celosvetovo najčítanejším (J. Am. Chem. Soc. 2009, 131, 16632 a J. Am. Chem. Soc. 2012, 134, 17482).
Spolupracoval tiež s nositeľom Nobelovej ceny prof. Richardom Schrockom a jeho kolegom Prof. Amirom Hoveydom, ktorí vytvorili nový katalyzátor pre chemickú reakciu, nazývanú metatéza. Poskytol im substrát, vďaka ktorému dokázali výnimočnosť tohto katalyzátora a ich spoločná práca bola publikovaná v najprestížnejšom vedeckom časopise Nature (Nature 2011, 479, 88).
V rokoch 2014-2016 pôsobil na Harvardovej univerzite vo výskumnom tíme profesora Andrew G. Myersa. Podieľal sa na projekte výnimočnej syntézy nových makrolidových antibiotík, ktorý bol publikovaný opäť v Nature (Nature 2016, 533, 338).
V súčasnosti vedie vlastný výskumný tím na FCHPT STU v Bratislave. So svojím tímom na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie vyvíja nové bezodpadové metodiky organickej syntézy, ktoré spĺňajú aj tie najprísnejšie ekologické kritéria pri zachovaní vysokej účelovej hodnoty. Ďalšou kľúčovou témou jeho výskumu je syntéza nových antibiotík a antivirotík pre boj s najnebezpečnejšími patogénmi.
V roku 2020 bol zaradený medzi finalistov ocenenia ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy.