Prezident Andrej Kiska pokračuje vo svojom technologicko-startupovom turné. Po tom, čo zobral mladých podnikateľov do Spojených štátov, teraz zase spojil sily s jednou z najúspešnejších firiem Slovenska - Esetom. Pozrite sa, čo pre nich urobil.
Zdroj - TASR/Martin Baumann
Posledné dni sa niesli najmä v znamení veľkého hackerského útoku, pri ktorom útočníci vďaka škodlivému kódu bankám ukradli až miliardu dolárov. Práve na ochranu pred podobnými útokmi sa má zameriavať aj nové pracovisko, ktoré dnes otvorili na bratislavskej Slovenskej technickej univerzite (STU).
Nové výskumné centrum zastrešuje spoločnosť Eset, ktorej sa podarilo presadiť aj na celosvetovom poli kybernetickej bezpečnosti. A podporiť ich prišiel aj prezident Andrej Kiska, ktorý už v minulosti ukázal, že má blízko k startupovej a techologickej scéne.
"Dnes tu dochádza k tomu, čo si želáme, prepojeniu štúdia s praxou," vyhlásila hlava štátu vo svojom príhovore v Mlynskej doline. "Rieši sa tu problém, ktorý všetci poznáme z prostredia zamestnávania - študentom chýba prax," ozrejmil cieľ projektu.
Od Esetu pritom podľa neho ide o filantropický projekt s neistým koncom. V ľuďoch, ktorí získajú skúsenosti v ich špeciálnom laboratóriu na škole, im totiž môže vyrásť aj konkurencia.
Rektor STU Robert Redhammer pritom upozornil, že kybernetická bezpečnosť začala naberať na dôležitosti už pred samotným útokom hackerov na banky. "Ohrozené sú aj údaje osobné, zdravotné, ale ohrozená môže byť aj bezpečnosť národov," odhadol.
Ako vysvetlil analytik škodlivého kódu z Esetu Robert Lipovský, študenti, ktorí sa budú do laboratória chcieť dostať, budú musieť absolvovať vstupný test. Celkovo bude k dispozícii dvanásť špeciálnych počítačov s potrebným softvérom, učiť sa bude môcť 24 študentov.
"V prvom kroku sa tu bude učiť nový predmet - základy reverzného inžinierstva. V neskoršej dobe plánujeme toto laboratórium využiť na simuláciu botnetov a ich študovania," opísal, čo sa na tomto pracovisku budú študenti učiť. Zapísať si ho môžu študenti z dvoch vysokých škôl STU a Univerzity Komenského.
Že by sa v laboratóriu Esetu vyučili aj samotní útočníci, ktorí zistia ako robiť účinnejšie vírusy, ale pochybuje. "Myslím si, že ten kto má záujem robiť škodlivú činnosť, môže sa to naučiť kdekoľvek. To je ako, keby ste sa opýtali, či sa programovaním naučíte robiť nebezpečnejšie vírusy," vysvetlil.
PUBLIKOVANÉ 18. február 2015