Trnavčania majú najlacnejšie teplo na Slovensku. Vďaka tomu, že mesto využíva horúcovod z atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Potrubie natiahli pred 20 rokmi. Horúca voda z bloku V2 vykuruje viac ako 80% trnavských domácností.
Teplú vodu a kúrenie pre Trnavčanov zabezpečoval donedávna aj starý parovod. Pre veľké tepelné úniky ho však prebudovali na horúcovod. Zrekonštruovali aj staré podzemné vymenníkové stanice.
Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja MsÚ Trnava: "Považujeme blízkosť atómovej elektrárne na tento spôsob vykurovania pre mesto Trnava za veľmi efektívny."
Trnavská teplárenská investovala do obnovy potrubia 300 miliónov.
Peter Hurtík, riaditeľ Trnavskej Teplárenskej: "Horúca voda sa jednoduchšie ovláda ako para, má nižšie straty."
Cena za jeden gigajoul takého tepla je asi 270 korún bez DPH. Po odstavení Jaslovských Bohuníc Trnavčania o nižšie ceny prídu, lebo mesto bude na kúrenie využívať plyn. Podľa novej energetickej koncepcie by mohlo využiť aj biomasu.
Dušan Petráš, dekan Slovenskej fakulty, STU: "Nebránime sa, v koncepcii to bolo naznačené i masívnejšiemu využitiu obnoviteľných zdrojov energie."
Pre Trnavčanov je plusom aj fakt, že v meste a okolí je dĺžka slnečného svitu 800 až 1000 hodín ročne. Slnečné kolektory by preto mohli vyrobiť asi 80% tepla, ktoré potrebujú.
Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja MsÚ Trnava: "Slnečnú energiu spracovatelia navrhujú využívať predovšetkým vo verejných budovách a energiu biomasy v priemyselných a poľnohospodárskych zariadeniach."
Teplo z Jaslovských Bohuníc využíva okrem Trnavy aj Hlohovec a Leopoldov.
Zuzana Gulová, Slovenská televízia.
-END-
PUBLIKOVANÉ 11. november 2006