Sú súborom predpisov, ktorými STU usmerňuje procesy vnútorného systému a činnosť orgánov, zamestnancov, študentov a ďalších zainteresovaných strán pri napĺňaní poslania a rozvoji kvality.
Všetky súčasti STU, uvedomujúc si svoje poslanie (čl. 3 Štatútu STU) vzdelávať a vychovávať mladú generáciu v technických študijných odboroch v súlade s Dlhodobým zámerom vzdelávacej, vedeckovýskumnej, umeleckej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti prijali zodpovednosť za kvalitu poskytovaného vzdelávania, spoločne zosúladili vnútorný systém zabezpečovania kvality poskytovaného vzdelávania so štandardmi Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo a zaviazali sa neustále ho zlepšovať. Tento záväzok deklarovali v Politike kvality záväznej pre všetkých zamestnancov a zainteresované strany participujúce na vzdelávaní, alebo súvisiacej tvorivej činnosti.
STU pri tvorbe politík a štruktúr vnútorného systému dodržiava princíp spolupráce so všetkými zainteresovanými stranami, najmä študentami, zástupcami hospodárskej praxe a vedecko-výskupných inštitúcií. Cieľom je reflektovať očakávania zainteresovaných strán a garantovať ich adekvátnu participáciu na vytváraní, hodnotení, úprave a schvaľovaní študijných programov. Zástupcovia zamestnancov, študentov aj zamestnávateľov sú rovnomerne zastúpení vo štruktúrach podieľajúcich sa na tvorbe, fungovaní, alebo zlepšovaní vnútorného systému (napr. v Rade pre vnútorný systém STU, v radách študijných programov, priemyselných radách, etickej komisii, akademických senátoch, vedeckých radách, správnej rade, atď).
STU v Dlhodobom zámere vymedzila smerovanie v oblasti výskumu, vývoja a umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti s previazaním na existujúce, alebo plánované vzdelávanie. V súlade s tým STU zabezpečuje zdroje, vytvára politiky, štruktúry a procesy pre podporu, realizáciu a hodnotenie tvorivých činností.
- Je vyžadovaná vysoká úroveň tvorivých výstupov pri obsadzovaní funkčných miest docent a profesor vo všetkých študijných odboroch, ktorých STU poskytuje vzdelávanie podľa smernice rektora 1/2023-SR Pravidlá na určenie minimálnych kritérií na získanie titulu docent a profesor na STU a obsadzovanie pracovných miest docent a profesor.
- Od učiteľov profilových predmetov študijných programov je vyžadované aktívne vedecko-výskumné, alebo umelecké pôsobenie a výsledky v problematike garantovaného študijného programu (vnútorný predpis č. 5/2021 Pravidlá pre personálne zabezpečenie študijných programov na STU).
- Študenti STU sú zapájaní do tvorivých činností pracovísk na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu. Študijné programy majú jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.
- Pracoviská periodicky vyhodnocujú a preukazujú výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijných odborov, v ktorých poskytujú vzdelávanie a súvisiacich v oblastiach vedy (časť 5, Výročnej správy STU)
Podporu v tejto oblasti pracoviskám STU poskytuje Útvar vedy a medzinárodnej vedeckotechnickej spolupráce.
STU v Stratégii internacionalizácie definovala základné zámery, ciele, nástroje a indikátory univerzity v tejto oblasti. Stratégia je založená na proaktívnom prístupe rozvoja medzinárodných aktivít a spolupráce, ktorý prirodzene dopĺňa a rozširuje jej hlavné činnosti v oblasti vzdelávania, výskumu a spolupráce s praxou. Stratégia je postavená na dvoch základných cieľoch:
- Internacionalizácia štúdia.
- Svetová excelentnosť v oblasti výskumu a tvorivej činnosti.
Koordináciu a realizáciu stratégie zabezpečuje Útvar medzinárodných vzťahov STU.
