Lucia Barmošová, moderátorka: „Do mobilných telefónov si dnes vieme dať aplikáciu o pití vody, tiež merač krokov, či stresu a veľa ďalších a onedlho vraj práve vďaka novej aplikácii budeme môcť lepšie porozumieť autistom.“
Alena Malchová, redaktorka: „Komunikáciu s autistickými deťmi pomôže zlepšiť obyčajný žltý panáčik. Ten na viac ako sto obrázkoch zobrazuje úlohy, s ktorými sa autistické deti denne stretávajú. Ukazuje, čo deti môžu a nemôžu robiť. Znázorňuje predmety, ktoré budú používať a vyjadruje pocity aj emócie.“
Dominika Berkyová, študentka dizajnu STU, spoluautorka aplikácie: „Tento systém funguje už pomocou kartičiek a my sme sa ho teda snažili bližšie priniesť užívateľom prostredníctvom aplikácie, ktorá by fungovala na telefónoch alebo tabletoch alebo počítačoch.“
Michaela Rumanková, špeciálny pedagóg pre deti s poruchou autis. spektra: „V domácom prostredí veľa rodičov nemôže mať nejaké polepené steny nejakými piktogramami, obrázkami. A práve, keď to všetko bude pokope v nejakom tablete, to dieťa si to bude nosiť aj so sebou do nejakého iného prostredia.“
Martin Baláž, pedagóg dizajnu STU, spoluautor aplikácie: „Sú tam ikonky bežných rutinných akcií, ktoré vykonávajú počas dňa, úloh, ktoré majú v škole, ale sú tam tiež ikonky, ktoré majú dodatočne ešte emóciu, čiže vedia o nejakých pochvalách, zákazoch alebo povinnostiach.“
Maja Pavlíková: „Tvorcovia aplikácie kládli dôraz aj na farby. Panáčik je žltý preto, lebo deti túto farbu vnímajú pozitívne.“
Dominika Berkyová: „Červená farba vyjadrovala niečo, čo nemôže teda to dieťa robiť. Modrá farba ich skorej usmerňovala, ako by sa mali správať a zelená farba bola vnímaná tiež pozitívne, čo teda môžu alebo čo by bolo ako tak správne.“
Maja Pavlíková: „Autistické deti majú problém porozumieť dlhým súvetiam. Keď to ale vidia na obrázku, presne vedia, čo majú robiť a čo sa od nich očakáva. Praktickosť tejto aplikácie by mala uľahčiť život hlavne ich rodičom.“
Adriana Bednárovná, mama 17-ročného autistu Majka (telefonát): „Myslím si, že používanie komunikácie prostredníctvom tabletov je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie a mohlo by to byť takou účinnou pomôckou pri naštartovaní komunikácie. Na druhej strane by som v dlhodobom horizonte trošku s tou metódou zas išla tak postupne zase do úzadia, aby to dieťatko netrávilo zase príliš veľa času pri počítači alebo pri iPade a aby sa viacej sústredilo na komunikáciu samotnú s externým prostredím.“
Maja Pavlíková: „Tvorcovia aplikácie plánujú s jej vývojom pokračovať, aby slúžila nielen autistom, ale aj ďalším skupinám, ktorým táto komunikácia pomôže.“
PUBLIKOVANÉ 11. júl 2016