Slávka Dvořáková, moderátorka
Podľa Zväzu automobilového priemyslu, zamestnávajú automobilky až 261 000 zamestnancov, čo je zhruba každý desiaty pracovník v krajine. Zároveň toto odvetvie tvorí až polovicu tržieb celého nášho priemyslu a viac ako 2/5 celkového exportu tovarov. V Európe sa však čoraz hlasnejšie hovorí o kríze v automobilovom sektore, ktorý sa musí pripraviť najmä na rozvoj inovácií. Viac o tejto téme si teraz povieme s našim hosťom, v štúdiu Ekonomiky :24 je prorektor pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Slovenskej technickej univerzity, Maximilián Strémy. Dobrý deň prajem.
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Dobrý deň.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Pán Strémy, čo je v rozvoji nášho priemyslu podľa vás najväčší problém? Máme nedostatok kvalifikovaných pracovných síl alebo nedostatok financií na ten rozvoj, ktorý je tak potrebný?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Podľa mňa je to taká komplexná téma a je to viac súvisiacich problémov. Určite by prospelo viac peňazí na podporu technického vzdelávania a výskumu a inovácie ako takých tak, aby sme vedeli tu udržať talent, aby sme vedeli produkovať vo väčšom, väčšom množstve, aby sme ukázali perspektívu a v konečnom dôsledku, aby sme dosiahli viac inovátorov schopných produkovať možno vyššie hodnoty ekonomiky, čo sa týka HDP a podobných vecí. Ak hovoríme o chýbajúcich absolventoch alebo teda kvalifikovaných ľuďoch, v našom prípade teda absolventov, tak to je trend, ktorý pozorujeme už dlhšie, aj sme naňho upozorňovali. Keď my máme problém, onedlho bude mať problém aj náš priemysel, to sa aj stalo, bohužiaľ. Teraz je potrebné sa sústrediť možno na také opatrenia, ktoré by v tom celom priereze prvého, druhého, tretieho stupňa, teraz myslím základné, stredné a vysoké školy, podporili tie odbory, ktoré sú pre Slovensko dôležité. My si najprv musíme povedať, že čo ako Slovensko je pre nás dôležité, či to je ekonomika, či sú to ekonómovia, či sú to doktori, či sú to informatici, či sú to automatizéri, povedať si tu celú škálu odborov, ktoré tvoria HDP a našu ekonomiku, zadefinovať na nejakej úrovni a snažiť sa ich podporiť v čo najväčšom, v čo najväčšom množstve. V tom poslednom týždni napr. sme tu mali aj pána doktora Šechtmana, ktorý je nobelista, držiteľ Nobelovej ceny a veľmi pekne hovoril o podpore vzdelávania v Izraeli, v tom celom priereze školstva a z tém odborov ako takých, či už v ich zemi, v ich krajine začínajú, začínajú už materskými školami a tú podporu vzdelávania vlastne uplatňujú, aplikujú na každom stupni vzdelávania, čiže ten výsledok je u nich veľmi, veľmi zrejmý. To je krajina, ktorá má 8 000 000 obyvateľov a produkuje najviac start upov.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Pomerne často počúvame aj tu štúdiu Ekonomiky :24 od priemyselníkov to, že náš školský systém produkuje absolventov škôl, ktorí nie sú pripravení na prax, na potreby toho nášho trhu. Čo konkrétne v tomto smere robí Slovenská technická univerzita?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Ja si myslím, budem hovoriť teraz za nás ako za Slovenskú technickú univerzitu, my máme uplatniteľnosť v praxi 95 % a viacej, našich absolventov, tzn. my nereflektujeme takýto problém, to neznamená, že nepracujeme s novými trendami, ktoré prichádzajú hlavne zo západnej Európy, my ako univerzita sme členom vlastne Európskej aliancie EULiST. Veľmi, veľmi široké diskusie prebiehajú ohľadom trendov vzdelávania, implementácie AI, ako nastaviť vlastne budúcnosť vzdelávania, systému vysokého školstva ako takého, čo sa týka technického vzdelávania, čiže to sú veci, ktoré vnímame a pozorujeme a snažíme sa ich aplikovať do nášho života a podporiť, podporiť aktivity, ktoré by pritiahli ešte viacej teraz možno pozornosti, čo sa týka talentu, implementácie systémov na báze AI, do vzdelávania alebo do administratívy a pod.