STU základné princípy ochrany proti intolerancii a diskriminácii uchádzačov, študentov, zamestnancov zakotvila v čl. 5 Štatútu: „STU na základe individuálnych schopností jednotlivca, zabezpečuje rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí, posilňuje ochranu svojich študentov a zamestnancov a aktívne zabezpečuje prevenciu pred akoukoľvek formou fyzického a psychického násilia a priamej a nepriamej diskriminácie. V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa zakazuje diskriminácia z dôvodu veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, rasy, farby pleti, zdravotného postihnutia, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, príslušnosti k národnostnej menšine, náboženského vyznania alebo viery, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia“.
STU prijala a uplatňuje Stratégiu rodovej rovnosti STU.
Princípy rovnakého zaobchádzania sa ďalej presadzujú vo všetkých relevantných postupoch, od prijímania študenta, počas štúdium, pri hodnotení, podpore študentov, ale aj pri športovom, spoločenskom, kultúrnom živote študenta, alebo zamestnanca. Sú súčasťou Etického kódex študentov a Etického kódexu pre zamestnanca (príloha č. 6 Pracovného poriadku). A prenášajú sa rovnomerne do všetkých relevantných predpisov STU.
Sú určené bezpečné cesty oznamovania incidentov. Všetky podnety bezodkladne preskúmava Etická komisia, reps. Disciplinárna komisia STU.
Ochrana proti intolerancii a diskriminácii uchádzačov o zamestnanie je súčasťou vnútorného predpisu Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov.
STU zaručuje zachovávanie vedeckej integrity, akademickej etiky a ostražitosť voči plagiátorstvu a ďalším akademickým podvodom. Preferujú sa preventívne prístupy:
- Vzdelávanie študentov a učiteľov o problematike akademickej integrity a vedeckej etiky.
- Výber vhodných metód verifikácie výsledkov vzdelávania.
- Originalita záverečných prác písaných v slovenskom jazyku sa overuje v centrálnom registri záverečných prác, prác písaných v anglickom jazyku sa overuje v antiplagiátorskom systéme Turnitin Similarity Enterprise a prác písaných v českom jazyku prostredníctvom rektorátu individuálne v antiplagiátorskom systéme Masarykovej univerzity v Brne.
- Zadania záverečných prác a spôsob ich spracovania znemožňujúci praktiky "kupovania prác".
- Vytvorenie bezpečných ciest ohlasovania porušení akademickej integrity.
- Preferovať publikovanie v časopisoch s kvalitným recenzným konaním.
STU je držiteľom značky kvality HR Excellence in Research. Táto značka garantuje, že sa na STU zachovávajú štandardy vedecko-výskumnej práce v súlade s Európskou chartou výskumníkov. STU sa zaviazala dodržiavať Kódex správania pre nábor výskumných pracovníkov.
Základné zásady zachovania akademickej integrity sú súčasťou Etického kódexu študentov a Etického kódexu zamestnanca (príloha č. 6 Pracovného poriadku). Postupy pri odhalení nečestnosti pri overovaní študijných výsledkov a ochrany duševného vlastníctva pri spracovaní záverečnej práce upravuje Študijný poriadok STU. Preukázaná nečestnosť študenta pri overovaní študijných výsledkov (zistenie opisovania, podvádzanie, použitie nedovolených pomôcok a iných praktík vrátane nedovolenej spolupráce počas písomného alebo ústneho overovania vedomostí študenta, plagiátorstvo a pod.) má za následok neúspešné absolvovanie predmetu. Takéto konanie študenta je porušenie zásad študijnej morálky a je predmetom disciplinárneho konania.
Sú určené bezpečné cesty oznamovania porušení. Všetky pochybenia zamestnancov STU bezodkladne preskúmava Etická komisia. Porušenia akademickej integrity študentov preskúmava a rieši Disciplinárna komisia STU.
Na STU sú vytvorené mechanizmy, ako môže študent poukázať na konkrétne nedostatky, alebo požiadať o ochranu svojich práv:
- Študent sa môže 2 krát ročne zapojiť do hodnotenia kvality absolvovaných predmetov prostredníctvom anonymného dotazníka.
- Na jednotlivých pracoviskách STU je k dispozícii systém Black-Boxov, prostredníctvom ktorých je možné príslušným pracoviskám fakulty, alebo univerzity doručiť podnet, alebo pripomienku.
