Na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach študent absolvoval skúšky u svojho otca či vlastnej sestry. Niektorých fakúlt sme sa spýtali, ako postupujú v prípadoch, keď na katedre študuje syn či dcéra ich pedagóga.
Peter Potasch, prodekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy
"Naša fakulta prijala a uplatňuje rad faktických a právnych opatrení, prostredníctvom ktorých sa snaží eliminovať prípadné zvýhodňovanie niektorých študentov. Ako príklad môžem uviesť fakultnú smernicu o doktorandskom štúdiu, v ktorej sa výslovne uvádza: oponentom nemôže byť rodinný príslušník doktoranda..."
Ján Klimas, prodekan Farmaceutickej fakulty UK
"Z právneho hľadiska to problém nie je, ale z morálneho hľadiska rodinný príslušník nesmie byť skúšajúcim. Ak je členom komisie, tak spravidla nehlasuje a počas odpovede nie je ani prítomný v miestnosti."
Monika Bakošová, prodekanka Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU
"U nás je štandardom, že rodič neopravuje písomnú prácu dcéry či syna a neskúša. V študijných plánoch najmä inžinierskych a doktorandských študijných programov sú však aj veľmi úzko špecializované predmety, ktoré majú jedného vyučujúceho, ktorý je zároveň aj skúšajúcim. Takže sa niekedy nedá vyhnúť tomu, aby rodič nebol aj skúšajúcim. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavou výnimkou a vtedy písomnú prácu syna či dcéry skúšajúceho opravuje alebo aspoň opravu kontroluje iný učiteľ a súčasťou skúšky je vždy komisionálna ústna časť."
Viera Peterková, prodekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity
"V prípade, že na katedre študuje syn, resp. dcéra nášho učiteľa a nie je možné, aby výučbu určitej študijnej jednotky zabezpečoval iný kolega z príslušného pracoviska, výučbu realizuje rodič, ale skúšky, ako aj priebežné hodnotenie sa realizujú komisionálne za prítomnosti garanta štúdia. Taktiež nie je možné, aby bol rodič vedúcim alebo oponentom záverečnej práce študenta, alebo bol členom jeho štátnicovej komisie."
Michal Pokorný, prodekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity
"Na fakulte sme takéto prípady mali – riešenie je v kompetencii vedúceho katedry, ktorý môže poveriť skúšaním iného pedagóga, čo sa aj vždy udialo. Najčastejšie na priamy popud pedagóga, ktorý bol v príbuzenskom vzťahu so študentom."
Roman Cimbala, prodekan Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Košice
"Ak sa vyskytne prípad, že treba skúšať rodinného príslušníka, skúšku vykoná kolega skúšajúceho, ktorý sa podieľa na výučbe, resp. garantovaní predmetu. Nad všetkým ešte dohliada garant študijného programu."