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Keď už hovoríte o AI, pomerne veľa sa v odbornej obci hovorí práve o umelej inteligencii, o riadení talentov. Prispôsobujete svoje študijné odbory aj potrebám nášho hospodárstva, aj v tomto smere?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Už len napovedané teda, že naše odbory a naše absolventi sú, čo sa týka slovenských univerzít, najviac uplatniteľní v praxi, tak to, čo robíme, asi robíme pomerne dobre na tie peniažky, ktoré dostávame a vzhľadom na situáciu, aká vo vysokom školstve je. To, čo sa snažíme robiť, implementovať tie nové postupy a metodiky do vyučovania, keď sa bavíme o priemysle, tak zástupcovia priemyslu sú vlastne súčasťou rád študijných programov, tzn. môžu priamo vplývať na obsah vzdelávania aj periodických hodnoteniach. Veľa priemyselných zástupcov máme priemyselných radách, odborné stáže, odborné praxe sa realizujú samozrejme v priemysle, takže tá prepojiteľnosť s praxou je tam naozaj veľmi významná a snažíme sa ju previazať ešte viacej. My sme si vedomí toho, že tie trendy na technických univerzitách smerujú k tomu, že značný balík peňazí vlastne prichádza z tej časti priemyselnej, my sme lídrami v tejto oblasti na Slovensku, ale vnímame stále veľký priestor, kde sa môžme posúvať voči tomu západu.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Ako konkrétnejšie vyzerá táto spolupráca? Firma teda vytvorí partnerstvo, vo vašom prípade so Slovenskou technickou univerzitou, poskytne štipendiá pre študentov na konkrétne výskumné a inovačné projekty. Máme dostatok takýchto firiem, ktorí sú otvorení pre takúto spoluprácu?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Ja si myslím, že sa to pomaličky rozbieha, vidíme to aj na číslach našej univerzity, kde zmluvný výskum vlastne narástol o 200-400 % posledných troch rokoch, čo znamená, že asi ideme dobrou, dobrou cestou. Dôležité je povedať, že nereflektujeme len firmy zo Slovenska a z národného hospodárstva, vzhľadom na projekty a grantové schémy, do ktorých sa vlastne dostávame, na ktorých sme úspešní, vrátane výziev Európskej komisie, tak na tom medzinárodnom poli takisto hľadáme partnerov, ktorí nám pomôžu, či už predať inovácie, ktoré tu vytvárame alebo s nami spolupracovať na technológiách a na projektoch, ktoré môžme vyvíjať a ktoré môžme realizovať. Tuto spomeniem napr. /nezrozumiteľné/ inštitút, to sú jedny z najlepších nielen európskych, ale svetových inštitútov vo svete, je ich 18, s ročným rozpočtom viac ako 6 biliónov eur, čo ďaleko presahuje rozpočet kapitoly vysokého školstva na Slovensku a s nimi máme napr. desaťročnú zmluvu na /nezrozumiteľné/ centre v Trnave na materiálno technickej fakulte, tzn. tá perspektíva je nielen na úrovni národného hospodárstva, ale aj medzinárodného, čo nás veľmi teší a týmto smerom chceme ísť aj smerom do internacionalizácie, kde ja vidím ako tú hlavnú príležitosť, ako pritiahnuť pozornosť aj ostatných aktérov na Slovensku.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Pán Strémy, prečo je taká dôležitá podpora výskumu a inovácií, ak hovoríme o rozvoji priemyslu?