- Je možné podať písomnú sťažnosť podľa smernice rektora č. 7/2017-SR Vybavovanie sťažností na STU.
- Ak má študent pocit neobjektívneho hodnotenia pri skúške, alebo ak zistí, že neboli dodržané pravidlá upravené skúšobným poriadkom, má právo písomne požiadať dekana o preskúmanie priebehu skúšky alebo výsledku skúšky.
- Študent môže požiadať o pomoc svojho študijného poradcu, alebo študentského zástupcu.
STU má Právny a organizačný útvar, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečovať súlad vnútorných predpisov so všeobecne záväznými predpismi.
Zásady vydávania interných predpisov STU, ich prípravu, pripomienkovanie, schvaľovanie, evidovanie, podpisovanie, formálnu úpravu, registráciu, zverejňovanie a udržiavanie aktuálnosti upravuje Smernica rektora 4/2013 - SR Pravidlá vydávania interných predpisov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
3507 architektúra a urbanizmus
9205 bezpečnostné vedy
2908 biotechnológie
6213 ekonómia a manažment
2675 elektrotechnika
3636 geodézia a kartografia
1420 chémia
2820 chemické inžinierstvo a technológie
2508 informatika
2647 kybernetika
1113 matematika
4190 poľnohospodárstvo a krajinárstvo
2940 potravinárstvo
3514 priestorové plánovanie
3659 stavebníctvo
2381 strojárstvo
8202 umenie
Portál VS / Register študijných pogramov - Akreditovane študijné programy STU
REGISTER AKREDITOVANÝCH ŠTUDIJNÝCH PROGRAMOV STU
Register poskytuje prehľad a detailný opis všetkých akreditovaných študijných programov v príslušných študijných odboroch vrátane odporúčaných študijných plánov a informačných listov predmetov.
Vytváranie, úprava a schvaľovanie študijných programov
Postup vytvárania, úpravy a schvaľovania študijných programov sú opísané vo vnútornom predpise č. 4/2021 - Pravidlá pre návrh, schvaľovanie, úpravu a zrušenie študijných programov na STU. Je doplnený pravidlami pre tvorbu odporúčaných študijných plánov Metodickom usmernením pre utváranie odporúčaných študijných plánov študijných programov, pričom musia byť dodržané ustanovenia Študijného poriadku. Pravidla pre študijné programy tretieho stupňa sú súčasťou vnútorného predpisu 9/2021 Vnútorný systém zabezpečenia kvality doktorandského štúdia na STU.
Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania a udeľovanie akademických titulov
STU má zavedené, uplatňované, zverejnené a ľahko prístupné konzistentné pravidlá pre všetky fázy študijného cyklu študenta, najmä pre prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončovanie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Sú upravené nasledujúcimi politikami:
- Študijný poriadok STU
- Vnútorný predpis č. 5/2013 Pravidlá a podmienky prijímania na štúdium študijných programov prvého, druhého a tretieho stupňa na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
- Vnútorný predpis č. 9/2021Vnútorný systém zabezpečenia kvality doktorandského štúdia na STU.
- Smernica rektora č. 5/2020-SR Uznávanie štúdia v zahraničí a prijímanie zahraničných študentov v rámci výmenných mobilitných programov na STU.
- Metodické usmernenie k odovzdávaniu záverečných prác a organizácii štátnych skúšok na STU
Metodicky a organizačne priebeh štúdia na STU koordinuje Útvar vzdelávania a starostlivosti o študentov. Podrobné informácie pre uchádzačov, pre študentov a pre absolventov sú súčasťou webovej stránky STU.
Učitelia študijných programov
STU má politiky a procesy, ktorými zabezpečuje pre uskutočňované študijné programy učiteľov, ktorých počet, pracovná kapacita, kvalifikácia a úroveň výsledkov tvorivých činností umožňujú študentom dosahovať požadované výstupy vzdelávania a zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávania.
