PUBLIKOVANÉ 10. júl 2012
Dohoda o brigádnickej práci si v lete nevyžaduje potvrdenie o štúdiu. Zákon robí výnimkuMožnosť pracovať na dohodu ostane, ale príjem zaťažia odvody. Pre mladých ľudí bude naďalej najvýhodnejšia študentská brigáda.
Študenti, ktorí chcú brigádovať cez prázdniny, nepotrebujú potvrdenie o návšteve školy. Týka sa to aj bakalárov, ktorí idú na magisterské štúdium. Neoddeliteľnou súčasťou dohody o brigádnickej práci je potvrdenie štatútu študenta. To neplatí, ak ide o bezprostredné obdobie od skončenia strednej školy alebo letného semestra do zápisu na vysokú školu alebo do ďalšieho ročníka, najneskôr do 31. októbra. „Letným semestrom je aj posledný semester bakalárskeho štúdia,“ oznamuje Barbora Petrová z tlačového odboru ministerstva práce. Príslušné ustanovenie Zákonníka práce je účinné od septembra minulého roka.
Potvrdenie až po zápise
Bakalárske štúdium sa končí štátnicami. Kým absolvent nemal zápis, nemá sa na základe čoho považovať za študenta. „Ani napriek kladnému rozhodnutiu o prijatí na vyšší stupeň štúdia už pred prázdninami nemožno potvrdenie vystaviť, kým nie je zapísaný do ročníka,“ hovorí prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Marián Peciar. Problém je, či bakalár pokračuje v štúdiu. Keby mal potvrdenie až do začiatku ďalšieho akademického roku, špekulant by podľa Peciara nemusel nastúpiť do školy. „Táto osoba má v zmysle Zákonníka práce naďalej štatút študenta aj napriek tomu, že nemôže predložiť potvrdenie o štúdiu,“ tvrdí Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law. Brigádnická dohoda je obľúbeným pracovnoprávnym vzťahom. V minulosti ju mnohí uzavierali napriek absencii potvrdenia o štúdiu. „Ak ho aj zamestnávateľ nemá, môže ho získať aj dodatočne. Musí však vedieť, že brigádnik je naozaj študentom,“ hovorí Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš, ktorá sprostredkúva brigády študentom.
Brigádnici majú milosť
Dohodár nemá povinnosť platiť odvody a jediné, čo sa ho môže dotknúť, je 19-percentná daň z príjmu – po prekročení nezdaniteľnej časti. Vláda Roberta Fica (Smer) plánuje veľké zmeny: kto bude pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, bude mať povinné dôchodkové, nemocenské aj poistenie v nezamestnanosti. „Kto bude pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti, bude iba povinne dôchodkovo poistený,“ píše Petrová. Ak študent využije iný druh dohody, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti mu vznikne iba pri pravidelnej pláci. „Táto právna úprava má mimoriadne veľký význam napríklad pri vzniku invalidity v mladšom veku. Invalidný dôchodok často nemôže byť priznaný z dôvodu nesplnenia základnej podmienky dosiahnutia určeného počtu rokov dôchodkového poistenia,“ dodáva Petrová. Návrh zákona, z ktorého vyplývajú tieto zmeny, už schválila vláda. Teraz ide do parlamentu.
Všetci by mali byť spokojní
„Brigádnici prídu o časť svojich zárobkov, ktoré sú už teraz nízke, no pokles čistých príjmov nebude mať negatívny vplyv na ich dopyt po brigádach,“ hovorí konateľ burzabrigad.sk Radomír Szabó. Plánované odvodové zaťaženie podľa neho znesú najľahšie. Pre firmy je veľkou výhodou možnosť flexibilne dohodnúť, kedy a na ako dlho potrebujú pomoc. „Ďalšou nespornou výhodou je nenárokovateľnosť platených absencií ako dovolenka, PN či návšteva lekára,“ dodáva Mokráňová. Jozef Čavojec
Čo sa má zmeniť
Kto pracuje na základe dohody o brigádnickej činnosti, bude mať povinné dôchodkové poistenie.
Ak pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, pri pravidelnej pláci bude mať aj nemocenské a poistenie v nezamestnanosti.
Študentská brigáda bude naďalej oslobodená od zdravotného poistenia.
Tento vzťah bude obmedzený vekom do 25 rokov.
Dohoda o práci brigádnika Účel
Zamestnávateľ musí zabezpečovať svoje potreby ľuďmi v pracovnom pomere. Výnimočne môže využívať dohody. Tento pracovnoprávny vzťah nezakladá štandardné práva zamestnanca.
Podmienkou využitia je, že ide o prácu vymedzenú výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Limit pracovného času
Priemerný pracovný týždeň brigádnika nesmie prekročiť polovicu týždenného pracovného času riadneho zamestnanca. Napríklad v jednozmennej prevádzke môže dosiahnuť 20 hodín.
Priemer sa posudzuje za celé obdobie brigády, ale najdlhšie za 12 mesiacov. Len písomne
Dohoda musí byť písomná, inak je neplatná.
Na papieri musí byť náplň práce, odmena, rozsah pracovného času a obdobie brigády.
Brigáda sa zvyčajne dohaduje na určitý čas.
Jeden exemplár patrí študentovi. Pre každý prípad
Predmetom dohody môže byť aj spôsob jej skončenia. Platí však, že okamžitý koniec sa dá dohodnúť len pre prípady, keď brigádnik bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo závažne porušil pracovnú disciplínu.
Ak spôsob skončenia na papieri nie je, brigádu možno skončiť dohodou jej účastníkov alebo výpoveďou bez uvedenia dôvodu.
Výpovedná lehota je 15 dní od doručenia.