Naši vedci skúmajú, ako zistiť ochorenie mozgu už v 40-ke
Unikátny výskum robia naši vedci v laboratóriu nemocnice na bratislavských Kramároch. Má odhaliť obávanú Alzheimerovu chorobu už v ranom štádiu. Vďaka tomu bude liečba účinnejšia!
„Skúmame biomarkery, teda také znaky ochorenia, ktoré by už u 40-ročných ľudí upozornili lekárov, že sa začína Alzheimerova choroba alebo iné degeneratívne ochorenie mozgu,“ vysvetlila Svatava Kašparová zo Slovenskej technickej univerzity Bratislava, ktorá pracuje na výskume. Za biomarkery v tomto prípade vedci považujú látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mozgu zvierat i ľudí. Majú však jednu dôležitú vlastnosť. Keď v mozgových bunkách nastávajú chorobné zmeny, mení sa ich koncentrácia. „Čiže tieto látky – naše biomarkery, vlastne odzrkadľujú a signalizujú skoré chorobné zmeny v mozgu, napríklad úbytok neurónov,“ upozornila výskumníčka.
Špeciálny magnet
Výskum je unikátny tým, že sa nerobí na bunkách v miskách, ale na živých zvieratách myšiach a potkanoch. Bádatelia používajú ako hlavný prístroj magnetickú rezonanciu, špeciálne vyrobenú pre experimentálne zvieratá. „Náš magnet nemá takú silu ako ten, čo používajú vedci v zahraničí. No vďaka tomu, že máme inštalovaný najmodernejší hardvér, môžeme mozgy zvierat zobraziť na rovnakej úrovni ako výskumníci vo vyspelých štátoch,“ zdôraznila doktorka Kašparová. Pre výskum je kľúčové práve to, aby odsledovali zmeny v mozgu zvierat a tiež ich biomarkery. Bratislavskí vedci sa tak posúvajú na úroveň svetových.
Takto skúmajú
„Zvieratám najprv umelo navodíme ochorenie mozgu, čo trvá niekoľko týždňov. Potom im podáme anestéziu a mozog myšky či potkana meriame pomocou magnetickej rezonancie,“ vysvetlila vedkyňa. Nasleduje práca na počítači. „Na obrazovke si prezeráme vodorovné, zvislé i priečne rezy mozgu a tiež osobitne aj pamäťové centrum. To je pri skúmaní dementných ochorení dôležité, lebo centrum pamäti je veľmi citlivé na stratu neurónov,“ ozrejmila Svatava Kašparová. Potom pristúpia k sledovaniu samotných biomarkerov. Vedci majú prácu uľahčenú tým, že magnetická rezonancia zmeria a zobrazí jednotlivé biomarkery a počítač ich vyhodnotí.
Prvé výsledky sú sľubné
Čo vedci vyskúmali? „Zistili sme, že biomarkery N-acetylaspatrát, Myo-Inozitol, glutamát, cholín a kreatínkináza vedia spoľahlivo poukázať na degeneratívne zmeny v mozgu v súvislosti s Alzheimerovou chorobou, a to v jej skorých štádiách,“ vraví doktorka Kašparová. Výskum však bude pokračovať. Treba totiž zistiť, ako budú tieto biomarkery reagovať na zvolenú liečbu.
PUBLIKOVANÉ 29. október 2013