- Vnútorný predpis č. 5/2021Pravidlá pre personálne zabezpečenie študijných programov na STU
- Vnútorný predpis č. 9/2021Vnútorný systém zabezpečenia kvality doktorandského štúdia na STU
- Vnútorný predpis č. 1/2013 Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov
- Smernica rektora č. 1/2023-SR Pravidlá na určenie minimálnych kritérií na získanie titulu docent a profesor na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a obsadzovania funkčných miest docent a profesor
Zhromažďovanie a spracovanie informácií o št. programoch a priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a schvaľovanie študijných programov
Pravidlá pribežného monitorovania a periodického hodnotenia študijných programov na STU určuje predpis 2/2022 Pravidlá priebežného monitorovania, periodického hodnotenia a periodického schvaľovania študijných programov, habilitačných konaní a inauguračných konaní a tvorivej činnosti na STU. Priebežné monitorovanie študijných programov zahŕňa zber, analýzu a používanie informácií potrebných na efektívne uskutočňovanie študijných programov pričom okrem dát z informačných systémov univerzity sa pre zber údajov využívajú aj ankety pre študentov, učiteľov, absolventov a zamestnávateľov.
STU používa akademický informačný systém (AIS), s ktorým univerzita vytvára rozsiahlu databázu údajov a ktorý umožňuje formou modulov tieto dáta dopĺňať, spravovať a vyhodnocovať. Na podrobné monitorovanie vybraných ukazovateľov sa využíva softvér Power BI, ktorý umožňuje vyhodnocovanie indikátorov a automatické generovanie reportov pre rady študijných programov alebo pre potreby fakúlt ako podkladov pre periodické hodnotenie študijných programov.
Spätná väzba na kvalitu študijných programov
Študenti STU majú možnosť vyjadriť sa ku kvalite štúdia i učiteľov v evaluácii predmetov realizovanej prostredníctvom AIS. Študenti po skončení výučbovej časti semestra hodnotia primárne jednotlivých vyučujúcich i samotný vyučovací proces v rámci absolvovaného predmetu. Výsledky evaluácie predmetov sú dostupné garantom študijných programov, ako aj vedúcim pracovníkom, aby mohli prijať potrebné opatrenia a takisto učiteľom zabezpečujúcim daný predmet. Je dobrým zvykom učiteľa po skončení semestra reagovať na spätnú väzbu od študentov daného predmetu. Súčasťou týchto evaluácií je možnosť vyjadriť sa aj ku kvalite podporných služieb a kvalite prostredia vysokej školy.
Absolventov STU oslovuje raz za dva roky. Zisťuje hlavne uplatnenie v odbore a názor na súlad získanej kvalifikácie na výkon povolania.
Spätná väzba absolventov
Vnútorný predpis č. 8/2021 upravuje pravidlá pre tvorbu a posudzovanie podkladov na získanie práv na habilitačné konania a inauguračné konania na STU.
Vnútorný predpis č. 2/2022 upravuje pravidlá priebežného monitorovania, periodického hodnotenia a periodického schvaľovania habilitačných a inauguračných konaní a tvorivej činnosti na STU.
V rokoch 2021 a 2022 prebehlo na STU zosúladenie odborov habilitačného konania a inauguračného konania. Rade VSZK bolo predložených 34 návrhov na zosúladenie odborov habilitačných konaní a inauguračných konaní. STU požiadala o zrušenie akreditácie habilitačného konania a inauguračného konania v 12 odboroch habilitačného konania a inauguračného konania.
