Prezident SR Andrej Kiska reagoval na otázku, ako zastaviť odliv mladých Slovákov do zahraničia
Ak budú na Slovensku špičkové firmy a špičkový výskum, mladí ľudia sa s veľkou radosťou vrátia domov na Slovensko. Prezident SR Andrej Kiska tak dnes v izraelskej Haife reagoval na otázku TASR, ako zastaviť odliv mladých Slovákov do zahraničia. “Doma je doma. To platí aj pre mladých ľudí. Ale musíme im vytvoriť podmienky na to, aby mali chuť vrátiť sa. Mal som možnosť sa stretnúť s dvoma slovenskými študentmi, ktorí sú tu, mladí ľudia a pýtal som sa ich: ‘Tak čo, vrátite sa?’ A odpoveď bola: ‘Áno, vrátime sa, pokiaľ budeme to, čo sme sa naučili, mať možnosť uplatniť v praxi’,” povedal prezident.
Podľa neho by sa štát mal viac venovať výskumu a inováciám. “Ak nemáme výskum, nemáme potom ani tie špičkové firmy, ktoré sú s výskumom spojené. Slovensko patrí vo všeobecnosti z pohľadu čerpania fondov na výskum z európskych peňazí medzi najslabšie. My nedokážeme dokonca ani len požiadať a dostať tie granty, o ktoré máme možnosť žiadať,” uviedol Kiska.
Podľa rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Roberta Redhammera je odliv mladých ľudí veľmi veľký. “Veľmi rýchlo rastie, takže Slovensko musí začať riešiť svoju budúcnosť a nielen akoby odstrkávať školstvo ako tých, ktorí stále žiadajú peniaze na mzdy. To vôbec nie je o mzdách. To je o tom, ako si krajina váži budúcnosť, svoje deti a ako si predstavuje aj sociálne zabezpečenie do budúcna, pretože bez mladej generácie sa bude krajina v budúcnosti veľmi ťažko spravovať,” konštatoval Redhammer.
Ďalej si myslí, že je potrebné dávať viac financií na výskum a posilniť hlavne grantový systém, ktorý je na Slovensku veľmi slabý. “Úspešnosť žiadateľov je okolo desať percent, čo je nemysliteľné. Potom samozrejme je skepsa a toto treba prekonať. Myslím si, že je tu čo robiť a myslím si, že aj teraz by sa dalo naštartovať lepšie financovanie práve výskumu na vysokých školách, predovšetkým aspoň niektorých tých, ktoré dosahujú ako tak medzinárodnú špičku. Takže myslím si, že toto je cieľ, toto je cesta,” zdôraznil rektor STU.
Izrael je podľa neho krajina start-upov, mladý štát, ktorý sa buduje vo veľmi ťažkých podmienkach. Je to krajina, ktorá si uvedomuje, že potrebuje základný výskum a technické riešenia aj pre obranu, aj pre získavanie vody. “Oni potrebujú jednoducho zavlažovanie, recykláciu vody. Až 80 percent vody opätovne používajú, pričom druhá krajina v poradí recykluje 25 percent vody. Slovensko sa možno má veľmi dobre na to, aby pochopilo, že musí investovať do rozumu a do vedy a že si musí chrániť mladých ľudí, aby zostali v krajine. Musí im dať príležitosť získať vysoké vzdelanie a uplatniť sa doma. V opačnom prípade Slovensko v budúcnosti bude krvácať,” varuje rektor Slovenskej technickej univerzity.
PUBLIKOVANÉ 27. marec 2017