Jubilujúca Slovenská technická univerzita
Slovenská technická univerzita v Bratislave oslavuje 70. výročie svojho založenia. Táto najväčšia technická vzdelávacia inštitúcia na Slovensku bola zriadená 25. júna 1937 v Košiciach pod názvom Vysoká škola technická Dr. M. R. Štefánika. Nadviazala na tradíciu Banskej akadémie, ktorá bola založená v roku 1762 v Banskej Štiavnici, a ktorej 245. výročie vzniku si práve v tomto roku pripomíname. Jej pôsobenie bolo významným medzníkom vo vývoji vysokého technického školstva nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Bola to práve Banská akadémia, na ktorej sa prvýkrát začali prednášať technické disciplíny univerzitným spôsobom. Štiavnická akadémia mala už od začiatku svojej činnosti vzhľadom na vtedajšie spoločenské pomery mnohé priority – bola bezplatná, prístup na ňu mal každý, kto splnil odborné požiadavky bez ohľadu na svoj pôvod a počas štúdia dostával každý študent štipendium. Bola známa vysokou odbornou úrovňou profesorov, modernými vyučovacími metódami, ako aj zavádzaním nových teoretických poznatkov do praxe. Počas svojej viac ako 150-ročnej úspešnej činnosti Banská akadémia vytvorila technickému vzdelávaniu na Slovensku bohaté tradície, na ktoré obnovením výchovy banských a lesných inžinierov v prvom desaťročí svojej činnosti nadviazala práve naša univerzita.
Zriadenie univerzity v roku 1937 bolo vyvrcholením takmer dvadsaťročného úsilia všetkých pokrokových síl národa a začalo písať dejiny dnešnej Slovenskej technickej univerzity. Jej konštituovanie, aj keď spočiatku len s tromi oddeleniami stavebného a zememeračského inžinierstva, bolo významnou udalosťou v dejinách Slovenska. Novozriadená technika sa napriek ťažkým medzinárodným i vnútropolitickým podmienkam po presťahovaní z Košíc do Martina úspešne rozvíjala a neskôr ako Slovenská vysoká škola technická so sídlom v Bratislave pokračovala vo výchove technickej inteligencie a postupne si na Slovensku vydobyla dominantné postavenie. Medzi zakladateľov našej univerzity patrili také významné osobnosti ako Juraj Hronec – prvý rektor, Emil Belluš, Dionýz Ilkovič, Pavol Danišovič, Jozef Čabelka a iní.
Zákonom SNR s účinnosťou od 1. apríla 1991 prijala škola svoj súčasný názov Slovenská technická univerzita. Počas jej histórie sa striedali obdobia rýchleho rozvoja s obdobiami istej stagnácie. Dnes však môžeme povedať, že naša univerzita počas svojej 70-ročnej pôsobnosti splnila svoje základné poslanie, a to výchovu technickej inteligencie, prípravu viac ako 110 tisíc vysokokvalifikovaných
absolventov (z toho 95 718 inžinierov), bez ktorých by Slovensko sotva dosiahlo dnešný stupeň rozvoja. Na 201 akreditovaných študijných programoch vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania študuje každoročne viac ako 18 000 študentov. Ponuka univerzitného vzdelávania je obsahovo zameraná na technické, technologicko-materiálne, technicko-informačné, informačné, technicko-ekonomické, technicko-umelecké a umelecké študijné odbory. To, že študijné programy realizované fakultami budia trvalý záujem o štúdium na našej univerzite možno dokumentovať počtami uchádzačov o štúdium na STU, ktoré napriek nepriaznivému demografickému vývoju na Slovensku a menšiemu záujmu o technické vedy sú také, že v akademickom roku 2007/08 sme opätovne nemohli na štúdium na fakulty prijať všetkých záujemcov. Aj to svedčí o kvalitnej práci učiteľov a všetkých pracovníkov univerzity. Dobrým príkladom vysokej úrovne vzdelávania na jednotlivých fakultách sú kvalitní absolventi našej univerzity, ktorí nemajú problém uplatniť sa u nás či v zahraničí.
Neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania na univerzite je kvalitný výskum. Slovenská technická univerzita sa úspešne zapája do medzinárodnej vedeckovýskumnej práce a má dominantný podiel v získavaní domácich a zahraničných grantov spomedzi všetkých slovenských univerzít. S 33 projektmi 6. rámcového programu sa STU stala subjektom s najväčším počtom projektov v Slovenskej republike. Naším cieľom je udržať vysoký vedecký kredit univerzity. Študenti sú zapájaní do výskumu často už v prvom stupni štúdia. V súčasnosti sa pripravuje zriadenie grantového systému pre mladých ľudí vo výskume vrátane jeho financovania zo zdrojov STU. Výskumná činnosť prináša univerzite široké medzinárodné väzby. Na STU bolo zriadené Centrum projektov medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce, ktoré podporuje členov akademickej obce v zapájaní sa do medzinárodných výskumných projektov a pomáha pri príprave projektov na čerpanie štrukturálnych fondov.
STU je dôležitou vysokoškolskou inštitúciou, ktorá sa významne podieľa na formovaní vedeckej komunity v Slovenskej republike. Výsledky jej pracovníkov počas sedemdesiatich rokov sú zdrojom nádeje, že slovenská technika sa v globalizujúcom sa svete nestratí a prispeje do kultúrneho dedičstva Európy originálnym vkladom svojich tvorcov.