Habilitačné a inauguračné konania na STU
Názov HIK
|
Názov fakulty
|
Študijný odbor
|
Číslo rozhodnutia
|
aplikovaná matematika
|
matematika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
geodézia a kartografia
|
geodézia a kartografia
|
2019/11076:32-A1110
|
|
krajinárstvo
|
poľnohospodárstvo a krajinárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
|
stavebníctvo
|
2019/11076:32-A1110
|
|
pozemné stavby
|
stavebníctvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
stavebníctvo
|
stavebníctvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
vodné stavby
|
stavebníctvo
|
2017/14234:7-15A0
|
|
aplikovaná mechanika
|
strojárstvo
|
2019/15718:60-A1110
|
|
metrológia
|
strojárstvo
|
2019/18599:22-A1110
|
|
aplikovaná informatika
|
informatika
|
2015-18811/48156:9-15A0, 2019/18599:22-A1110
|
|
procesná technika
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
strojárske technológie a materiály
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
výrobná technika
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
elektroenergetika
|
elektrotechnika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
elektronika
|
elektrotechnika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
fyzikálne inžinierstvo
|
elektrotechnika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
jadrová energetika
|
elektrotechnika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
teoretická elektrotechnika
|
elektrotechnika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
kybernetika
|
kybernetika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
mechatronika
|
kybernetika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
telekomunikácie
|
informatika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
biotechnológia
|
biotechnológie
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
fyzikálna chémia
|
chémia
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
organická chémia
|
chémia
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
chemické inžinierstvo
|
chemické inžinierstvo a technológie
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
chemické technológie
|
chemické inžinierstvo a technológie
|
2019/18599:22-A1110
|
|
technológia makromolekulových látok
|
chemické inžinierstvo a technológie
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
chémia a technológia poživatín
|
potravinárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
architektúra a urbanizmus
|
architektúra a urbanizmus
|
2019/18599:22-A1110
|
|
dizajn
|
umenie
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
materiály
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
priemyselné inžinierstvo
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
strojárske technológie a materiály
|
strojárstvo
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
|
automatizácia
|
kybernetika
|
2015-18811/48156:9-15A0
|
Vnútorný systém zabezpečovania kvality je periodicky hodnotený na základe výsledkov periodického hodnotenia študijných programov, habilitačných konaní a inauguračných konaní a tvorivých činností Radou VSZK.
- Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov vykonáva raz ročne rada študijného programu.
- Monitorovanie a periodické hodnotenie habilitačných konaní a inauguračných konaní vykonávajú raz ročne vedecké rady fakúlt, Vedecká rada STU.
- Periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vykonávajú vedecké rady fakúlt, Vedecká rada STU.
STU má vytvorený systém ukazovateľov, ktorý STU používa na monitorovanie a vyhodnocovanie študijných programov a vnútorného systému.
Výkonná rada Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo rozhodla, že vnútorný systém STU a jeho implementácia je v súlade so Štandardmi pre vnútorný systém.
Rozhodnutie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.
STU je oprávnená vytvárať, uskutočňovať a upravovať študijné programy I., II., III. stupňa v 17 študijných odboroch.
3507 architektúra a urbanizmus
9205 bezpečnostné vedy
2908 biotechnológie
6213 ekonómia a manažment
2675 elektrotechnika
3636 geodézia a kartografia
1420 chémia
2820 chemické inžinierstvo a technológie
2508 informatika
2647 kybernetika
1113 matematika
4190 poľnohospodárstvo a krajinárstvo
2940 potravinárstvo
3514 priestorové plánovanie
3659 stavebníctvo
2381 strojárstvo
8202 umenie
Hodnotiaca správa pracovnej skupiny SAAVS.
STU podporuje pravidelné hodnotenie kvality študijných programov ďalšími externými autoritami s cieľom zvyšovať ich kvalitu.
Akreditácia IET
Akreditácia Britskou radou pre inžinierstvo - British Engineering Council UK.
Computer and Communication Systems and Networks [Bc] (FIIT)
Computer and Communication Systems and Networks [Ing] (FIIT)
Informatics [Bc] (FIIT)
Informatics [Ing] (FIIT)
Information Systems [Ing] (FIIT)
Software Engineering [Ing] (FIIT)
EUR-ACE Labelled Programmes
Akreditácie Federácie európskych národných inžinierskych zväzov (FEANI)-
Accreditation agency | HEI name | Programme name | Degree title |
---|---|---|---|
ZSVTS | Slovak University of Technology in Bratislava | Building Construction and Architecture | Bachelor of Engineering |
ZSVTS | Slovak University of Technology in Bratislava | Chemical Technologies | Master of Engineering |
ZSVTS | Slovak University of Technology in Bratislava | Measurement and Quality Management in Mechanical Engineeing | Bachelor |
ZSVTS | Slovak University of Technology in Bratislava | Production Systems and Quality Management | Master of Engineering |