Profesor Dušan Petráš, predseda Združenia pre podporu obnovy bytových domov, vyvinul spolu so svojím tímom na SvF STU v Bratislave softvér na hodnotenie energetickej náročnosti bytových domov.
Môžu dosahovať staršie budovy po rekonštrukcii energetickú triedu A? Ak majú mať všetky budovy v EÚ v roku 2020 takmer nulovú spotrebu energie, aké možnosti čakajú budovy, ktoré nedokážu dosiahnuť A, prípadne ani nižšie triedy?
Triedu A docielime iba za predpokladu použitia obnoviteľných zdrojov tepla a vylúčenia fosílnych palív. Inými slovami, ak budeme teplo na vykurovanie, prípadne energiu na chladenie, vyrábať v tepelnom čerpadle, teplú vodu pripravovať napríklad solárnym systémom, môže i staršia budova dosiahnuť energetickú triedu A. Budovy s takmer nulovou spotrebou energie si budú vyžadovať využitie obnoviteľných zdrojov energie a nových, efektívnejších technológií v procese výroby, uchovávania, distribúcie a odovzdávanie tepla. Bude sa to týkať v prvom rade budov nových, a pre majiteľov tých existujúcich by to mala byť určitá výzva...
Pri energetickom audite domu sa hodnotí jeho vykurovací systém, príprava teplej vody, vetranie, klimatizácia a osvetlenie. Čo má najväčší vplyv na energetickú úsporu?
Energetický audit je technicko-ekonomické posúdenie budovy ako celku a aj energetických systémov v budove: vykurovania, prípravy teplej vody, ale i vetrania, klimatizácie, chladenia (pokiaľ sa v budove nachádzajú) a osvetlenia. Práve energetické systémy pri výrobe tepla, chladu, alebo elektrickej energie sú vďaka spaľovaciemu procesu (najmä fosílnych palív - uhlie, ropa, plyn...) aj zdrojom oxidu uhličitého a skleníkových plynov podieľajúcich sa na znečistení atmosféry i tzv. globálneho otepľovania. Po energetickom audite je však dôležitý aj návrh energeticky úsporných opatrení, a to nielen z technického hľadiska, ale aj z pohľadu ekonomickej efektívnosti. Mali by uvádzať výšku investície, predpokladané úspory a návratnosť vložených prostriedkov.
Akými opatreniami môže majiteľ alebo užívateľ domu zlepšiť energetickú kategóriu domu, v ktorom býva?
Všetky spomínané opatrenia sú v mnohých prípadoch vzájomne previazané. Napríklad ak zateplíme a vymeníme okná, nevyhnutne musíme hydraulicky vyregulovať vykurovaciu sústavu, inak nedosiahneme očakávaný výsledok, často i deklarovaný výrobcami. Práve podľa výsledkov energetického auditu vieme špecifikovať také riešenia, ktoré vo vzájomnom spolupôsobení môžu zabezpečiť (pri budovách starších ako 30 rokov) energetické úspory okolo 50 percent, čo pri súčasnej kategorizácii budov do energetických tried predstavuje zlepšenie z kategórie E alebo F na úroveň triedy C, prípadne B.
PUBLIKOVANÉ 28. marec 2011