Platformy založené na umelej inteligencii už nie sú len privilégiom technologických mágov a geekov. Čoraz viac ich začínajú využívať aj bežní ľudia, a to vrátane študentov a pedagógov, ktorým môžu v mnohom uľahčiť prácu.
V článku sa dozviete:
Aké slovenské školy používajú systémy založené na umelej inteligencii.
V čom môžu pomáhať pedagógom a v čom študentom.
Aké platformy založené na AI odporúčajú pedagógovia študentom.
Na čo je pri používaní AI nástrojov nevyhnutné myslieť.
Či na slovenských školách vydávali študenti práce od AI za svoje vlastné.
Ak by aj podobná situácia na niektorej škole nastala, podľa profesora FEI STU Petra Balla sa s ňou pravdepodobne nik nepochváli. „Ja osobne vždy so študentmi - či už ako školiteľ, alebo oponent - hovorím, a tak nie je možné, aby odovzdali prácu, ktorej nerozumejú,“ povedal. Podľa neho je totiž dôležitejšie, aby rozumeli tomu, čo napísali, než to, či to napísali vlastnoručne.
„Sám som v minulosti, na obhajobách, narazil na jav, keď po perfektne zvládnutej prezentácii projektu nebol študent schopný odpovedať na elementárnu otázku. Obvykle za to viníme momentálny stres, ale pravda je taká, že autor vyprodukoval text, ktorý môže pôsobiť dôveryhodne, bez toho, aby mu rozumel,“ vysvetlil.
Podľa Balla je tiež možné, že umelá inteligencia bude v budúcnosti slúžiť, ako „komplexná encyklopédia“, ktorá pomôže porozumieť tomu čo autor píše.
Prečítajte si viac:
https://zive.aktuality.sk/clanok/Zm6wsBh/ako-vyuzivaju-slovenske-skoly-umelu-inteligenciu-pytali-sme-sa-pedagogov/