Jana Košíková, moderátorka: „Antibiotiká, lieky a drogy spôsobujú, že naše splaškové vody sú plné nebezpečných látok, tie následne vypúšťame späť do prírody. Ovplyvňujú život rýb a je len otázkou času, kedy zasiahnu aj ľudí. Problémom sa zaoberá aj Európska únia. Na vyriešenie tohto problému sa poskladáme všetci.“
Dominika Kusá, redaktorka: „Vedci zo Slovenskej technickej univerzity monitorovali návykové látky v odpadových vodách v niekoľkých mestách na Slovensku. Výsledky obyvateľov nášho hlavného mesta ich prekvapili.“
(začiatok archívneho záznamu, 5.11.2013)
Jaroslav Škubák, chemický analytik STU: „Už z Petržalky výrazne viac pervitínu, v Starom Meste, kde sa nachádza bohatšie obyvateľstvo, manažéri a tak, ľudia, ktorí majú záujem o kokaín, tam napríklad je vyššia koncentrácia kokaínu.“
(koniec archívneho záznamu, 5.11.2013)
Dominika Kusá: „Takéto látky nedokážu čističky vôd odstrániť a dostávajú sa do vodných tokov. Problém narastá v celej Európe.“
Ivana Mahriková, Asociácia vodárenských spoločností: „Sa v minulosti nepredpokladalo, že takéto látky sa budú nachádzať, čiže naše čistiarne momentálne nie sú na odstraňovanie liečiv, alebo prípadne nejakých iných návykových látok pripravené.“
Oldřich Šamal, ekológ vodného hospodárstva (preklad z češtiny): „Tá koncentrácia týchto liečiv a toho môže spôsobiť do budúcnosti nejaké degenerácie, ryby sa už rodia degenerované a je dokázané, že je to z týchto zostatkov liečiv.“
Dominika Kusá: „Podľa odborníkov nasledujúcich päť rokov dôvod na paniku nie je. Nebezpečné látky sa zatiaľ kumulujú v horninovom prostredí a neohrozujú spodné vody.“
Ivana Mahriková: „A po určitom čase, keď sa tam budú kumulovať dlhšiu dobu, môžu sa vylučovať aj do podzemných vôd.“
Dominika Kusá: „Problémom sa zaoberá aj Európska únia. Snaží sa zaradiť do smerníc opatrenia, ktoré budú odstraňovať liečivá z kalov. Čistiarne vôd čaká rekonštrukcia.“
Ivana Mahriková: „Zvýšia sa vlastne náklady na zneškodňovanie odpadových vôd, čiže zvýšia sa potom aj platby za stočné.“
Dominika Kusá: „Ďalším nebezpečenstvom je znečisťovanie vodných tokov dusíkom a fosforom. Tieto látky pochádzajú z poľnohospodárskych pôd, či domácností. Uvoľňujú sa aj pri praní bielizne. V Českej republike na elimináciu fosforu používajú aj túto mobilnú čistiareň.“
Jaroslav Boráň, dodávateľ vodohospodárskych technológií (preklad z češtiny): „Ten vlastný dej prebieha tak, že je generovaný alebo sú generované mikrobublinky vzduchu, ktoré si nachádzajú to svoje znečistenie, ktoré následne vynesú, obalia to znečistenie a vynesú ho na hladinu.“
Dominika Kusá: „Znečistenie sa zachytáva a umiestňuje do kalov. Naše čistiarne odpadových vôd sa taktiež pripravujú na odstraňovanie týchto látok. Aktuálne sa napríklad modernizuje čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni a v Petržalke. Na budúci rok sa tým zastaví vypúšťanie fosforu a dusíka do dunajských vôd.“
PUBLIKOVANÉ 11. jún 2014