Výber vysokej školy by mal určiť, v akej pracovnej oblasti sa budete pohybovať po jej skončení. Ideálne je študovať to, čo vás baví a zároveň aj uživí, inak môžete stratiť najkrajšie roky mladosti. Aktuálny prieskum medzi našimi absolventmi však ukázal, že takmer každý druhý nikdy nerobil v tom odbore, ktorý aj vyštudoval!
Do prieskumu, ktorý pripravilo Centrum vedecko-technických informácií, sa zapojilo viac ako 15-tisíc magistrov a inžinierov, ktorí študovali v dennej forme. Ukázalo sa, že len približne tretina z nich pracuje vo svojom odbore po celý čas od ukončenia štúdia. Navyše, každý piaty tvrdí, že k svojej práci titul vôbec nepotrebuje! Mnohí mladí ľudia spochybňujú, či má vôbec diplom nejakú cenu. O tom však veľa hovorí najmä uplatnenie našich vysokoškolákov v praxi a tiež ich platové ohodnotenie. Čo vyšlo z prieskumu?
Letia IT-čkári a elektrotechnici
Opäť sa potvrdilo, že najlepšie u nás zarábajú absolventi informatiky a elektrotechniky často je to viac ako 1 500 eur. Naopak, oveľa menej si zamestnávateľ cení napríklad absolventa sociálnej práce či humanitných vied. „Keď sme sa pozreli na údaje o platoch spracovaných na základe údajov zo Sociálnej poisťovne, zistili sme, že existujú priepastné rozdiely, niekedy presahujúce aj tisíc eur," konštatoval minister školstva Juraj Draxler. Ak vás však baví práve ten odbor, ktorý je menej platený, určite sa ho nevzdávajte. Aj vy máte veľkú šancu uplatniť sa na trhu práce. Rada odborníkov je tu jednoduchá – snažte sa byť v tom svojom odbore čo najlepší, potom prídu aj dobré ponuky! Viac informácií, ktoré vám pomôžu pri výbere školy, nájdete na novej webstránke lepsieskoly.sk, ktorá štartuje práve dnes.
TOP školy podľa pracujúcich absolventov
Koľkí by opäť študovali ten istý odbor na tej istej škole, lebo to malo zmysel?
1. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave 85,1 %
2. Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity 83,6 %
3. Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave 80,1 %
4. Fakulta riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite 79,3 %
5. Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity 76,6 %
6. Fakulta architektúry STU v Bratislave 76,1 %
7. Strojnícka fakulta STU v Bratislave 74,1 %
8. Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave 73,6 %
9. Ekonomická fakulta UMB Banská Bystrica 72 %
10. Fakulta chemických a potravinárskych technológií STU v Bratislave 70,4 %
PUBLIKOVANÉ 13. február 2015