Denník SME bude pravidelne oslovovať panel zložený z niekoľkých desiatok vedcov, výskumníkov a inovátorov zo Slovenska. Vedcov a vedkýň sa pýtame na názor na rôzne spoločenské či kultúrne otázky. Požiadali sme ich o odpovede písané ako názor na tému a ich odpovede zverejňujeme v plnom znení.
Účastníci panelu môžu a nemusia na konkrétnu otázku odpovedať. Zloženie účastníkov ankety sa preto môže pri každej otázke mierne meniť. Odpovede na otázky by mali vychádzať približne dva razy za mesiac.
Vedci tentokrát odpovedajú na otázky:
Kto a akými opatreniami môže prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny? Môže zvrátiť klimatickú zmenu aj jednotlivec?
Peter Szolcsányi
chemik, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave
Len my všetci, nikto iný to za nás neurobí. Planétu Zem máme len jednu a je len na nás, či sa na nej bude dať normálne žiť aj v budúcnosti. Každý jeden človek predsa môže vysadiť strom, rozumne hospodáriť s vodou, nemrhať jedlom, energiou a palivami, kompostovať čo sa dá, separovať odpad a recyklovať druhotné suroviny, ako aj množstvo ďalších jednoduchých vecí, ktoré v konečnom dôsledku spomalia nežiaduce klimatické zmeny zapríčinené primárne ľudskou činnosťou. A rozumní politici a vlády dokážu kvalitnou legislatívou účinne motivovať obyvateľov, firmy, aj korporácie k rozumnému správaniu. Už len takých nájsť...
Jakub Šimko
Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave
Štát má prostredníctvom investičných stimulov a výskumných grantov obrovský priestor podporiť aktivity smerujúce k znižovaniu emisií. Podpora uhlíkovo čistej dopravy a výroby elektrickej energie by mala byť samozrejmosťou. Rozmenené na drobné to však neznamená len budovanie infraštruktúry, ale napríklad aj výskum a vývoj informačných technológií. Horúcou výskumnou témou je dnes napríklad efektívne automatické riadenie elektrických sietí do ktorých je zapojených nielen množstvo odberateľov ale aj dodávateľov. Pozornosť bude treba venovať aj zmierňovaniu dopadov klimatických zmien. Tu budú významnými hráčmi mestá a obce. Asi najdôležitejšou oblasťou v našich podmienkach bude hospodárenie s vodou spolu s udržiavaním zelene ako účinnej "klimatizácie". Aj tu budú zrejme najdrahšie infraštruktúrne projekty na zadržiavanie vody v krajine či využívanie úžitkovej vody. Popritom si však nájdu uplatnenie aj menej nápadné riešenia, napríklad senzorové siete poskytujúce detailné informácie o stave zelene, vzduchu a pôdy, na základe ktorých sa bude automaticky riadiť zavlažovanie.
Ako jednotlivci si musíme uvedomiť, že nikto za nás klimatickú zmenu nezvráti. Aj keby boli všetky zmeny vedené "zhora", zmenu nášho životného štýlu jednoznačne budú vyžadovať. Odpoveď teda znie áno, prispieť nielenže môžeme, ale budeme musieť. Nečakajme však na "musieť". Z dobrovoľnej zmeny má človek nakoniec aj tak väčšiu radosť. Stratégia? Najskôr o sebe nazbierajte dáta (dnes veľmi populárna aktivita). Potom vypočítajte svoju osobnú uhlíkovú stopu a identifikujte veci, ktoré k nej najviac prispievajú. Postupne na nich začnite pracovať. Snažte sa vysporiadať s tými významnými, no nepohrdnite ani rýchlymi víťazstvami, hoci budú malé. Napríklad: nakupujte lokálne a sezónne potraviny, plánujte trochu a nevyhadzujte jedlo (zbytočná výroba = zbytočné emisie). Vytrénujte sa na väčšie zmeny. Čakať vás totiž budú ďalšie veci, pri ktorých už bude vaše ego výrazne protestovať: jesť menej mäsa, menej jazdiť autom, zásadne menej lietať...
Viac si prečítate na:
https://tech.sme.sk/c/22179115/ako-mozete-bojovat-vy-sami-proti-klimatickej-zmene-radia-slovenski-vedci.htm