Podstatne dôležitejšie ako poznať akékoľvek fakty je podľa odborníkov vedieť čo najlepšie používať technológie. Spolu s ich príchodom sa však v spoločnosti šíri aj istá miera strachu či nedôvery.
Ako ovplyvnia chatovacie boty slovenské školstvo a nastane už jeho reforma, ktorá je roky tak potrebná? Na tieto otázky sme sa pýtali odborníkov z oblasti umelej inteligencie a technológií a problematiku sme rozoberali aj s viacerými predstaviteľmi slovenských univerzít. V článku sa dozviete:
Prečo sú chatboty založené na AI také populárne.
Či by ich mali využívať slovenské školy vrátane pedagógov a študentov.
Ako umelá inteligencia ovplyvní rôzne druhy zamestnania.
Či by sa mal každý naučiť používať technológie umelej inteligencie.
Či je AI pre slovenské školy hrozba alebo výzva.
Prečo platformy založené na AI porovnávame s kalkulačkami.
Ako a kedy by sa malo zmeniť slovenské školstvo.
Či sa zmení testovanie a skúšanie na školách.
Ako AI ovplyvní prácu študentov na záverečných prácach.
„Tieto systémy môžu byť - a pre viaceré situácie už aj sú - skvelou pomocou, ale aj reálnou hrozbou. Keď sa ešte zdokonalia, budú ešte väčšou pomocou, ale zároveň aj ešte väčšou hrozbou,“ povedal prodekan pre informatizáciu a zahraničné vzťahy Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) Radoslav Vargic. Hrozby sa podľa jeho názoru dajú jednoducho utlmiť či dokonca eliminovať prezenčnými procesmi a dozorom. Z toho hľadiska sú podľa neho chatboty priam požehnaním, pretože nahrávajú prezenčnej, nie masovej distančnej výučbe.
Profesor FEI STU Peter Ballo uviedol, že z hľadiska škôl na všetkých úrovniach, nepredstavujú tieto systémy hrozbu, ale výzvu na to, aby si učitelia uvedomili, že doba sa zmenila a teda aj spôsob komunikácie so žiakmi a študentmi, je potrebné zmeniť.
Prečítajte si viac:
https://zive.aktuality.sk/clanok/98nyvyI/ako-zmeni-umela-inteligencia-slovenske-skolstvo-pytali-sme-sa-odbornikov/