Aj študenti môžu bojovať proti korupcii v IT
Link: http://www.etrend.sk/technologie/aj-studenti-mozu-bojovat-proti-korupcii-v-it.html
Korupcia aj v IT oblasti rezonuje slovenskou spoločnosťou posledné obdobie čoraz silnejšie. Že v boji proti nej môžu výraznú rolu zohrať aj študenti a budúci zamestnanci vo firmách rozprávali šéfovia veľkých firiem od WebSupportu, cez Accentur až po Eset. Študenti sa s nimi mohli počas „speed datingu“ porozprávať zoči-voči a dozvedieť sa odpovede na otázky aj ohľadom toho, kam by mali smerovať svoju kariéru.
Zdroj - Nexteria
Aj keď boli prednášky v neskorých večerných hodinách, pre vysokoškolákov to, samozrejme, nebol problém. Na podujatie Night of Chances Technology, ktoré organizuje občianske združenie Nexteria na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave ich prišli stovky. Výkonný riaditeľ Nexterie Tomáš Hasala si tému vybral pre jej aktuálnosť.
„V IT sektore je obrovská korupcia, IT študenti ale môžu rozhodnúť o tom, či to tak ostane alebo nie. Keď nebudú chcieť pracovať v skorumpovaných firmách, takéto firmy budú mať problém. Svojím prístupom a postojom môže študent zmeniť veľmi veľa,“ vysvetľuje. Priamy kontakt s firmami, ktoré robia zaujímavé a odborné veci bez korupčných afér je pre podľa neho pre každého inšpiráciou.
Šéfovia týchto firiem v diskusii so študentmi zdôrazňovali, že aj keď sa korupcia nedá odstrániť úplne, treba proti nej bojovať. A zakývať ňou môže každý jedinec s prístupom k informáciám. „Tak ako sa dajú hľadať vírusy, tak sa dajú hľadať aj korupčníci,“ povedal výkonný riaditeľ Accenture Peter Škodný.
Miroslav Trnka, zakladateľ firmy Eset a Nadácie Zastavme korupciu verí, že študenti informatiky sa dostávajú do kontaktu s množstvom digitálnych stôp, ktoré vedú ku korupcii a je potrebné sa o nich verejne baviť.
Budúcim absolventom šéfovia IT firiem radili, aby si svojho zamestnávateľa pred pohovorom „preklepli“. Dobrým znakom napríklad je, ak firma nemá len štátne zákazky. Prípadne je dobré pozháňať si informácie od iných zamestnancov firmy. Alebo jednoducho si o firme zistiť čo najviac z médií. Alebo ak už pracujú vo firme, v ktorej zistia nekalé aktivity, musí si podľa technologického šéfa Tatra banky Vladimíra Matouša každý „vziať na pomoc svoj vlastný mravný imperatív a podľa toho sa zachovať.“
Marek Rosa (Keen Software House, GoodAI) Zdroj - Nexteria
Podobne to vnímajú aj študenti a budúci „IT-čkari“, ktorí vedia, že bude výzvou správne sa zachovať ak príde na lámanie chleba. Jedným z očakávaných bodov podujatia bola prednáška Mareka Rosu, šéfa herného štúdia KEEN Software House a projektu GoodAI, ktorý je zameraný na vývoj všeobecnej umelej inteligencie. „Príklady konkrétnych krajín dokazujú, že ak sa nerozkráda, systém funguje lepšie. Výhoda umelej inteligencie je v tom, že ju vieme budovať s logikou bez egoistickej motivácie korumpovať,“ povedal.
Počas takzvaného speed datingu sa mohol každý študent krátko porozprávať so špičkami slovenského IT biznisu. Padali rôzne otázky, napríklad: „chcel som sa inšpirovať, či sa vybrať cestou kvalitného zamestnanca alebo sa vydať s vlastnými nápadmi na cestu podnikania,“ povedal Pavol, štvrták aplikovanej informatiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Od Michala Štencla, výkonného riaditeľa Sygicu dostal ďalšiu radu: „Snažil som sa mu povedať vlastné praktické skúsenosti, vysvetľujúc, že podnikanie nie je ako podať si žreb, je treba tvrdo pracovať, musíte prekonávať prekážky a ísť si za svojím cieľom.“