Andrej Bálint, moderátor: „Chorobnosť na Slovensku naplnila čakárne ambulancií či pohotovostí. Mnohí pacienti si žiadajú antibiotiká. Odborníci varujú - ich časté užívanie zvyšuje odolnosť baktérií. Len za minulý rok lekári predpísali takmer štyri milióny balení.“
Ľubomíra Hulínová, redaktorka: „V roku 2019 podľahlo infekciám, na ktoré nezaberá žiadny druh antibiotík, rovnaké množstvo ľudí ako tých, ktorí zomreli na HIV, AIDS alebo maláriu. Odolnými baktériami sa ľudia často infikujú v nemocniciach.“
Jaroslava Sokolová, oddelenie nemocničnej hygieny a epidemiológie FNTT: „Je to jedna z najväčších príčin mortality pacientov hospitalizovaných v nemocniciach. V súčasnosti už máme také baktérie, ktoré v podstate sú rezistentné na všetky druhy dostupných antibiotík a v podstate sa dostávame do situácie, kedy nemáme čím liečiť pacientov.“
Ľubomíra Hulínová: „Problémom je, že antibiotík užívame veľa.“
Jaroslava Sokolová: „Najmä počas chrípkovej sezóny, kedy nám vrcholí počet respiračných vírusových ochorení a antibiotiká sa častokrát užívajú aj zbytočne.“
Peter Makara, všeobecný lekár, prezident SSVPL: „Ani tá doba COVIDu ľudí nenaučila to, že vírusové ochorenia sa liečia naozaj iba kľudom v posteli a pomocnými liekmi. Prakticky každý očakáva pri tej návšteve lekára antibiotiká, aj kvôli tomu je taká vysoká návštevnosť lekárov v tomto období.“
Anna Strehárová, infekčná klinika Fakultnej nemocnice Trnava: „Ale aj niekedy nezodpovednosť lekára, ktorý sa dá dotlačiť. Je veľmi dôležité, aby lekár bol vzdelaný v antibiotickej terapii.“
Ľubomíra Hulínová: „Lekári preto vyzývajú pacientov, aby do ambulancií nechodili v prvých dňoch ochorenia.“
Peter Makara: „Keď je ten priebeh nejaký neočakávaný, alebo nepredpokladateľný, napríklad veľmi dlho trvá horúčka, štyri, päť, šesť dní, prípadne ten stav sa nezlepšuje, v tom prípade je potrebné navštíviť lekára. Ten môže urobiť nejaké vyšetrenia.“
Ľubomíra Hulínová: „Vedci sa preto zameriavajú na vývoj nových antibiotík. Pavel Jakubec, ktorý pôsobil aj na Harvarde, má vlastný tím na Slovenskej technickej univerzite.“
Pavel Jakubec, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „Už sme urobili určitý pokrok od bodu, keď sme izolovali prírodnú látku, ktorá mala nejaké potenciálne účinky voči baktériám. Túto látku sme zosyntetizovali a v súčasnosti sa snažíme teda skúmať, akým mechanizmom toto antibiotikum funguje voči baktériám.“
Ľubomíra Hulínová: „Problémom je, že vývoj nových antibiotík môže trvať aj desiatky rokov. Baktérie sú však oveľa šikovnejšie. Kým sa teda dostanú na trh, nemusia byť už účinné.“
Pavel Jakubec: „Do roku 2050 môže ročne zomrieť na tieto infekcie, ktoré sú spôsobené rezistentnými baktériami, okolo desať miliónov ľudí ročne celosvetovo, čo je veľmi, veľmi alarmujúce číslo.“