Monika Sanyová, študentka štvrtého ročníka Fakulty informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite, vytvorila aplikáciu, ktorú raz bude obsahovať každá navigácia do automobilu.
Stále iba študentka, no s veľkým potenciálom. Aplikácia s názvom Detektor výtlkov je výstupom bakalárskeho projektu, ktorý podľa mnohých Sanyová zvládla na výbornú.
Aplikácia má pomôcť vodičom
Zlý technický stav ciest je ako stvorený pre otestovanie aplikácie Detektor výtlkov. Ako v praxi funguje? Po jej stiahnutí a nainštalovaní je potrebné telefón položiť na palubnú dosku. Pri prejazde auta cez výtlk sa náraz – vibrácia prenesie k telefónu. Jeho akcelometer zaznamená výtlk a ten zapíše do mapy. Takto zapísaný výtlk sa uloží a pri budúcom prejazde iného vodiča aplikácia upozorní na rizikové miesto, ktorému sa má vyhnúť. „Na vývoji aplikácie som pracovala pod vedením môjho vedúceho bakalárskeho projektu Tomáša Kováčika,“ povedala Sanyová. Podľa nej by sa s aplikáciou dalo ďalej pracovať, nevylučuje jej spojenie s inou aplikáciou. V prípade, že by sa dáta z detektora výtlkov vložili do svetovo využívaných cestných máp, môže ísť o nápad, ktorého zásluhou možno zlepšiť bezpečnosť na cestách, ale aj zachrániť autá pred poškodením výtlkom. Prispieť informáciami môže každý, kto si aplikáciu nainštaluje a spustí si ju počas cesty autom.
PUBLIKOVANÉ 7. jún 2016