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Tak ono je viacero téz, ktoré sa podľa mňa už opakovali a vyskytovali aj v minulosti. My máme ako Slovensko národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií 2030, ktorú pripravovala veľmi dobre si myslím, pani Krišková a Vajam v tom minulom období a rozpracovala tú analýzu veľmi detailne, kde sa hovorí, že každé euro zo súkromného sektora vlastne prinesie ďalšie prostriedky do HDP v dlhodobom horizonte. Tiež sa tam hovorí o tom, že verejné zdroje a ich navýšením výdavkov na výskum a inovácie povedzme o 0,2 % HDP sa zvýši o 1,1-1,4 %, keď sa nemýlim, čo sú, čo sú pekné ukazovatele. Teraz je ale na nás na Slovensku, ako ich naplniť, ako ten akčný plán, ktorý bol vyvinutý zrealizovať do praxe, lebo tie ukazovatele, ktoré sme si stanovili, sú veľmi ambiciózne a zatiaľ sa k nim nepribližujeme v takej miere, ako by sme chceli a ako je to, ako je to nastavené. Čiže takto nejak by som to zhodnotil a tuto tá podpora by mala smerovať aj od štátu, teda keď chceme naplniť horizont napr. dvoch percent podpory výskumu a vývoja na Slovensku z HDP, tak máme čo robiť, lebo tam sme veľmi.
Slávka Dvořáková, moderátorka
V tomto smere sme vždycky podľa prieskumu OECD kdesi na chvoste.
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Presne tak, bohužiaľ.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Ani nie 1 %.
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Áno, ale na druhej strane ja hovorím, že robme s tými peniažkami, ktoré máme, obliekajme sa takým kabátom a ako máme a od toho odvíjame aj očakávania slovenských univerzít. My budeme pracovať na tom, aby sme boli lepší, aby sme sa priblížili k tomu západu, ale nečakajme, nečakajme, nečakajme zázraky.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Pán Strémy, do akej miery sú naši absolventi pripravení pre súčasný trh práce?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Ja si myslím, že absolventi všeobecne teraz univerzít na Slovensku, tých technických, disponujú aj zručnosťami, aj znalosťami a vedomosťami na to, aby vedeli hneď vykonávať vlastne prácu podniku, s tým, ale samozrejme sa musia prispôsobiť tým technológiám, ktoré sú v tom danom podniku používané. To iným spôsobom ani nejde, ani také očakávania, že niekto tu vyštuduje a hneď bude vedieť manažovať všetky systémy, ktoré ten podnik používa, tak to asi nie je to správne očakávanie, ktoré by univerzita mala mať a ani ten zákazník na druhej strane. Takže tie vedomosti, ktorými disponuje, on vie použiť na to, aby sa v krátkej dobe oboznámil s tými vecami, ktoré potrebuje uplatniť v tom podniku a ja si myslím, že to je smer, ktorým musíme ísť a ešte ho troška rozširovať a podporovať, aj vzhľadom na povedzme prezentačné zručnosti, aj vzhľadom na, aj vzhľadom na jazykové znalosti a pod.
Slávka Dvořáková, moderátorka
Ešte tak v skratke, ako vnímate podporu zo strany štátu? Čo by podľa vás tak pomohlo, aby nám tí naši absolventi neodchádzali do zahraničia?
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Perspektíva. Perspektíva je niečo, čo by sme mali ukázať a teraz nielen, nielen študentom, nielen z perspektívy absolventov, ale aj učiteľom, stredným, základným školám a všetkým tým odborom a ľuďom a spoločnosti, že má to zmysel tu byť a má to zmysel sa rozvíjať a že naozaj, ak budem na sebe pracovať, tak dosiahnem tú pridanú hodnotu pre spoločnosť a ekonomiku ako takú.
Slávka Dvořáková, moderátorka
To bol Maximilián Strémy. Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte pekný deň.
Maximilián Strémy, prorektor pre strategické projekty, STU
Ďakujem pekne.